Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Anthem - crafting: tworzenie przedmiotów, plany, materiały

Wszystko o wytwarzaniu przedmiotów, planach, schematach, materiałach i składnikach.

W Anthemie, jak na grę z gatunku loot shooter przystało, zbieramy wiele przedmiotów w trakcie i po zakończeniu misji. Naszym łupem są głównie bronie, a także moduły i sprzęt. Wyposażenie możemy również wytworzyć, a na tej stronie wyjaśniamy, jak to zrobić.

Na tej stronie dowiesz się:


Jak wytworzyć nowy przedmiot

Tworzenie nowych przedmiotów odbywa się w Kuźni. Każdy element wyposażenia javelina, czyli: broń, moduły oraz sprzęty, odpowiedzialne za zdolności ofensywne i defensywne, konstruujemy z wykorzystaniem materiałów (o nich piszemy szerzej w dalszej części strony, w części zatytuowanej: "Gdzie szukać materiałów do craftingu").

W Kuźni, po wybraniu któregoś z elementów wyposażenia, przechodzimy na zakładkę WYTWÓRZ (1), i przeglądamy dostępne plany (2), z których wytworzymy interesujący nas przedmiot. Klikając na schemat, pojawi się okno tworzenia. Na nim znajdują się informacje o:

 • nazwie i rodzaju przedmiotu (3)
 • sile (mocy) przedmiotu (4) - im większa siłą (moc), tym lepszy przedmiot wytworzymy
 • opis przedmiotu (5)
 • wymaganych materiałach, które trzeba posiadać, aby wytworzyć przedmiot (6) - po lewej stronie znajduje się liczba składników, które posiadamy / po prawej stronie - ilości, które należy posiadać, aby stworzyć przedmiot
 • parametrach przedmiotu (7) - szczegółowe informacje o statystykach przedmiotu; kolor zielony informuje nas, że nowe wyposażenie (w danej właściwości) będzie lepsze od obecnie używanego, a czerwony - gorszy
 • zmianie rzadkości przedmiotu (8) - korzystając ze strzałek możemy ustalić ogólną jakość (kolor) przedmiotu

Jeśli podjęliśmy decyzję o wytworzeniu danego przedmiotu, należy przytrzymać przycisk (9) odpowiedzialny za tworzenie. Wówczas nowy element wyposażenia trafi do naszego ekwipunku.


Gdzie szukać materiałów do craftingu

Do craftingu, oprócz planów przedmiotów, potrzebne są materiały. Wśród nich wyróżniamy:

 • stop chimeryczny (10) - pozyskamy go ze skał, które najczęściej występują u zboczu gór i w jaskiniach
 • składnik chimeryczny (11) - uzyskamy ten surowiec z różnorakich roślin, które rosną na ziemi
 • części broni (12) - znajdziemy je w skrzyniach, które najczęściej zlokalizowane są w bazach wrogów i opuszczonych obozach
 • części do Łowcy, Kolosa, Śmigacza i Sztormu - podobnie jak w przypadku części do broni znajdziemy je w porzuconych obozach, bazach, a nawet w jaskiniach czy wyciągając je ze zniszczonych javelinów; grając daną klasą częściej znajdujemy części do niej pasujące
 • żar - występuje w kilku wersjach: niezwykły (zielony), rzadki (niebieski), fioletowy (wyborowy), mistrzowski (złoty). Im jest lepszy, tym możemy go wykorzystać do tworzenia lepszych jakościowo przedmiotów; żar znajdziemy w skrzyniach ze skarbem, a także podczas zbierania innych materiałów.

Materiały niezbędne do craftingu zdobędziemy:

 • zbierając je podczas eksploracji świata i uzyskujące je z roślin, skał, skrzynek umieszczonych w różnych miejscach (na ziemi, w jaskiniach, obozach, czy ruinach)
 • rozmontowując niepotrzebne elementy ekwipunku (broń, moduły, sprzęt); wystarczy najechać na przedmiot, którego chcemy się pozbyć i przytrzymać odpowiedni przycisk (PPM na PC, kwadrat na PS4 lub X na XBO); tę czynność można wykonać w Kuźni lub w Skarbcu
 • kupując je od handlarzy w Forcie Tarsis (sklep z dodatkami lub sklep Regulatorów)
 • otwierając skrzynie ze skarbami, które możemy znaleźć podczas eksploracji świata lub wykonując aktywności w grze

Jak zdobyć nowe plany do craftingu

Część planów jest dostępna od początku rozgrywki, ale tylko ta, która pozwala tworzyć podstawowe przedmioty. Aby wykonać lepsze wyposażenie potrzebne są schematy, które to umożliwią. Zdobędziemy je:

 • dbając o reputację w frakcjach: Arkanistów, Freelancerów i Gwardzistów; wraz z każdym osiągniętym poziomem, uzyskamy dostęp do lepszych planów; zwiększając reputacje, zdobędziemy nowe schematy do tworzenia stymulantów i modułów
 • wykonując określone wyzwania; listę wyzwań i nagród z nimi związanych znajdziemy w korteksie w zakładce: sprzęt, broń i walka; wykonując wyzwania, zdobędziemy schematy, dzięki którym stworzymy broń, stymulanty oraz sprzęt odpowiedzialny za korzystanie ze zdolności.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.

Komentarze