Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wikingowie Walhalla - kim jest Freydis Eriksdottir, czy istniała naprawdę

Przybliżamy sylwetkę głównej postaci kobiecej.

Freydis Eriksdottir to jedna z głównych bohaterek serialu „Wikingowie: Walhalla”. W tym miejscu przybliżamy sylwetkę tej postaci. Sprawdzamy również, na ile jej przygody są zgodne z realną historią, a ile jest w nich inwencji scenarzystów.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Kim jest Freydis Eriksdottir

W rolę Freydis wciela się Frida Gustavsson, szwedzka aktorka i modelka. Jej postać to córka legendarnego wikinga Eryka Rudego, przybywająca wraz ze swoim bratem Leifem z Grenlandii do Norwegii. Wątek Freydis w dużej mierze skupia się na kultywowaniu dawnej wiary. Wyznawcy Odyna widzą w niej kapłankę i obrończynię dawnej wiary, nazywając ją Ostatnią Córką Uppsali.

Freydis doświadczyła wielu nieprzyjemności ze strony chrześcijańskich wikingów, co może tłumaczyć jej przywiązanie do dawnych tradycji. To odważna, waleczna i charyzmatyczna bohaterka, łatwo zjednująca sobie przychylność ludu, ale i będąca solą w oku części wikińskich przywódców. W trakcie swoich przygód wdaje się w relację miłosną z Haraldem (który, przynajmniej według realnej historii, zostaje później królem Norwegii), a także ma z nim dziecko.

Historia serialowej Freydis to praktycznie w całości inwencja scenarzystów

Czy Freydis to postać historyczna

Freydis, podobnie jak jej brat i ojciec, jest postacią historyczną, opisaną w Sadze o Grenlandczykach i w Sadze o Eryku Rudym. Urodziła się najprawdopodobniej w 970 roku. W obu wymienionych sagach uczestniczy w odkrywaniu i zasiedlaniu terenów Ameryki Północnej, nazwanych przez Leifa Erikssona Winlandią.

Jej dotychczasowe serialowe losy to w większości fikcja. Nie wiemy nic o jej działaniach na rzecz obrony dawnej wiary, ani o romansie z Haraldem. To, co pokrywa się ze źródłami historycznymi, to jej charakter. Dała się poznać jako twarda, nieustraszona wojowniczka, budząca respekt i przewyższająca odwagą swoich męskich towarzyszy.

Więcej o serialu Wikingowie: Walhalla:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze