Skip to main content

Wikingowie Walhalla - kim jest Leif Eriksson, czy istniał naprawdę

Przybliżamy sylwetkę głównego bohatera.

Leif Eriksson to główna męska postać w serialu „Wikingowie: Walhalla”. Czy, podobnie jak Ragnar Lodbrok z oryginalnych Wikingów, jest on postacią historyczną? W tym miejscu przybliżamy sylwetkę tego bohatera i przyglądamy się zgodności jego serialowych przygód z faktami historycznymi.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Kim jest Leif Eriksson

Postać grana przez Sama Corletta to młody, pochodzący z Grenlandii wiking. Jest on synem słynnego Eryka Rudego, wygnanego na Grenlandię za swoje zbrodnie. W serialu poznajemy Leifa, kiedy wraz ze swoją siostrą Freydis po raz pierwszy przypływa statkiem do Norwegii. Jego żeglarskie umiejętności przykuwają uwagę Haralda Sigurdssona, który postanawia wykorzystać potencjał Grenlandczyka w wojnie z Anglią.

W trakcie pierwszego i drugiego sezonu możemy obserwować, jak Leif wykazuje się sprytem, zdolnościami bojowymi i żeglarskimi, a także zdobywa wiedzę naukową i powoli przekonuje się do wiary chrześcijańskiej. Grenlandczyk daje się poznać jako człowiek odważny, honorowy i lojalny wobec rodziny i przyjaciół.

Historyczny Leif Eriksson był odkrywcą i podróżnikiem, a niekoniecznie wojownikiem

Czy Leif to postać historyczna

Leif Eriksson to postać historyczna. Najbardziej kojarzony jest ze swoimi podróżami i odkryciami geograficznymi. Urodził się najprawdopodobniej w 975 roku. Ukazane w serialu pochodzenie i konotacje rodzinne są zgodne z realiami historycznymi. Wiemy też, że podróżował do Norwegii i przyjął chrześcijaństwo, lecz jego przygody u boku Haralda (późniejszego króla Norwegii, znanego jako Harald III Srogi) są już inwencją scenarzystów.

Leif najmocniej wsławił się swoimi podróżami i odkryciami geograficznymi. Przyjmuje się, że dotarł on do wybrzeży Ameryki na 400 lat przed Kolumbem. To właśnie on nadał tym ziemią nazwę Winlandia, pochodzącą ponoć od znalezionych tam winogron. Znany był również jako Leif Szczęśliwy, a przydomek ten zyskał dzięki uratowaniu normańskich rozbitków. Losy Leifa, jego ojca oraz siostry opisuje Saga o Grenlandczykach oraz Saga o Eryku Rudym.

Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Zobacz także