Skip to main content

Wikingowie Walhalla - plan Godwina: na czym polegał

Wyjaśniamy dworską intrygę.

Godwin z Kentu już w pierwszych odcinkach Wikingów: Wallhali dał się poznać jako sprawny i pozbawiony skrupułów polityk, wkupując się w łaski wikińskich najeźdźców. W drugim sezonie zaplanował nową, skomplikowaną intrygę, którą wyjaśniamy poniżej.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Romans Godwina z Aelfwynn

W drugim sezonie dowiadujemy się, że Godwin jest zakochany w królewskiej służce, Aelfwynn. Swój romans ukrywa przed królową Emmą, czekając na powrót króla Kanuta z wojny i pobłogosławienie przez niego małżeństwa. Earl Kentu udaremnia też zamach na życie królowej Emmy, przyłapując zamachowca na gorącym uczynku.

Ciało skrytobójcy wystawiono na widok publiczny. Emma zauważa, jak Aelfwynn zaczyna rozpaczać, widząc zwłoki. Jak się okazuje, zamachowiec był bratem dziewczyny. Królowa zaczyna podejrzewać Godwina o zdradę, dlatego zabiera jego ukochaną na tortury, próbując wyciągnąć z niej informacje. Ta jednak nie wiedziała nic o zamachu. Nigdy też nie wspominała Godwinowi, że ma brata. Tortury doprowadzają do jej śmierci, co znacznie psuje relacje między królową a Godwinem.

Śmierć ukochanej earla zezłościła powracającego z wojny króla Kanuta. Postanowił więc zrekompensować mu stratę, ofiarując rękę swojej krewnej, Gyhty. W przeciwieństwie do Aelfwynn, dziewczyna była wysoko urodzona, co zbliżyło Godwina do rodziny królewskiej.

Na czym polegał plan Godwina

Choć przez większość czasu ekranowego miłość Godwina wydawała się szczera, a działania królowej paranoiczne, to tak naprawdę cała powyższa historia była ukartowaną przez niego intrygą. Dzięki małżeństwu z Gythą mógł zrealizować swoje marzenie o obsadzeniu potomka na tronie, co, jak wiemy z historii, faktycznie miało miejsce.

Godwin sam opłacił zamachowca za pośrednictwem swojego dawnego ochroniarza o pseudonimie Bear. Doskonale wiedział, że zabójca jest bratem jego narzeczonej. Liczył też, że dzięki wystawieniu zwłok na widok publiczny, królowa zacznie podejrzewać Aelfwynn o udział w spisku.

Wysoko urodzona narzeczona to szansa na spełnienie najskrytszych marzeń Godwina

O aprobatę zaręczyn poprosił króla korespondencyjnie, a ten wyraził zgodę jeszcze przed swoim poweotem. Nic więc dziwnego, że kiedy Kanut dowiedział się o śmierci narzeczonej Godwina, był wściekły na żonę i postanowił jakoś zrekompensować doradcy stratę. Najlepszą pretendentką do zostania żoną była niezamężna dama dworu i krewna króla, Gytha.

Emma, w przeciwieństwie do Kanuta, nie dała się omamić Godwinowi. Kluczem do zagadki okazał się Bear, czyli zleceniodawca, o którym zamachowiec wspomniał podczas tortur. Dzięki rozpytywaniu po karczmach królowa dowiedziała się, że ów Bear był dawnym ochroniarzem Godwina i obaj utrzymywali kontakt. Kiedy odnalazła mężczyznę, ten już nie żył. Przed opuszczeniem jego domu, zabrała z jego dłoni pierścień.

Królowa dowiedziała się też, że marzeniem jej doradcy było obsadzenie swojego potomka na tronie. To tylko wzmocniło jej podejrzenia, a wszystkie wątki zaczęły łączyć się w całość. Jako prezent ślubny podarowała nowej pannie młodej pierścień Beara, każąc nosić go jako wisiorek na szyi. Tym samym dała znać Godwinowi, że przejrzała jego plan.

Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Zobacz także