Skip to main content

FIFA 17 - formacje i ustawienie piłkarzy

Jak rozumieć formacje piłkarskie, czyli ustawienie zawodników na murawie.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z piłką nożna, mogłeś natknąć się na kwestię tak zwanej formacji na boisku. Określona jest zazwyczaj przez trzy liczby, których suma zawsze wynosi dziesięć. Właśnie tylu piłkarzy gra w polu, czyli oprócz bramkarza strzegącego przestrzeni między dwoma słupkami. Jego pozycja jest niezmienna, dlatego nie jest ujęta w określaniu formacji.

Trzy liczby określają kolejno obronę, pomocników oraz napastników. Na poniższym przykładzie przedstawiliśmy jedną z najpopularniejszych formacji we współczesnym futbolu, czyli 4-3-3. Uwzględnia to czterech obrońców oraz po trzech pomocników i napastników. Wiele razy będziesz miał też do czynienia z ustawieniami złożonymi z czterech cyfr, na przykład 4-1-4-1.

Oznaczać to będzie, że pomiędzy linią obrony i pomocy, gdzie każda jest złożona z czterech piłkarzy, znajdzie się miejsce dla jednego zawodnika. Jego pozycja w takim wypadku jest zazwyczaj określana jako ŚPD, czyli środkowy pomocnik defensywny. Jego zadaniem jest wówczas wyraźne pomaganie linii obrony, a także rozgrywanie piłki pomocnikom. O rolach zawodników przeczytasz jednak w innym rozdziale naszego poradnika.

Przykład formacji 4-3-3 na podstawie drużyny Realu Madryt.

Użycie rodzaju formacji jest uzależnione od tego, co chcesz osiągać na boisku. Nastawienie ofensywne będzie koncentrować się na mniejszej liczbie obrońców i różnych wariantach pomocy i ataku. Przykładem takiego ustawienia piłkarzy może być chociażby 3-5-2. Boczni pomocnicy mogą w takiej sytuacji szybko cofać się do defensywy, jeśli zajdzie taka potrzeba, czyniąc na murawie chwilowe 5-3-2.

W tej samej sytuacji zawodnicy mogą wykonać zmasowany atak na bramkę rywali, zamieniając formację na 3-3-4, co zdaje się mieć perfekcyjne znaczenie przy kontrach. We współczesnym futbolu nie ma raczej zbyt dużo przypadków, kiedy piłkarz ustawiony na jednej pozycji trzyma się jej kurczowo i nigdy jej nie zamienia. Stosuje się wiele taktyk swobodnego przemieszczania po murawie, a bywa też tak, że skrzydłowi zamieniają się chwilowo stronami, aby wnieść chaos wśród obrońców drużyny przeciwnej.

Okno wyboru formacji.

Względnym balansem pomiędzy obfitą obroną a licznym atakiem jest ustawienie 4-4-2. Czterech obrońców zapewnia dość mocne uszczelnienie linii obrony, zaś dwóch napastników może otrzymać piłkę praktycznie na całej szerokości boiska, głównie dzięki aż czterem pomocnikom.

Nie zawsze jednak mamy na tylu utalentowanych napastników, aby pozwolić sobie na wystawienie aż dwóch w pierwszej linii. Jednym z najbardziej elastycznych formacji na boisku jest coraz popularniejsze 4-5-1. Gwarantuje ono solidną defensywę, wsparcie środkowego pomocnika pomiędzy obroną i pomocą, a także możliwość łatwego wspierania napastnika przez ustawionych skrajnie po bokach pomocników.


Spis treści: FIFA 17 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także:

- FIFA 17 - dokładne podania i atak skrzydłami

- FIFA 17 - prawidłowa i skuteczna obrona

- FIFA 17 - najlepsze triki i sztuczki techniczne

- FIFA 17 - wszystkie cieszynki po zdobyciu bramki

- FIFA 17 - role zawodników

- FIFA 17 - wytyczne piłkarzy

- FIFA 17 - własna taktyka


Jak zmienić formację w trakcie trwającego meczu?

Jeśli chcesz poeksperymentować z ustawieniami piłkarzy na boisku, możesz zmienić formację przed każdym rozgrywanym meczem. Wystarczy, że wybierzesz opcję "Zarządzanie zespołem", a następnie przejdziesz na zakładkę formacje. Masz w tym miejscu do wyboru naprawdę dużo możliwych opcji. Niektóre z nich są wariacjami typowych formacji, ale z nastawieniem na defensywę lub atak.

Zastanów się, jakie ustawienie zawodników pasuje najbardziej do twojego stylu gry, po czym zacznij je stosować. Pamiętaj również, że w każdym momencie meczu możesz zmienić aktualnie obowiązującą formację. Wystarczy wejść do menu pauzy i wybrać nowe ustawienie. Nie zapomnij przy tym, że jeśli zmienisz formację diametralnie, dopasuj odpowiednich piłkarzy na nowe miejsca. Jeśli trzeba, dokonaj też stosownych zmian z ławki rezerwowych.

Read this next