Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Starożytny zbiornik (Kompleks radziecki)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, freski i relikty występujące w podziemnym zbiorniku.

Wejście do grobowca nazywanego Starożytnym zbiornikiem znajduje się w centrum Kompleksu radzieckiego, na Syberii. Zaliczenie tej lokacji nie wymaga żadnego specjalnego wyposażenia, więc można do niej podejść „z biegu". Warto odwiedzić tę lokację, ponieważ znajduje się w niej sporo ciekawych znajdziek.

Aby wejść do grobowca, stań przed tartakiem i poszukaj dźwigu utrzymującego drewniany drąg. Przestrzel zabezpieczenie na linie, w ten sposób spuszczając kłodę na studnię. Gratulacje - właśnie otworzyłeś przejście do podziemnego lochu.


#Fresk 1

Zejdź na sam dół jaskini i na ścianie naprzeciwko poszukaj greckiego fresku - znajduje się na ceglanej ścianie na skraju jaskini.


#Relikt 1

Zawróć, po czym po prawej stronie odszukaj wejście do dalszej części jaskini - łatwo je zauważyć. Idź cały czas dalej, aż dotrzesz do niewielkiej skrzyneczki. W jej wnętrzu znajdziesz relikt (Lokalna moneta).


Obróć się w prawo - w dole zobaczysz tylko przepaść. Nie skacz w dół (na pewno zginiesz), lecz spróbuj doskoczyć do ściany naprzeciwko, a następnie wbij w nią oba czekany. Spokojnie zejdź niżej, a następnie skocz w prawo, uczepiając się kolejnej ściany. Tutaj także musisz zejść kilka metrów w dół, a następnie zeskoczyć na półkę skalną, która znajduje się po lewej.


#Relikt 2

Idź dalej i zsuń się po stromym zboczu, wpadając do kolejnej jaskini. Obróć się do tyłu i po prawej odszukaj skrzynkę z reliktem (Złota ikona).


Wejdź na podwyższenie po schodach z prawej strony i skocz na drewnianą belkę widoczną naprzeciwko. Poczekaj, aż woda zostanie wypompowana z komory poniżej. Musisz skoczyć w dół w tak sposób, aby Lara nie uderzyła w żaden z wirujących wiatraków - to równałoby się jej śmierci. Kiedy ci się to uda, wyjdź na suchy ląd i przejdź przez niewielki portyk.

W korytarzu naprzeciwko dostrzeżesz zatarasowane przejście. Użyj łuku albo rewolweru aby zniszczyć czerwony kanister leżący po prawej, tym samym otwierając przejście do dalszej części katakumb. Po drugiej stronie czeka cię miła niespodzianka - rozpalone ognisko. Odpocznij przy nim, a następnie idź przed siebie. Twoim oczom ukaże się starożytny zbiornik w pełnej krasie.

Przejdź po kamiennej kładce naprzeciwko, a następnie wskocz na kolumnę, aby się na nią wdrapać. Pobiegnij w stronę zbiornika i wyskocz w jego stronę - niestety drewniane mocowanie załamie się, przez co będziesz musiał szukać innych sposobów na dotarcie do celu. Będąc w wodzie skręć w lewo i przepłyń przez niewielkie odrzwia naprzeciwko. Dotrzyj na miejsce, w którym znajduje się zamknięta, okrągła śluza. Gdy tam będziesz, na podwyższeniu naprzeciwko poszukaj czerwonego zbiornika z paliwem.

Rzuć zbiornik pod śluzę, a następnie strzel w niego, wywołując eksplozję. Po chwili pomieszczenie zapełni się wodą, której poziom podniósł się w całym kompleksie. Wróć do głównej sali poprzez otwartą właśnie śluzę - teraz poruszanie się po niej będzie znacznie ułatwione.


#Dokument 1

Podpłyń do platformy z lewej strony starożytnego zbiornika i wyjdź na suchy ląd. Przejdź po schodach do miejsca, w którym znajduje się kładka prowadząca do drewnianej dźwigni zwisającej z sufitu. Odwróć się i wskocz na ścianę, odkrywając ukrytą komnatę z greckim dokumentem (Korespondencja).


W tym momencie musisz rozwiązać prostą zagadkę. Z pewnością zauważyłeś, że na krużganku przy starożytnym zbiorniku znajdują się trzy kanistry z paliwem. Weź do ręki jeden z nich i rzuć go na pływającą kładkę pośrodku stawu.

Gdy obiekt znajdzie się na miejscu, wejdź po schodach na górę i wskocz na drewniany przełącznik naprzeciwko. Poczekaj, aż kładka przesunie się w lewo, a następnie zeskocz w dół. Wyciągnij rewolwer i poczekaj, aż platforma z kanistrem znajdzie się obok zamkniętej śluzy. Strzel w zbiornik z ropą, wywołując eksplozję - w ten sposób jeszcze bardziej podwyższysz poziom wody.


#Dokumenty 2

Wskocz do wody i popłyń w stronę śluzy, którą chwilę temu wysadziłeś. Gdy trafisz do nowego pomieszczenia, przeskocz na drugą jego stronę i po schodach wejdź na samą górę. W niewielkiej niecce u szczytu znajdziesz greckie dokumenty (Ostrzeżenie).


Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Głos Boga (Kompleks Radziecki)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze