Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wasteland 3 - inicjatywa: jak działa

Do czego służy inicjatywa, na co wpływa, jak ją zwiększyć.

Termin inicjatywa znany jest miłośnikom gier z systemami turowymi, w Wasteland 3 działa ona jednak trochę inaczej. W tym poradniku skupiamy się na wyjaśnieniu czym jest inicjatywa, jak ją zwiększyć i czy warto zawracać sobie nią głowę.

Inicjatywę zwiększyć możesz poprzez poprawę atrybutu Szybkość (1) postaci. Każdy punkty oferuje procentowy wzrost inicjatywy (2), maksymalnie do +45%.

Inicjatywa to niejako szybkość reakcji postaci. Aktywuje się wtedy, gdy twoja drużyna zostanie zaskoczona przez nieprzyjaciela - gdy to przeciwnik będzie ruszał się w pierwszej kolejności. Jeśli posiadasz w drużynie postać z wystarczająco wysoką inicjatywą, to będzie ona w stanie ruszyć się przed wrogiem.

Oznacza to, że każda postać z wysoką inicjatywą ma szansę zyskać dodatkowy, pełny ruch przed przeciwnikiem. Może wydawać ci się to niewiele, ale w przypadku odpowiedniej postaci może to odwrócić losy całego starcia.

Dla przykładu, snajper który zyska dodatkowy ruch, może jednym strzałem zabić wroga z potężnym atakiem obszarowym - a to z kolei pozwoli uniknąć dotkliwych obrażeń na kilku twoich postaciach. W innej sytuacji możesz zabić wroga, który oferuje swoim sojusznikom potężne wzmocnienie.

Paradoksalnie jednak nie warto aż tak bardzo zawracać sobie głowy tym parametrem. Jest on co prawda bardzo użyteczny, jednak by sprawnie działał musisz zainwestować masę punktów w Szybkość. Te lepiej jednak wydaj by zwiększyć Koordynację, Spostrzegawczość bądź Siłę postaci.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest by mieć 1-2 postacie z wysokim atrybutem Szybkości. Preferowane są tutaj postacie, które mogą zadać spore obrażenia, a więc snajper czy postać wyposażona w broń zadającą obrażenia obszarowe, jak wyrzutnia rakiet.

Następnie: Wasteland 3 - gdzie znaleźć handlarzy

Spis treści: Wasteland 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wasteland 3 - punkty akcji

Komentarze