Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

7 niesamowitych krajów, które odwiedziła Lara Croft

Historia zatacza koło.

Kiedy w 1996 roku Lara Croft po raz pierwszy zagościła na ekranach graczy, od razu zaczęła budzić podziw. O jej popularności zadecydował nie tylko piękny wygląd i nieugięty charakter, ale także niesamowite przygody i podróże, na których skupimy się w poniższej liście.

Wybraliśmy siedem krajów, które najczęściej odwiedzała panna Croft uganiając się za artefaktami i rozwiązując tajemnice starożytnych grobowców na przestrzeni wszystkich głównych odsłon serii oraz oficjalnych dodatków.

Rosja

W piątej odsłonie cyklu, która cieszyła umiarkowaną popularnością wśród wielbicieli archeolog, Lara w poszukiwaniu Włóczni Przeznaczenia udała się należącej do Rosjan bazy morskiej Zapadnaja Lica.

Tam dostała się do okrętu podwodnego, by następnie zanurkować w lodowatych wodach oceanu. Etapy te być może nie należały do najciekawszych, jednak ucieczka z tonącego okrętu wystarczająco podnosiła adrenalinę, by pozostawić po sobie dobre wspomnienie tej przygody.

Zaginione miasto Kitież i artefakt zwany Boskim Źródłem to powody, dla których Lara Croft wyruszyła na Syberię w Rise of the Tomb Raider. Z racji dużo większych możliwości technologicznych, twórcy mogli pokusić się o bardziej szczegółowe ukazanie wielu lokacji.

Piękno syberyjskiego klimatu

Lara zawitała na mroźne górskie szczyty, syberyjską dzicz, pełną starożytnych budowli i zieleni geotermiczną dolinę, a także dużego kompleksu radzieckiego, w którym organizacja o nazwie Trójca prowadziła badania nad lokalizacją Boskiego Źródła.

Włochy

Etapy w Wenecji w drugiej części Tomb Raidera uchodzą za jedne z najlepszych w historii serii - pod względem rozgrywki były dynamiczne, zaś wizualnie świetnie oddawały atmosferę miasta i rozbudzały wyobraźnię. W poszukiwaniu Serafina umożliwiającego wejście do świątyni Xian, Lara przemierzyła motorówką klimatyczne kanały oraz zwiedziła gmach opery.

Panna Croft powróciła do Włoch w Tomb Raider: Chronicles. W Rzymie nie uświadczymy spektakularnych widoków, gdyż twórcy przenieśli miejsce akcji głównie do dzielnic mieszkalnych Wiecznego Miasta. Na szczęście Lara miała szansę zwiedzić mniejsze świątynie i największą atrakcję - Koloseum, gdzie uganiała się za kamieniem filozoficznym.

Kiedyś te sceny naprawdę imponowały

Egipt

Lokacje w Egipcie z pierwszego Tomb Raidera nie były przesadnie duże, ale za to niezwykle klimatyczne i pełne zagadek logiczno-zręcznościowych. W poszukiwaniu ostatniego fragmentu Scionu, Lara udała się do miasta Khamoon, gdzie odkryła sanktuarium artefaktu. W dodatku Unfinished Bussiness, Croft odwiedziła także zaprojektowaną ze sporym rozmachem, pięknie zdobioną Świątynię Kota.

Nie licząc krótkiego epizodu w Kambodży, fabuła Tomb Raider IV: The Last Revelation toczy się głównie w kraju piramid. Rezygnacja z rozrzucania akcji po różnych zakątkach globu pozwoliła twórcom skupić się na dokładniejszym przedstawieniu wielu miejsc.

Tym samym panna archeolog eksplorowała grobowiec boga Seta w Dolinie Królów, Wielką Bibliotekę Aleksandryjską, a nawet pałac samej Kleopatry. Nie zabrakło też klimatycznych uliczek Kairu, najeżonej pułapkami Świątyni Horusa i podziemnego kompleksu Wielkiego Sfinksa.

Takie spacery to miła odskocznia po grobowcach

Japonia

Na pierwszą wizytę Lary Croft w Kraju Kwitnącej Wiśni przyszło nam czekać aż do przejęcia serii przez studio Crystal Dynamics. Archeolog nie było jednak dane spacerowanie po japońskich ruinach - w Legendzie bohaterka zmieniła spodenki i koszulkę na czarną suknię i udała się do Tokio, by wziąć udział w przyjęciu i wykraść część legendarnego miecza Króla Artura.

Atmosferę japońskich tajemnic i legend dało się za to poczuć w reboocie serii z 2013 roku. Młoda i niedoświadczona jeszcze Lara rozbiła się na wyspie Yamatai u wybrzeży Japonii.

W pełnych zieleni lasach uczyła się polować, w Mieście Ubogich podziwiała orientalną architekturę przeplataną prowizoryczną zabudową, zaś w górskiej bazie przeczesywała kompleksy z czasów II wojny światowej. Piękne krajobrazy i zróżnicowane lokacje zapadają w pamięć.

Nie wszystko przetrwało wizytę Lary na Yamatai

USA

Pierwszą wizytę w Stanach bohaterka zaliczyła w dodatku The Golden Mask do Tomb Raider 2. W poszukiwaniu Maski Tornarsuka, Croft udała się na wyspę przynależącą do Alaski.

Wśród śniegu i mrozu natrafiła na rosyjskich gangsterów, agresywne yeti i kompleks jaskiń, w których niegdyś zbudowano miasto. Następnie skierowała się na urlop do Las Vegas, który oczywiście nie poszedł po jej myśli. Zwiedziła całkiem ładnie zaprojektowane uliczki miasta, hotel i klub.

W Tomb Raider 3 celem bohaterki była pustynia Nevada, a konkretnie - słynna Strefa 51. Piaszczyste obszary Lara pokonała quadem podziwiając dość surowe widoki. Pragnąc zdobyć odłamek meteorytu, zakradła się do bazy wojskowej skrywającej sekrety obcych.

Ostatnia podróż Lary do USA odbyła w Tomb Raider: Chronicles. Chcąc wykraść znany z czwartej odsłony cyklu artefakt Iris, bohaterka infiltruje nowojorski biurowiec należący do Wernera Von Croya. Etapy te stanowią miłą odskocznię od dżungli i zapomnianych ruin - w wieżowcu bohaterka musiała ominąć ochroniarzy, lasery i czuwające nad bezpieczeństwem maszyny.

Wizyta w biurowcu wymaga odpowiedniego stroju

Peru

Peru było pierwszą lokacją, jaką odwiedziła Lara Croft, dlatego wielu darzy ją sentymentem. Poszukując legendarnego Scionu, bohaterka zwiedziła stolicę Inków, a w zaginionej dolinie odbyła niezapomnianą walkę z wielkim tyranozaurem, by finalnie rozwiązać liczne zagadki w grobowcu Qualopeca - jednego z władców Atlantydy.

W Legendzie Lara trafiła do Paraiso, gdzie odwiedziła miejsce dawnych prac archeologicznych, które niegdyś prowadziła wraz z grupą przyjaciół. Poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące dość ponurej przeszłości, eksplorowała zalany obszar wykopalisk oraz brawurowo uciekła na motorze przed oprawcami.

W nadchodzącym Shadow of the Tomb Raider Peru będzie główną lokacją, do której zawita Lara. Tam pozna mieszkańców legendarnego miasta Inków, przespaceruje się ulicami cywilizowanego Kuwaq Yaku oraz sprosta niebezpieczeństwom nad wodami Amazonki. Nie zabraknie też starożytnych grobowców i przechadzek po wilgotnej dżungli.

Peru to nie tylko dżungla

Wielka Brytania

Na terenach Zjednoczonego Królestwa Lara gościła aż w siedmiu częściach serii Tomb Raider, bowiem w Anglii, w hrabstwie Surrey, znajduje się jej rodzinna posiadłość.

Początkowo etapy na terenie rezydencji miały charakter samouczka. Później twórcy zaczęli zawierać w nich zagadki i relikty do kolekcjonowania. W Tomb Raider: Underworld bohaterka była świadkiem wielkiego pożaru swojego domu - twórcy zdecydowali się uczynić posiadłość istotnym dla fabuły miejscem akcji.

Sporo czasu Croft spędziła w Londynie w trzeciej odsłonie cyklu. By zdobyć Oko Izydy, Lara zwiedziła Muzeum Historii Naturalnej oraz zapuściła się do stacji metra Aldwych, gdzie spotkała ofiary igrającej z nieśmiertelnością Sophii Leigh. W bonusowym etapie All Hallows odwiedziła dodatkowo londyńską katedrę.

W dodatku Unfinnished Bussiness bohaterka zawędrowała do Szkocji, a konkretnie do zamku doktora Willarda położonego nieopodal słynnego jeziora Loch Ness. Lara w poszukiwaniu piątej części meteorytu eksplorowała podziemia tej warowni.

Jak na złość, deszcz się trochę spóźnił

To oczywiście tylko niewielka część krajów, jakie zwiedziła Lara Croft podczas swoich przygód. Dajcie znać w komentarzach, które etapy zrobiły na Was największe wrażenie. A może jest jakiś kraj, w którym widzielibyście akcję kolejnych odsłon Tomb Raidera?

Read this next