Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 22 - poradnik i najlepsze porady

Triki, sztuczki, rankingi zawodników, Ultimate Team i wiele więcej.

Witajcie w poradniku do FIFA 22. Przygotowaliśmy wskazówki odnośnie rozgrywki dla początkujących, ale też zaawansowane techniki, które pomogą osiągnąć wygraną w kolejnych meczach. Opisujemy też sztuczki techniczne oraz tryb FUT, czyli Ultimate Team.

Dzięki rankingom dowiesz się też, którzy zawodnicy z FIFA 22 są najlepsi - zarówno w kontekście ogólnej punktacji, jak i bardziej szczegółowych zestawień.

Życzymy miłej lektury i wielu wygranych meczów!


Poradnik FIFA 22 - listy najlepszych zawodników

Jeżeli szukasz najbardziej utalentowanych piłkarzy w grze, poniższe listy na pewno ci się przydadzą. Zamieszczeni w nich zawodnicy otrzymali w tym roku wyjątkowo wysokie oceny od Electronic Arts, więc będą świetnym uzupełnieniem zespołu.


Sztuczki, triki, cieszynki

Poznaj kombinacje klawiszowe, które pozwolą ci efektownie ominąć obronę lub wyrazić radość po golu.


FUT, Ultimate Team


Atak i obrona


Kwestie techniczne


Inne

Wkrótce aktualizacja...


Porady ogólne do FIFA 22

Kilka wskazówek, które umilą czas spędzony z grą i pozwolą ci wygrać więcej spotkań.

- Korzystaj z przycisku L1 / LB, by prowadzić piłkę blisko nogi. To świetny sposób na ominięcie zagrożenia w zatłoczonym polu karnym

- Wykorzystuj tzw. wybuchowy sprint, by jako napastnik pozbyć się siedzącej na plecach obrony

- Naciśnięcie R3 w obronie pozwala teraz wskazać trzech zawodników znajdujących się najbliżej piłki. Możesz następnie wychylić analog, by przełączyć się na jednego z nich

- Pressing drugim zawodnikiem nie jest już tak skuteczny - wykorzystuj go tylko przez chwilę

- Dośrodkowanie w pole karne i wykańczanie piłki główką to wciąż mocna taktyka

- Po meczu możesz przejrzeć tzw. heatmapę, czyli graf wskazujący miejsca, w których najczęściej przebywał dany zawodnik

- Gra na PlayStation 5 pozwala wykorzystać funkcje pada DualSense - między innymi lekkie „szturchnięcia” przy podaniach lub strzałach czy symulację zmęczenia zawodnika poprzez zwiększenie siły potrzebnej do przytrzymania przycisku biegu

- Sprawdź nowe tryby imprezowe. Gra pozwala pobawić się m.in. w siatkonogę, disco lawę czy zbijaka

- FIFA 22 pozwala podejrzeć zawartość paczki FUT przed kupnem. Dzięki temu dowiesz się, co znajduje się w pakiecie


Tryby gry w FIFA 22

Aby uzyskać dostęp do wszystkich trybów gry, w głównym menu wybierz opcję „Graj”. Poniżej opisujemy wszystkie warianty:

Tryby szybkiej gry. Idealne, jeśli chcesz po prostu miło spędzić czas w zwykłym meczu - samotnie, znajomym obok lub online. W tej sekcji znajdziesz szybki mecz (zwykłe spotkanie), mecze towarzyskie online (multiplayer przeciwko znajomemu), turnieje (graj w znanym turnieju lub stwórz własny), gry treningowe (minigry do ćwiczenia umiejętności), arena treningowa (zawodnik sam na sam z bramkarzem), witamy w FIFA (fabularne intro do gry).

Volta Football. Uliczna piłka nożna z ułatwionymi sztuczkami. W tej sekcji znajdziesz składy Volta (mecz online przeciwko SI), starcia Volta (mecz online przeciwko graczom), arcade (specjalne, weekendowe minigry), konfiguracja (dostosowanie wyglądu, ubioru i umiejętności drużyny), sklep Volta (sklep z ubraniami).

Ultimate Team. Tryb online, w którym kolekcjonujemy karty i tworzymy drużynę marzeń. Ta sekcja wygląda nieco inaczej, bo najważniejsze są zakładki u góry ekranu: centrala (wieści, zadania, transfery, wyzwania budowania składu i sklep), graj (właściwa rozgrywka, a więc squad battles, division rivals i inne tryby), klub (ustawienia składu i stadionu, statystyki zawodników, rankingi i ustawienia).

Kariera. Dostępna kariera menedżera i zawodnika.

Wirtualne kluby. Pozwala stworzyć gwiazdę o określonej pozycji na boisku, a następnie granie nią ze znajomymi lub losowymi graczami. Możesz tutaj stworzyć klub lub dołączyć do już istniejącego.

Sezony. Ostatnia opcja menu Graj to tryb gry online, w którym pniemy się po kolejnych szczeblach lig, zaczynając od ligi 10. Możliwość zabawy ze znajomym lub solo.


Najważniejsze nowości w FIFA 22

Choć część graczy twierdzi inaczej, fani serii od Electronic Arts dobrze wiedzą, że seria FIFA zmienia się z odsłony na odsłonę. Zazwyczaj modyfikacje są jednak nieznaczne i skierowane raczej do entuzjastów wirtualnego futbolu. Jakie są najważniejsze nowości w tej części?

- HyperMotion. Technika zarządzająca animacjami i zachowaniem zawodników, dostępna tylko na nowej generacji konsol. Sprawia, że ruchy piłkarzy mogą płynnie między sobą przechodzić bez utraty responsywności, a także powoduje, że zawodnicy mają lepszą orientację na boisku.

- Wybuchowy sprint. Szybki zryw, wykonywany po zwróceniu się w stronę bramki i przytrzymaniu przycisku sprintu. Pozwala chociażby napastnikowi urwać się linii obrony i otworzyć sobie drogę do bramki.

- Bramkarze zachowują się inteligentniej, częściej zatrzymują strzały i szybciej podejmują decyzje. Ponadto gra odzwierciedla różnorodne style gry prawdziwych golkiperów.

- Nowe taktyki ofensywne. Możliwość wyboru różnych stylów gry oddzielnie dla swojej połowy i połowy przeciwnika.

- Możliwość stworzenia klubu od podstaw w trybie kariery. Wybieramy nie tylko nazwę, ale też ligę, herb, stroje i stadion, a także ustalamy budżet.

- Przeprojektowany system rozwoju zawodnika i prezentacja atmosfery w szatni w karierze zawodnika.

- Wskaźnik umiejętności Volta. Sztuczki i triki wypełniają pasek, a za jedno trafienie do bramki możemy uzyskać nawet 4 gole.

- Popisowe umiejętności Volta. Każdy zawodnik może zdecydować, czy chce dysponować Potężnym Uderzeniem, Czystym Pędem czy Agresywnym Odbiorem.

- FUT: nowa struktura postępów w Division Rivals, nagrody tygodniowe i sezonowe, więcej możliwości personalizacji stadionu oraz nowy tryb, publiczny matchmaking w trybie współpracy.

- Nowe karty FUT Heroes, przedstawiające gwiazdy piłki nożnej jako superbohaterów z nadzwyczajnymi zdolnościami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze