Skyrim - Umiejętność: Alchemia

Tworzenie mikstur, warzenie trucizn.

W żadnej grze RPG nie może zabraknąć tworzenia mikstur i trucizn, a The Elder Scrolls V: Skyrim nie jest tutaj wyjątkiem. W tym rozdziale wyjaśniamy, jak działa Alchemia i jak ją rozwijać, w jaki sposób tworzyć mikstury i trucizny oraz na czym polega odkrywanie właściwości składników.

Charakterystyka Alchemii w Skyrim

Alchemia w Skyrim opiera się o kilka mechanik, mianowicie:

  • Tworzenie mikstur - za sprawą dziesiątek rozmaitych składników gracz jest w stanie tworzyć mikstury uzdrawiające, zwiększające atrybuty bądź poprawiające skuteczność innych zdolności.
  • Tworzenie trucizn - drugą odnogą Alchemii jest warzenie rozmaitych trucizn. Za ich sprawą gracz może zadawać dodatkowe obrażenia, nakładać na wrogów negatywne efekty bądź paraliżować cele, co wyłącza je z walki na kilka sekund.
  • Poznawanie właściwości składników - wszystkie składniki alchemiczne mają 4 różne właściwości (1), które początkowo są ukryte, a których odpowiednie miksowanie pozwala tworzyć mikstury i trucizny. Zjadanie składników pozwala odkrywać najbardziej podstawowe właściwości, resztę da się odblokować eksperymentując z tworzeniem nowych mikstur bądź inwestując w stosowne zdolności - o czym w dalszej części tego rozdziału.
056

Warto pamiętać, iż mikstury - czy to stworzone czy znalezione - postać wypija sama, zyskując ich efekt. W przypadku trucizn nakłada się je na broń białą bądź łuk - uderzenie w cel za pomocą zatrutej broni skutkuje nałożeniem na przeciwnika jej efektu.

Jak tworzyć mikstury i trucizny w Skyrim

W Skyrim mikstury tworzy się za sprawą Laboratorium alchemicznego (2). Znaleźć je można u większości handlarzy z miksturami, w niektórych karczmach, a także w sporej części podziemi. Często instalowane są także w domach kupionych przez gracza. Jeśli chodzi o początek rozgrywki, znajdziesz je w Smoczej Przystani, w Białej Grani.

057

Po wejściu w interakcję z Laboratorium alchemicznym, na ekranie wyświetli się nowe okno. Znajdziesz tutaj zakładkę Składniki (3). Po wejściu w nią wyświetli się lista wszelkich składników, które posiadasz, wraz z opisem ich odkrytych efektów.

058

Możesz zaznaczyć tutaj do 3 składników - przy ich nazwach pojawi się strzałka (4). Gdy zaznaczysz składniki, wystarczy nacisnąć przycisk Stwórz (5), by uwarzyć przy ich pomocy miksturę. Jeśli uda ci się trafić z efektami, utworzysz nową miksturę i odkryjesz jej recepturę - jeśli nie, otrzymasz stosowną informację, iż warzenie się nie powiodło.

W oknie laboratorium znajdziesz też listę odkrytych efektów (6). To efekty, które udało się odkryć poprzez konsumowanie składników bądź losowe tworzenie mikstur. Jeśli któryś zabarwiony jest na biało (7), możesz na niego wskazać, by wyświetlić listę składników o danym efekcie (8).

059

Tutaj wystarczy tylko zaznaczyć składniki, które chcesz wykorzystać, by otrzymać informacje o miksturze, która powstanie (9). Po wciśnięciu przycisku Stwórz uwarzona zostanie konkretna mikstura bądź trucizna, która następnie zostanie dodana do ekwipunku.

To, czy stworzysz miksturę czy truciznę, zależy od wykorzystanych składników i ich efektów. Jeśli są to efekty pozytywne - jak zwiększenie atrybutów czy odnowa zdrowia - stworzysz miksturę, a jeśli negatywne - jak paraliż - utworzona zostanie trucizna.

Najlepsze umiejętności Alchemii

W przypadku Alchemii najważniejsza jest pierwsza umiejętność, czyli Alchemik (10). Każdy zainwestowany w nią punkt zwiększa skuteczność tworzonych mikstur i trucizn o 20% (do 100% premii).

060

Kluczowa jest także zdolność Empiryk - zainwestowanie 1, 2 i 3 punktów sprawi, iż po zjedzeniu składnika odkrywać będziesz kolejno 2, 3 i 4 efekty magiczne. Dzięki temu będziesz w stanie od razu rozpoznać wszelkie efekty magiczne danego składnika - a co za tym idzie łatwiej i skuteczniej tworzyć mikstury.

Jeśli zależy ci na tworzeniu dużej ilości mikstur, zdolności Zdolny zielarz i Destylacja będą bardzo użyteczne. Pierwsza sprawi, iż zbierał będziesz po dwa składniki alchemiczne z roślin, za sprawą drugiej tworzyć będziesz mikstury o wyłącznie pozytywnych i trucizny o wyłącznie negatywnych efektach, co pozwoli na zwiększenie ich skuteczności.

Rozwój Alchemii i porady

Na koniec przedstawiamy kilka porad, które pozwolą ci szybciej rozwijać Alchemię i tworzyć skuteczniejsze mikstury i trucizny:

  • Alchemię rozwija się poprzez tworzenie mikstur i trucizn - każda uwarzona mikstura i trucizna oferują punkty doświadczenia dla Alchemii. Od ceny finalnej mikstury bądź trucizny zależy ilość zdobytych punktów doświadczenia - im droższa, tym rozwój szybszy.
  • Rozwój Alchemii można przyspieszyć. Dokonuje się tego za sprawą przedmiotów oferujących efekt Premia do alchemii - przedmioty z nim znaleźć można w świecie gry bądź stworzyć samemu za sprawą Zaklinania. Efekt ten nałożyć można na rękawice, hełm, pierścień i amulet.
  • Alchemia to świetny sposób na pozyskanie potężnych mikstur. Dzięki niej stworzysz mikstury wzmacniające inne zdolności, odnawiające atrybuty czy trucizny zdolne sparaliżować nawet najtwardszego wroga.
  • Tworzenie mikstur to świetny sposób na zarobek - uwarzone mikstury i trucizny potrafią kosztować kilkaset sztuk złota, znacząco przekraczając wartość poszczególnych elementów, które wykorzystane były do ich stworzenia.
  • Alchemia umożliwia wspomaganie innych zdolności - dzięki niej stworzyć można, na przykład, miksturę poprawiającą Zaklinanie, Kowalstwo czy oferujące premię do handlu (11), dzięki której uzyskasz lepsze ceny u handlarzy.
  • Warto rozglądać się w poszukiwaniu składników alchemicznych. Te znaleźć można na łąkach, w podziemiach i w ciałach pokonanych wrogów, często także w budynkach czy przy Laboratoriach alchemicznych. Można je także kupić u handlarzy, jednak ich ceny są często dość wysokie.
061

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Ciężki pancerz

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami