Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 17 - dokładne podania i atak skrzydłami

Jak podawać, aby nie stracić piłki i atakować przy użyciu bocznych sektorów boiska.

Bez względu na to, jaki styl futbolu preferujesz, dokładne podania są podstawą każdego sukcesu. Bez tego niemożliwą do osiągnięcia będzie tiki-taka i powolne kreowanie sytuacji bramkowej w stylu FC Barcelony lub skuteczny kontratak ich największych rywali, Realu Madryt. W kontrach dokładne podania są nawet ważniejsze, gdyż trzeba je wykonywać bardzo szybko i dokładnie.


Precyzyjne podania i przyjmowanie piłki

Równie istotne co prawidłowe podawanie futbolówki, jest jej przyjmowanie. Jeśli zrobisz to niepoprawnie, w najlepszym przypadku odskoczy ci mocno od nogi, a w najgorszym po prostu ją stracisz. Podstawowym sposobem przyjęcia piłki jest oczekiwanie, aż przyleci pod nasze nogi - jest to proces automatyczny, jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym proces ten będzie znacznie efektywniejszy.

W momencie otrzymywania piłki rusz delikatnie prawym analogiem w stronę, gdzie zawodnik ma odbić futbolówkę, cały czas pozostawiając ją obok siebie. Im mocniej wychylisz drążek analogowy, tym zawodnik mocniej wypuści piłkę. Przydaje się to bardzo wówczas, gdy otrzymujemy podanie, a obok nas znajduje się gracz drużyny przeciwnej. Wówczas, w oczekiwaniu na podanie, wychyl w ostatniej chwili analog w kierunku wolnego pola, aby zyskać nieco więcej miejsca do działania. Na początku może się to wydawać trudne, dlatego sugerujemy przećwiczenie tego ruchu w treningu lub po prostu w starciach ze słabszymi drużynami.

Istnieje kilka sposobów podawania piłki. Krótkie podania wprost pod nogi wykonasz wciskając A/X. Wysokie, czyli przerzucanie piłki górą, dzięki wciśnięciu X/□. Wreszcie podania prostopadłe, na tak zwane dobieg lub otwarte pole, przy pomocy Y/∆. Użyj kombinacji LB/L1 i Y/∆, aby wykonywać precyzyjne podanie górą na otwarte skrzydła. Takie zagrania perfekcyjnie nadają się do kontrataków szybkimi skrzydłowymi.

Otrzymanie piłki z takiej sytuacji najczęściej powinieneś skończyć dośrodkowanie piłki górą. Jeśli jednak chcesz posłać piłkę niekoniecznie na główkę, ale strzał nogą, wykonaj płaską wrzutkę szybko wciskając dwukrotnie X/□.

Wszystkie rodzaje podań mogą być słabsze lub mocniejsze. Im dłużej przytrzymasz wciśnięty przycisk podania, tym jego siła będzie mocniejsza. Warto przećwiczyć to podczas treningu, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z serią Fifa. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić tradycyjne podanie, przytrzymaj podczas procesu także przycisk RB/R1. Odpowiada on także za precyzyjne podania prostopadłe wraz z przyciskiem Y/∆.

Z kolei kombinacja z przyciskiem LT/L2 zapewni tak zwane wymyślne podanie. W zależności od skierowania piłkarza w konkretną stronę, przyjęcia piłki i kierunku, w którym chcesz ją przemieścić, może to być zagranie piętką lub przez skrzyżowane nogi. Często nie jest to tylko efektowne, ale mądrze użyte może być także efektywne.


Spis treści: FIFA 17 - Poradnik i najlepsze porady

Zobacz także:

- FIFA 17 - najlepsze triki i sztuczki techniczne

- FIFA 17 - wszystkie cieszynki po zdobyciu bramki

- FIFA 17 - formacje i ustawienie piłkarzy

- FIFA 17 - prawidłowa i skuteczna obrona

- FIFA 17 - role zawodników

- FIFA 17 - wytyczne piłkarzy

- FIFA 17 - własna taktyka


Skuteczne ataki flanką

Nie bez powodu wracamy tutaj do tego zagadnienia. Połączenie wszystkich możliwych zagrań opisanych wyżej, może stanowić dobrą podstawę do szybkich kontrataków wykonywanych skrzydłami. Warto więc zadbać, aby umieszczać na pozycjach skrzydłowych szybkich zawodników.

W większości przypadków rajdy bocznymi rejonami boiska powinny być zakończone wrzuceniem piłki w pole karne. Pamiętaj, aby proces podawania piłki rozpocząć odpowiednio wcześniej, a nie przed samą linią końcową boiska. Istnieje wtedy zbyt dużej ryzyko wybiegnięcia z futbolówką na aut bramkowy.

Jeśli już rozpoczniesz wciskanie przycisku X/□, od razu skieruj analog w kierunku pola karnego i nie dopuść, aby siła podania przekroczyła zbyt mocno połowę paska podania. Znajduje się on w lewym dolnym rogu ekranu. Jeśli przedobrzysz z siłą takiego podania, z dośrodkowania zamieni się na przerzut na drugie skrzydło i cała akcja będzie raczej nie do odratowania.

Podczas rajdu skrzydłem, jeśli obrońca drużyny przeciwnej nie znajduje się zbyt blisko, możesz ścinać swój tor delikatnie w kierunku pola karnego. Zwiększy to celność twojego podania, a często możesz zakończyć taki proces strzałem z dużego kąta w długi róg bramki.

Komentarze