Wasteland 3 - Osłony i obrona postaci

Wpływ osłon terenowych i obrony na otrzymywanie obrażenia.

Walka stanowi bardzo ważną część rozgrywki w Wasteland 3 i jej prawidłowe zrozumienie znacznie ułatwi ci wygrywanie starć. W tym rozdziale wyjaśniamy jak działają osłony terenowe i w jaki sposób obrona wpływa na obrażenia otrzymywanie przez postać.

Podczas walki twoim zadaniem powinno być nie tylko wyeliminowanie wrogów, lecz także zminimalizowanie obrażeń otrzymywanych przez twoje postacie. Kluczowe są tutaj dwie rzeczy - wykorzystanie osłon i obrona twoich postaci.

Osłony to przeszkody terenowe, za którymi skryć mogą się twoje postacie. Osłaniają one żołnierzy przed atakami dystansowymi wrogich jednostek. Jeśli ustawisz swoją postać za przeszkodą, która dzieli ją i wroga, na ekranie wyświetli się ikonka osłony (1). Oznaczać to będzie, że postać jest chroniona przed obrażeniami pochodzącymi z tamtego kierunku. Jeśli zostanie zaatakowana z flanki bądź w plecy, osłona nie zadziała.

121

Samo krycie się za osłoną oferuje premię do celności i szansy na uniknięcie ataku. Możliwość uniku ataku w grze działa w oparciu o różnicę celności wroga i szansy na unik postaci. Dla przykładu, jeśli wróg posiada 90% celności, a postać 50% szansy na unik, przeciwnik będzie miał tylko 40% szansy, że trafi w cel.

Jak nietrudno się domyślić, chowając postać za osłoną zwiększysz jej szansę na uniknięcie obrażeń. Jeśli dodatkowo wyposażysz ją w ekwipunek, który oferuję premię do uników, a także zainwestujesz w atrybut Szybkość, możesz sprawić, że postać będzie praktycznie niemożliwa do trafienia. Pamiętaj jednak, że wpływa to tylko na ataki dystansowe - ataki wręcz czy obszarowe (jak miotacz ognia czy granaty) w dalszym ciągu trafią.

Drugim parametrem jest wspomniana obrona postaci. Wpływa ona na to, ile finalnie obrażeń otrzyma postać. Wszystko działa w oparciu o różnicę między obroną (2) celu, a penetracją (3) broni atakującego.

122

Jeśli penetracja przewyższa obronę, cel otrzyma pełne obrażenia. Jeśli z kolei jest niższa, obrażenia zostaną zmniejszone - przy dostatecznie dużej różnicy, zadane obrażenia mogą zejść niemal do zera. Obronę postaci zwiększyć możesz głównie poprzez lepsze zbroje i ulepszenia do nich, a także niektóre cechy.

By zmaksymalizować zdolności defensywne swoich postaci, najlepiej łączyć oba te parametry. Duża szansa na unik zmniejszy szansę na trafienie postaci. To, w połączeniu z wysokim współczynnikiem obrony sprawi, że nawet jak już zostanie trafiona, to otrzyma niewielkie obrażenia.

Następnie: Wasteland 3 - tryb zasadzki: jak zasadzić się na wroga

Spis treści: Wasteland 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wasteland 3 - inicjatywa: jak działa

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami