Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Aż 44 przypadki masowego wystawiania negatywnych recenzji na Steamie w 2019 roku

Wściekli gracze.

W 2019 roku Valve interweniowało aż 44 razy w przypadkach tzw. review bombingu, czyli masowego wystawiania negatywnych recenzji przez użytkowników - w formie buntu.

W znacznej większości przypadków oceny nie odzwierciedlają faktycznych opinii graczy o produkcji, a są jedynie znakiem sprzeciwu wobec decyzji deweloperów lub wydawcy, a także „karą” za niedotrzymanie obietnic.

Aktualnie Steam wyświetla informację o podejrzanych recenzjach

Ofiarami takich praktyk były między innymi dwie pierwsze części serii Metro (ze względu na czasową wyłączność Exodus w Epic Games Store), Borderlands 2 (za trzecią część na platformie Epic) czy Shadow of the Tomb Raider (reakcja na szybką obniżkę ceny po premierze).

Review bombing ma znaczący wpływ na sprzedaż, ponieważ gry z negatywnymi opiniami są rzadziej promowane przez algorytmy systemu Steama, więc automatycznie mają mniejsze szanse na zdobycie zainteresowania wśród użytkowników platformy.

W marcu 2019 roku Valve wprowadziło nowy system służący walce z działaniem niezadowolonych graczy. Narzędzie wykrywa „nietypową aktywność” w recenzjach na Steamie. Właściciel platformy wyznacza potem okres, w którym pojawiły się opinie „nie ma temat”, a następnie wyklucza je z oceny ogólnej.

W ciągu ubiegłych dziesięciu miesięcy metodę wykorzystano więc 44 razy. Valve podkreśla, że w 2020 roku wciąż będzie walczyć z nieuczciwym wyrażaniem sprzeciwu przez graczy.

Źródło: Valve

Następnie: Nowy system Sony zaproponuje pomoc w grze za opłatą?

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze