Red Dead Redemption 2 - wędkarstwo, łowienie ryb

Na spławik i sztuczną przynętę.

Red Dead Redemption 2 pozwala nie tylko polować na zwierzęta, ale też łowić ryby. Każdy zbiornik wodny to okazja do złapania nowych okazów oraz odprężenia się w trakcie oczekiwania na ruch kołowrotka.

W grze istnieje wiele rodzajów ryb, które zachowują się w różny sposób, w zależności od swojego usposobienia. Przekłada się to również na sposób łowienia oraz przynętę, jakiej powinniśmy użyć.

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak sterować podczas wędkowania i w jaki sposób poradzić sobie z agresywną rybą. Zrozumiesz też różnicę między łowieniem na spławik a używaniem sztucznej przynęty.

Jak zdobyć wędkę w Red Dead Redemption 2? Najłatwiejszą metodą jest ukończenie jednej z misji głównego wątku w drugim rozdziale gry. Tutaj znajdziesz opis tego zadania - Red Dead Redemption 2 - Rybak ludzi.

Sterowanie podczas wędkowania

Wędkowanie w Red Dead Redemption 2 ma swój własny zestaw funkcji i odpowiadających im przycisków. Aby skutecznie zdobywać kolejne okazy, powinieneś więc najpierw przyswoić sterowanie.

FunkcjaPrzycisk
Koło wyboru przynęt Przytrzymaj R1/RB
Szybkie założenie przynęty Trójkąt/Y
Złapanie wędki L2/LT
Zarzucenie wędki Przytrzymaj i puść R2/RT
Zaczepienie ryby, poruszanie przynętą R2/RT
Poruszanie wędką Lewy analog
Zwijanie żyłki Obracaj w prawo prawy analog
Ponowne zarzucenie, zerwanie żyłki Kółko/B

Jak łowić

Aby rozpocząć łowienie ryb, podejdź do wody, wybierz z koła przedmiotów wędkę, potem przynętę, a następnie zarzuć żyłkę w stronę tafli. Teraz pozostaje tylko być cierpliwym i czekać.

Kiedy ryba złapie się na haczyk, spróbuje się wyrwać. Musisz kontrolować zwierzę, ciągnąc wędkę w kierunku przeciwnym do ruchu ofiary, w lewo lub prawo. Dzięki temu ryba zmęczy się i łatwiej będziesz mógł zwijać żyłkę.

011
Miejsce połowu nie ma większego znaczenia - ważny jest po prostu dostęp do wody

Dobrym pomysłem jest podniesienie wędki, wychylając lewy analog w dół. Dzięki temu zyskasz krótką chwilę na szybkie zwinięcie żyłki.

Kiedy skrócisz żyłkę na odpowiednio niewielką długość, Arthur chwyci rybę. Po wyciągnięciu haczyka, złapany okaz możesz zjeść, sprzedać lub wypuścić. W ostatnim przypadku, o ile ryba jest żywa, zyskasz honor.

  • Różne gatunki ryb reagują w odmienny sposób na przynętę. Niektóre początkowo tylko ją skubią, a wgryzają się po chwili - musisz więc poczekać ze zwijaniem żyłki. Z kolei drapieżne ryby wgryzają się od razu - tutaj przyda się refleks
  • Gdy zaczepiona na haczyk ryba zaciekle walczy i rozwija żyłkę, wychyl prawy analog w dowolną stronę, aby zablokować kołowrotek. Możesz kupić w ten sposób nieco czasu, ale pamiętaj, że korzystanie z tej metody doprowadzi w końcu do pęknięcia żyłki
  • Gdy wyruszysz na połów w czasie deszczu lub pochmurnej pogody, masz większe szanse na sukces - ryby są wtedy bardziej aktywne
  • Ryby możesz też przechowywać - mniejsze okazy w torbie, a większe w jukach
  • Wśród każdego gatunku ryb istnieje jeden legendarny okaz, który najtrudniej złowić. Kiedy zbliżysz się do takiego osobnika, zostanie oznaczony na mapie

Łowienie ze spławikiem i przynęty naturalne

Podstawowym sposobem łowienia jest używanie spławika. To niewielki przedmiot, który unosi się na wodzie i przytrzymuje fragment żyłki z haczykiem pod wodą. Kiedy spławik znika pod taflą, oznacza to, że ryba wgryzła się w przynętę, więc można zwijać żyłkę.

Do łowienia ze spławikiem używa się przynęty naturalnej. To łatwo dostępne i tanie surowce, które jednak bardzo szybko się zużywają lub nawet marnują - kiedy ryba porywa przynętę i ucieka. Przykładem przynęty na spławik jest np. chleb albo robaki.

Podczas łowienia na spławik nie ruszaj przynętą, tylko trzymaj wędkę nieruchomo, by zwabić rybę.

Łowienie przy użyciu sztucznych przynęt

Drugim sposobem łowienia jest wariant z przynętą sztuczną. W tym przypadku po zarzuceniu wabika musimy wciąż zwijać żyłkę, żeby przynęta wyglądała jak żywa ryba lub owad.

Opisywana metoda jest trudniejsza od wersji ze spławikiem, ponieważ trzeba nauczyć się odpowiedniego sposobu poruszania przynętą. Pozostawienie jej w bezruchu sprawi, że nie złapiemy żadnej ofiary. Z kolei zbyt częste ruchy wystraszą ryby.

Za przynęty sztuczne zapłacimy więcej niż za naturalne, jednak dzięki ich zwiększonej wytrzymałości użyjemy ich wielokrotnie. Metoda na sztuczną przynętę przydaje się do złapania różnych rzecznych, jeziornych lub bagiennych ryb, szczególnie dużych okazów.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami