Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 16 - Tysiąc Ksiąg i Sytuacja w krainie, czyli jak nie pogubić się w fabule

A także Informacje o bieżącym czasie.

Seria Final Fantasy ma naprawdę skomplikowane lore, a najdosadniej przekonają się o tym osoby, dla których Final Fantasy 16 będzie pierwszą stycznością z serią. Gra oferuje jednak świetnie przemyślane i wygodne rozwiązania, które pomagają ci zorientować się w kwestiach relacji postaci oraz wszystkich wydarzeń.

W grze są trzy powiązane ze sobą mechaniki, dzięki którym w interaktywny sposób poznasz szczegóły wydarzeń, ważnych przedmotów i sytuacji geopolitycznej krainy: Informacje o bieżącym czasie, Tysiąc Ksiąg i Sytuacja w krainie.


Na tej stronie:


Informacje o bieżącym czasie

W każdym momencie gry - nawet w trakcie przerywnika filmowego! - możesz przytrzymać touchpad kontrolera, by wywołać menu o średnio wdzięcznej nazwie „Informacje o bieżącym czasie”.

Gra wyświetli interaktywny katalog najważniejszych miejsc, wydarzeń, frakcji i postaci, które dotyczą sceny lub sytuacji, w której właśnie się znajdujesz. Wybieraj poszczególne przyciski, by przeczytać szczegółowe informacje.

To świetny sposób, by zrozumieć między innymi, kto rozmawia właśnie na ekranie monitora lub telewizora lub gdzie się właściwie teraz znajdujesz i jakie znaczenie ma to miejsce.


Tysiąc Ksiąg i Harpocrates

W kryjówce (głównej lokacji) znajdziesz kronikarza zwanego Harpocratesem. Oferuje on obszerną bibliotekę wiedzy o uniwersum gry, zwaną Tysiącem Ksiąg. Usługę Tysiąca Ksiąg rozpoznasz po ikonie książek (1) w kryjówce.

Masz tu dostęp do pełnego kompendium wiedzy o krainie, ważnych osobach, geografii, historii, a nawet kluczowych przedmiotach. To te same informacje, co w „Informacjach o bieżącym czasie”, z tym że masz dostęp do pełnej biblioteki, możesz wszystko przeglądać i wyszukiwać konkretne rzeczy.

Katalog wpisów w Tysiącu Ksiąg wciąż się powiększa - regularnie wracając do Harpocratesa przekażesz mu nowe wieści, a nawet podniesiesz swój poziom wiedzy (który nie ma raczej większego znaczenia w grze).


Sytuacja w krainie i Vivian

W miarę rozwoju wydarzeń w twojej kryjówce pojawi się nowa osoba - Vivan. Fabuła będzie już tak skomplikowana, że możesz potrzebować specjalnych wykresów, w czym specjalizuje się właśnie ta postać.

Usługa zwana Sytuacją w krainie oznaczona jest taką ikoną (2) na mapie i interfejsie.

Zobaczysz tutaj dwie opcje: główna obsada i mapa orientacyjna. Pierwsza to wizualizacja relacji między najważniejszymi postaciami w grze, a druga to spis bieżących wydarzeń związanych z Clive'em, ale przedstawionych w szerokim kontekście.

WSKAZÓWKA: zauważ, że zarówno katalog obsady jak i mapę możesz przewijać w czasie, używając L1 i R1. Wszystkie informacje są aktualizowane w ramach postępów fabularnych.

Następnie: Final Fantasy 16 - tworzenie i ulepszanie przedmiotów, kuźnia

Spis treści: Final Fantasy 16 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Final Fantasy 16 - sklep, kupowanie i sprzedawanie przedmiotów

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Final Fantasy 16

PS5

Related topics
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze