Twórcy kooperacyjnego moda do Skyrima oskarżeni o kradzież kodu źródłowego

Deweloperzy zarabiają 25 tysięcy dolarów miesięcznie na Patreonie.

Twórcy moda Skyrim Together, wprowadzającego tryb kooperacji do hitu Bethesdy, niedawno zorganizowali testy beta projektu. Deweloperów oskarżono jednak o kradzież kodu źródłowego. Temat wzbudza kontrowersje, bo autorzy modyfikacji zarabiają 25 tys. dol. miesięcznie.

Nielegalne działania twórcom zarzuca moder Ian "extrwi" Patterson, który twierdzi, że zespół Skyrim Together skopiował tzw. Skyrim Script Extender (w skrócie SKSE).

To narzędzie, ulepszające język programowania i pozwalające moderom znacznie rozszerzyć wachlarz możliwości. Patterson, który przewodził wieloma projektami związanymi z SKSE, przekonuje, że w kodzie Skyrim Together jest wiele śladów narzędzia, mimo że twórcy nigdzie nie wspominają o wykorzystaniu Skyrim Script Extendera.

sky2
Dzięki modowi, w sesji znajdzie się być może nawet 8 osób

„[Skyrim Together] to kod skopiowany bezpośrednio z SKSE, z niewielkimi modyfikacjami” - stwierdził extrwi w rozmowie z naszymi kolegami z brytyjskiego Eurogamera. „Paskudny przykład dla społeczności moderów” - dodał.

Główny programista Skyrim Together, znany jako Yamashi, odpowiada, że zespół nie ukradł kodu.

„Użyliśmy SKSE do stworzenia prototypu naszego moda w 2012 roku. To normalna procedura, służąca ulepszeniu Skyrima. Potem jednak goście od SKSE zdecydowali, że nie możemy używać narzędzia, z powodów mi nieznanych. Z tego względu od nowa napisaliśmy części [kodu], w których użyliśmy SKSE, tak, aby projekt już z tego nie korzystał”.

Mimo obranego stanowiska, twórcy moda wystosowali w marcowym raporcie z prac przeprosiny, skierowane w stronę autorów SKSE. Potwierdzono też, że wszystkie pozostałości po narzędziu zostaną usunięte ze Skyrim Together.

Na zespół odpowiedzialny za modyfikację spadła krytyka ze strony użytkowników serwisu Patreon. Dzięki osobom wpłacającym pieniądze za pośrednictwem portalu, autorzy Skyrim Together zarabiają 25 tysięcy dolarów miesięcznie.

To znacznie więcej, niż zakładali deweloperzy, ale - jak sami twierdzą - część pieniędzy przeznaczają na dedykowane serwery, domenę, certyfikaty SSL, księgowość i podatki. Pozostałe środki czekają rzekomo w puli.

sky
Mod ma ponad 23 tysiące patronów

Data premiery Skyrim Together nie jest znana. W przeciwieństwie do poprzedniej, kolejna beta będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Mod będzie bezpłatny.

Zobacz: Skyrim - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami