Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 15 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, rozgrywka, walka, magia, rozwój bohatera i drużyna.

Witamy w poradniku do Final Fantasy 15, w którym skupimy się w głównej mierze na aspektach związanych z mechaniką. Pomożemy zapoznać się z podstawami rozgrywki, wyjaśniając je szczegółowo.

W naszej publikacji o Final Fantasy 15 (znanym także jako FF XV lub FF 15) objaśnimy również inne, bardziej zaawansowane kwestie. Jak w każdym jRPG-u duże znaczenie ma rozwój postaci i zdobywanie nowych poziomów, a także walka i system magii. Dlatego wszystkie te zagadnienia dokładnie przedstawimy w niniejszej publikacji.

Warto zwrócić uwagę, że Final Fantasy 15 nie zostało wydane w naszym kraju w języku polskim. Może być to pewną trudnością dla osób preferujących ojczysty język w grach, jednak dzięki naszemu poradnikowi pomożemy zrozumieć zawiłości mechanik i odnaleźć się w świecie Eos.


Final Fantasy 15 - poradnik i wskazówki

W niniejszym poradniku skupiliśmy się na przekazaniu jak największej ilości informacji dotyczącej podstaw rozgrywki, rozwijania postaci oraz walki. Dlatego znajdziesz tutaj wiele porad i wskazówek, które ułatwią ci zrozumienie mechanik, a także omówimy wszystkie umiejętności, które możesz wykupić dzięki Ability Points.

Na tej stronie (pod głównym spisem treści) - oprócz przekierowań do dalszych części poradnika oraz porad ogólnych - znajdziesz bardzo pomocne informacje dotyczące:

 • dostępnych wersji Final Fantasy 15;
 • szybkiej podróży;
 • handlu.

Podstawowe informacje i mechaniki

W tym miejscu wyjaśnimy podstawowe aspekty związane z mechanikami, z którymi będziesz miał do czynienia przez całą grę. Znajdziesz tutaj informacje na temat sterowania i interfejsu, a także omówimy rodzaje zadań, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć podczas eksploracji świata Eos.


Rozwijanie postaci

W tej sekcji znajdziesz wszystkie informacje dotyczące awansowania na nowe poziomy doświadczenia, jak zdobywać doświadczenia, a także w jaki sposób nauczyć się nowych umiejętności. Co więcej, na poszczególnych podstronach opisujemy wszystkie zdolności, które można wykupić za Ability Points (AP).


Walka, magia i drużyna

Walka to jedno z najczęstszych zajęć, którym poświęcisz swój czas w Final Fantasy 15. Ściśle z nią związana jest magia oraz drużyna. Towarzysze - Ignis, Gladiolus i Prompto - będą wspierać Noctisa podczas potyczek. Dowiesz się o podstawach walki, rodzajach broni, jak korzystać z magii i jak wykorzystać członków drużyny w walce.


Porady ogólne do Final Fantasy 15

 • Pasek wytrzymałości - jest domyślnie wyłączony. Można go włączyć w opcjach gry (Options/Stamina/On). Gdy jest widoczny wyraźnie widzisz jego stan, co pomaga nam określić jasno, kiedy poziom staminy się skończy. Dzięki niemu łatwiej będzie ci zarządzać wytrzymałością.
 • Wykonuj zadania poboczne - dzięki nim zdobędziesz więcej doświadczenia i uzyskasz nowe poziomy doświadczenia, niezbędne do rozwijania postaci. Wraz z postępami w głównym wątku fabularny rośnie poziom trudności. Zadania oznaczone są minimalnym poziomem doświadczenia, który należy posiadać, by zaliczyć misje. Oczywiście, możesz podejść do nich na niższych poziomach doświadczenia, ale utrudnisz sobie w ten sposób grę.
 • Tryby walki - active mode i wait mode. Domyślnie jest włączony ten pierwszy, drugi możemy włączyć w opcjach gry (Options/Combat/Wait). W trybie active mode walka toczy się w czasie rzeczywistym bez pauzy. Wait mode działa podobnie jak active mode, z tą różnicą, że gdy nie będziesz się ruszał, zostanie zatrzymany czas. Dzięki temu będziesz miał chwilę spokoju, by wydać polecenia Noctisowi i innym towarzyszom.
 • Tankowanie samochodu - zadbaj o to, by Regalia była zatankowana. Kontroluj poziom paliwa (wskaźnik znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu). Nie ma nic gorszego niż postój samochodu bez paliwa na środku pola.
 • Mikstury lecznicze - zadbaj o to, by zawsze mieć przy sobie przynajmniej kilka mikstur leczniczych, a najlepiej zaopatrz się w kilkanaście eliksirów. Podczas trudniejszych walk będziesz z nich często korzystał.
W trybie Wait mode czas zostaje zatrzymamy. Dzięki temu możemy wydawać komendy towarzyszom bez obawy, że zostaniemy zranieni. (Final Fantasy 15 - Poradnik).

Różne wersje Final Fantasy 15 - Windows Edition, Royal Edition, DLC

Wersja na PC Final Fantasy oznaczona jest dopiskiem Windows Edition (Final Fantasy 15 - Poradnik)

Podstawowa wersja Final Fantasy 15 pojawiła się na PS4 i Xbox One ponad rok wcześniej niż wersja pecetowa. W tym czasie pojawiły się cztery DLC - Episode Gladiolus, Episode Prompto, Episode Ignis, Multiplayer expansion: comrades - dostępne w ramach season passa lub do zakupienia osobno.

Wraz z wydaniem wersji pecetowej Final Fantasy 15 - o nazwie: Final Fantasy XV Windows Edition - na konsolach pojawiła się edycja Royal Edition. Tak jak edycja Windows Edition, zawiera ona podstawową grę oraz wszystkie DLC. Jeśli natomiast posiadamy podstawową wersję Final Fantasy 15 na PS4 lub Xbox One możemy zakupić pakiet Royal Pack, który uzupełni gręo wydane rozszerzenia.

Co więcej, poza czterema DLC Royal Pack, Royal Edition i Windows Edtion zawierają:

 • Insomnia City Ruins - nowa mapa, prowadząca bezpośrednio do niesamowitego zakończenia gry;
 • tryb pierwszej osoby - pozwala graczom oglądać krainę Eos oczami Noctisa;
 • Regalia Type-D - nowe zadania zdobywania przedmiotów i rozwoju;
 • Armiger Unleashed - potężny tryb walki;
 • Royal Cruiser - eksploracja na otwartym morzu, nowe łowiska i przepisy;
 • dodatkowe trofea.

Szybka podróż

Szybka podróż w Final Fantasy 15 odbywa się za pomocą Regalii, samochodu, który jest dostępny od samego początku gry. Gdy prowadzi go Ignis - lub w niektórych sytuacjach Noctis - możemy przemieszczać się o wiele szybciej niż pieszo. Szybka podróż jednak nie odbywa się tak, jak w innych grach. Nie zostaniesz przeniesiony do miejsca, gdzie podążasz, po załadowaniu danej lokacji. Niestety, ale jesteś zmuszeny do oglądania przejazdu, który może trwać nawet kilka minut, a w tym czasie nie możesz robić niż pożytecznego.

W niektórych sytuacjach możesz przenieść się w dane miejsce automatycznie (po wczytaniu lokacji). Podróżowanie Regalią wiąże się z uiszczeniem opłaty. Pamiętaj, że samochód należy tankować. Stan paliwa jest widoczny w lewym, dolnym rogu ekranu. Tankować można w odpowiednich miejscach (outpost), których na mapie świata gry nie brakuje.

Regalia pozwala przemieszczać się pomiędzy lokacjami (Final Fantasy 15 - Poradnik).

Handel

Tak jak w innych grach RPG przedmioty, w tym bronie, możesz uzyskać z łupów zebranych po walce lub zakupić w sklepach i u handlarzy. Ci sprzedają towary z różnych kategorii, dlatego, np. poszukując nowego oręża, musisz udać się do odpowiedniej osoby, która będzie miała w ofercie interesujące cię przedmioty.

Najwięcej sklepów i handlarzy znajdziesz outpostach. Osoby handlujące najczęściej stoją na zewnątrz. Przedmioty związane z wędkarstwem znajdziesz bliżej łowisk. Co ciekawe, wchodząc w interakcje z Regalią, możesz skorzystać z opcji sklepu. Tak w innych miejscach tego typu możesz kupować i sprzedawać przedmioty.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze