FIFA 22 - najlepsze triki i sztuczki techniczne

Których warto używać?

FIFA 22 oferuje szeroki wachlarz trików i sztuczek technicznych, jednak wśród całej gamy dostępnych ruchów można wyróżnić te, które sprawdzają się na boisku najlepiej. Poniżej poznasz ich listę i poznasz dokładne instrukcje wykonania.

Przy sztuczkach podpowiadamy też, w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć, by ułatwić sobie strzelenie gola. Jeżeli chcesz przejrzeć wszystkie zwody, zajrzyj na naszą stronę o sztuczkach technicznych w FIFA 22.

Najlepsze sztuczki w FIFA 22

Listę poszeregowaliśmy w kolejności od najłatwiejszych do nieco trudniejszych ruchów, jednak nawet te najprostsze zdecydowanie wyniosą twoją grę na wyższy poziom.

fifa_22_najepsze_sztuczki_2
 • Trik: wyrzucenie piłki w przód
 • Jak wykonać: wychyl (na krótko lub przytrzymaj) prawy analog w kierunku biegu lub wychyl dwa razy p. analog w kierunku biegu (na krótko lub przytrz. drugie wychylenie)

Ten ruch trudno może nazwać sztuczką, ale są to absolutne podstawy, więc zamieszczamy go na liście. Ponadto nie każdy wie, że są aż cztery sposoby na wykonanie wyrzucenia.

Wyrzucenie piłki sprawia, że sterowany przez ciebie zawodnik porusza się znacznie szybciej, co świetnie sprawdza się, gdy już miniesz linię obrony przeciwnika - dzięki temu upewnisz się, że cię nie dogoni. Nie korzystaj z wyrzucania, jeśli wprost przed tobą znajduje się oponent, bo zwyczajnie oddasz mu piłkę. Żeby wypchnąć piłkę, musisz biec sprintem.

Jeśli chodzi o 4 metody wykonania sztuczki, to różnią się one dystansem, na jaki wyrzucana jest futbolówka. Najkrótsze wypchnięcie to krótkie wychylenie analoga, nieco dłuższe to pojedyncze przytrzymanie analoga, następnie mamy podwójne krótkie wychylenie, a żeby popchnąć piłkę jak najdalej, należy krótko wychylić, a potem przytrzymać analog.

 • Trik: przetoczenie piłki
 • Jak wykonać: trzymaj p. analog ← lub →

Niezwykle prosty do wykonania i skuteczny trik, którego efektywność w cyklu FIFA nie zmniejszyła się od wielu lat.

W tym przypadku liczy się wyczucie czasu - przytrzymaj analog tuż przed zderzeniem się z przeciwnikiem nadbiegającym z przodu. Nie stosuj w przypadku rywali zbliżających się od którejś ze stron.

 • Trik: markowany strzał
 • Jak wykonać: naciśnij ○/B, potem X/A

Kolejna podstawowa sztuczka, która powinna znaleźć się w arsenale każdego gracza. Dzięki łatwości wykonania chętnie stosowana przez wielu graczy.

Nie dość, że ruch nogi twojego zawodnika może oszukać oponenta, że właśnie szykujesz się do strzału, to jeszcze pozwala dość sprawnie zmienić kierunek poruszania się z piłką - w trakcie wykonywania markowanego strzału trzymaj lewy analog w kierunku, w którym chcesz zmierzać po jego zakończeniu.

 • Trik: podwójne zagranie i wyjście w bok
 • Jak wykonać: przytrzymaj L1/LB i szybko rusz p. analog ←→ lub →←

Świetna sztuczka, która pozwala ominąć nacierającego przeciwnika lub przynajmniej zmusić go do popełnienia faulu.

Kończy się zagraniem piłki w lewo lub prawo (w zależności od kombinacji wychylenia analoga) na dość spory dystans, większy niż w przypadku opisanego powyżej przetoczenia piłki.

Trik najlepiej nadaje się do wykonania podczas stójki - poczekaj aż przeciwnik podejdzie, a potem zejdź na lewo lub prawo - lub podczas biegu (ale bez sprintu).

 • Trik: Skilled Bridge
 • Jak wykonać: przytrzymaj L2/LT i dwa razy naciśnij R1/RB

Sztuczka wprowadzona w FIFA 22, która może zaskoczyć skutecznością. Kończy się zawsze wyjściem piłki w prawo do przodu, więc jest jednak dość sytuacyjna.

Najlepiej korzystać z niej podczas wejścia w pole karne oponenta z lewej strony. Dzięki wyjściu piłki w prawo do przodu, uciekniemy bramkarzowi czy podchodzącym obrońcom lub w najgorszym wypadku zostaniemy sfaulowani.

 • Trik: cofnięcie piłki
 • Jak wykonać: przytrzymaj L1/LB + R1/RB i wychyl lewy analog ↓ a potem ↑ lub ← lub →

Ten trik wydaje się trudny, ale takie wrażenie wywołują trzy możliwości jego zakończenia. Możemy wyjść z piłką do przodu lub na boki. Najlepiej wybrać ten drugi wariant (wyjście w lewo lub prawo), by sprawnie minąć przeciwnika.

Dzięki nagłej zmianie kierunku poruszania się, cofnięcie piłki może z powodzeniem oszukać oponenta. Istnieje niezliczona liczba możliwych okazji, w której warto wykorzystać tę sztuczkę, wychodząc z piłką w różnych kierunkach.

Kilka ważnych uwag na koniec

Sztuczki najlepiej ćwiczyć na arenie treningowej, a nie podczas meczu, gdzie komfort jest znacznie mniejszy.

Pamiętaj też, że podane powyżej kierunki ruchu analoga są względne do pozycji piłkarza, a nie twojego widoku. Jeżeli masz wychylić analog w lewo, to wychyl w jego lewo, a nie twoje lewo.

W skrócie, żeby przełożyć te ruchy bezpośrednio na kamerę meczową, musiałbyś biec zawodnikiem w górę.

Następnie: FIFA 22 - cieszynki: wszystkie celebracje po golu

Spis treści: FIFA 22 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 22 - ustawienia kontrolera: asysty, wspomaganie pada

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami