Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 16 - czy w grze jest blok

Do pary z unikiem.

Final Fantasy 16 od początku uczy graczy podstaw defensywy, a więc jak wykonywać uniki, kontrataki i paradę. A co z blokowaniem? Na tej stronie dowiesz się, czy w grze da się blokować ciosy, a nie tylko ich unikać.

Sprawa jest dość nietypowa, bo umiejętność bloku zdobywamy dopiero w późniejszej części gry. Jest to jedna z opcjonalnych zdolności Eikonów.


Na tej stronie:


Zwykły blok w Final Fantasy 16

W przeciwieństwie do większości gier akcji - a nawet samej serii Final Fantasy - FF16 nie pozwala wykonywać bloku. Decyzja deweloperów może wydawać się dziwna, ale trzeba przyznać, że wprowadza ona do walki ciekawą dynamikę. Trzeba być właściwie cały czas w ruchu, a unikanie obrażeń nie jest wynikiem ciągłego trzymania jednego przycisku (blok), tylko wciśnięcia go w odpowiednim momencie (unik lub parada).

Można powiedzieć, że pewnym odpowiednikiem bloku jest parada, jednak dość trudno ją wykonać, bo wymaga dobrego wyczucia czasu. Parada następuje, gdy naciśniesz kwadrat tuż przed otrzymaniem ciosu - Clive odbije atak, a czas zwolni, pozwalając ci bezkarnie wykonać kilka ciosów.

Defensywa w Final Fantasy 16 jest dla gier akcji w ogóle dość nietypowa i wymaga pewnego przestawienia się na odpowiednie tory (przynajmniej przy domyślnym schemacie sterowania). Nie ma tu bloku, a kółko nie odpowiada za unik, bo ten wykonuje się za pomocą R1. Z kolei przeczące naszym growym nawykom atakowanie w momencie ataku wroga może poskutkować paradą.


Tytaniczny Blok

W toku przygody zdobywasz opcjonalną umiejętność wykonania bloku. To Tytaniczny Blok, czyli atut Eikona zwanego Tytanem. Ten blok działa właściwie jak klasyczny blok w grach akcji i wykonujemy go poprzez przytrzymanie kółka.

Kiedy odblokujesz Eikona Tytana, musisz go wyposażyć w jednym z trzech slotów na Eikony. Teraz gdy przełączysz się w trakcie walki na Tytana, będziesz mógł wywołać blok kółkiem na padzie.

Oto jak działa Tytaniczny Blok:

  • Tytaniczny Blok blokuje i całkowicie absorbuje większość ataków, nawet tych mocnych
  • W trakcie blokowania możesz się poruszać, ale wolno
  • Niektóre ataki są go jednak w stanie złamać, co wyraźnie zobaczysz i usłyszysz. Po takim rozbiciu tarczy, Clive przez krótką chwilę zachwieje się na nogach, co uczyni go podatnym na ataki
  • Jeśli przywołasz Tytaniczny Blok tuż przed otrzymaniem ciosu, wykonasz Precyzyjny Blok. Naciśnij wtedy przycisk ataku, by wyprowadzić kontrę

Następnie: Final Fantasy 16 - walka: co warto wiedzieć

Spis treści: Final Fantasy 16 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Final Fantasy 16 - Eikony i zdolności: wybieranie, ulepszanie i używanie

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Final Fantasy 16

PS5

Related topics
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze