Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 16 - Eikony i zdolności: wybieranie, ulepszanie i używanie

Umiejętności i ataki specjalne.

Witaj na stronie, na której poznasz najważniejsze informacje na temat Eikonów oraz zdolności w Final Fantasy 16. Eikony to potężne mitologiczne istoty, które władają różnymi mocami, natomiast zdolności to uzyskane właśnie dzięki Eikonom ataki specjalne, których Clive używa w walce.


Na tej stronie:


Zdobywanie Eikonów i ich zmiana

Początkowo Clive ma dostęp tylko do Eikona ognia, ale z czasem zdobywa ich więcej. Zdobywanie kolejnych Eikonów odbywa się w ramach zadań fabularnych.

Eikonów i powiązanych z nimi mocy używa się podczas walki, przy czym każdy Eikon dysponuje innymi rodzajami mocy. Gdy masz dostępnych więcej niż jednego Eikona, możesz się między nimi przełączać za pomocą przycisku L2. Ikona aktualnie wybranego Eikona (1) znajduje się w lewym górnym rogu.

Z każdą zmianą Eikona zmienia się zestaw mocy, który jest z nim związany. Każdy Eikon to:

  • Jeden atut (2) - ruchy pomagające w walce, ale nie zadające bezpośrednich obrażeń. Atutem Eikona ognia jest Doskok Feniksa, który na pewno znasz. Atuty wykonuje się poprzez naciśnięcie kółka. Atutów nie można ulepszać ani wymieniać
  • Dwie zdolności (3) - ataki specjalne zadające obrażenia i/lub zbijające pasek woli wrogów. Zdolności wykonuje się poprzez przytrzymanie R2 i naciśnięcie kwadratu lub kółka. Używane zdolności wybiera się samemu, można je też ulepszać

Atuty i zdolności Eikonów można swobodnie łączyć w kombinacje przełączając się między Eikonami „w locie”.


Kupowanie i ulepszanie zdolności

Zdobywanie nowych zdolności odbywa się w zakładce Zdolności. Wskaż daną zdolność, by zobaczyć jej opis i móc ją kupić (4). Zwróć uwagę na specjalizacje (5) zdolności w zadawaniu obrażeń i zbijaniu paska siły woli.

Do zakupów używamy Punktów Zdolności (6), a ich posiadaną liczbę widzisz po lewej stronie. Punkty zdolności zdobywa się w ramach awansu na kolejne poziomy postaci.

Ulepszanie zdolności odbywa się na dwa sposoby:

  • Poprzez wydanie punktów na Ulepszenie bądź Mistrzostwo (7) w tym samym miejscu, w którym je kupujesz. Aby zobaczyć, co da ci Ulepszenie i Mistrzostwo (8), wskaż zdolność i naciśnij trójkąt, by przeczytać opis
  • Poprzez użycie amuletu, który zmniejsza cooldown, czyli czas ładowania po użyciu. Takie amulety umieszcza się tam, gdzie wszystkie akcesoria - w trzech slotach w zakładce Wyposażenie i Eikony

Wybieranie (ekwipowanie) zdolności

Możesz kupić całą masę zdolności, ale żeby użyć ich w walce, musisz je mieć wyekwipowane. Każdy Eikon ma maksymalnie dwie wybrane przez ciebie zdolności.

Aby zamienić i wybrać zdolności, wejdź na zakładkę Wyposażenie i Eikony. Teraz wybierz zdolność (9) (są symbolizowane iklonami kwadratu i trójkąta), a przejdziesz do listy, w której będziesz mógł przydzielić je właśnie do tych przycisków.


Używanie zdolności i cooldown

Zdolności mamy już wybrane, więc pora ich użyć. Aby to zrobić, przełącz się na pożądanego Eikona i naciśnij:

  • R2 + kwadrat
  • R2 + trójkąt

Zdolności Eikonów mają tzw. cooldown, czyli po użyciu muszą się „naładować”, abyś mógł wykonać je ponownie. Stan naładowania ukazują:

  • Czerwona zapełniająca się obręcz (10) wokół ikon w prawym dolnym rogu
  • Kolorowe kropki (11) nad ikonami. Zapełniona kropka to gotowa zdolność. Kropki pokazują stan zdolności wszystkich Eikonów

Następnie: Final Fantasy 16 - czy w grze jest blok

Spis treści: Final Fantasy 16 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Final Fantasy 16 - tworzenie i ulepszanie przedmiotów, kuźnia

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Final Fantasy 16

PS5

Related topics
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze