Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wikingowie Walhalla, sezon 2 - zakończenie: co się wydarzyło

Kluczowe momenty, postacie i wyjaśnienie zakończenia.

Na Netflix dostępny jest już drugi sezon serialu „Wikingowie: Walhalla”. Zakończenie poprzedniej sezonu postawiło głównych bohaterów w nieciekawym położeniu, przez co muszą uciekać daleko poza Norwegię. Na tej stronie przedstawiamy wszystkie informacje o tym, co wydarzyło się w 2. sezonie i wyjaśniamy, co może nas czekać w kolejnym.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Ucieczka z Norwegii

Pierwszy sezon kończy się podbiciem Kattegat przez jarla Olafa. Nie cieszy się on władzą zbyt długo, ponieważ do miasta przybywa Swen Widłobrody, ojciec króla Kanuta. Olafowi udaje się uniknąć kary śmierci za zdradę, ponieważ Swen ma dla niego inne zadanie. Ogłosił swojego wnuka, również Swena, władcą Norwegii. Olaf ma zostać jego ochroniarzem i doradcą. Jarl godzi się na to, ponieważ karą za nieposłuszeństwo byłoby zabicie jego syna.

Harald i Freydis ukrywają się w chacie w lesie. Muszą jednak opuścić to miejsce i uciekać dalej, ponieważ Olaf wyznaczył nagrody za ich głowy. Razem z Leifem trafiają na Jomswikingów, ratujących pogan przed chrześcijańskimi pogromami i zabierających ich za morze, do ukrytej osady - Jomsborga. Freydis decyduje się wyruszyć z nimi, a Harald i Leif poszukać pomocy u księcia Rusi Kijowskiej, Jarosława Mądrego.

W rolę Jarosława Mądrego wcielił się Marcin Dorociński

Wyprawa Leifa i Haralda

Motywacją Haralda jest powrót do Norwegii i objęcie nad nią władzy, obiecanej mu przez króla Kanuta. Wie, że nie odzyska jej bez walki, dlatego prosi o wsparcie swojego wuja, Jarosława Mądrego. Ten nie może go udzielić, ze względu na dość poważne lokalne problemy. Z Nowogrodu do Konstantynopola nie pływają żadne statki, ponieważ na brzegach Dniepru grasują Pieczyngowie - plemię pochodzących ze wschodu łupieżców.

Z pomocą Haraldowi przychodzi lord Witomir, który musi wyruszyć z ważną misją oraz towarami do Konstantynopola. Oferuje przyszłemu królowi Norwegii sporą sumę, za którą byłby w stanie wykupić armię i powrócić na ojczyste ziemie. Niestety, Pieczyngowie to nie jedyny problem. Panuje sroga zima, a Dniepr jest zamarznięty.

Leif z Haraldem decydują się zrealizować śmiały plan: przewieźć łódź na saniach, a po odwilży rozpocząć standardową żeglugę. Zaczynają więc poszukiwania łodzi, przewodnika oraz ochrony. Ostatecznie w podróż wyrusza bardzo nietypowa drużyna:

  • Gestr - właściciel łodzi i handlarz niewolników;
  • Witomir - bogaty lord z Rusi;
  • Elena - córka Witomira, początkowo przebrana za chłopca;
  • Mariam - astronomka i naukowczyni z Konstantynopola, pragnąca wrócić do ojczyzny, aby odzyskać zdrowie;
  • Kurya - oślepiony Pieczyng, doskonale znający Dniepr. Jak się później okazuje, wygnany brat chana Pieczyngów;
  • Batu i Kaysan - pochodzący z Konstantynopola organizatorzy walk;
  • Trzy niewolnice Gestra.
Na rejs Dnieprem wyrusza nader oryginalna drużyna

Podczas kilkumiesięcznej wyprawy dzieje się naprawdę sporo. Przez towarzyszącą odwilży falę lodu ginie Witomir. W tym samym czasie bohaterowie poznają prawdziwą płeć Eleny i dowiadują się, że wyprawa do Konstantynopola ma ważny cel dyplomatyczny. Niewolnice buntują się przeciwko właścicielowi, odbierając mu życie. Największym wyzwaniem okazuje się przeprawa przez wodospad, podczas której jedna z dziewczyn ginie, bohaterowie tracą ładunek cennych futer, a na koniec trafiają na Pieczyngów.

Leif, Harald i Kurya trafiają w niewolę. Niewidomy Pieczyng, jako zbiegły brat chana, okazuje się niezwykle cennym łupem. Dzięki działaniom pozostałej części drużyny udaje im się uciec. Kurya odłącza się od drużyny i podstępem mści się na bracie, pozbawiając go życia za pomocą trującego pyłu. Tym samym ułatwia przyjaciołom drogę ucieczki. Ginie od strzały wystrzelonej przez Leifa, która skróciła zadawane mu przez Pieczyngów tortury.

Rejs po Dnieprze nie był jedynie pasmem nieszczęść. Stał się on doskonałą okazją do zawarcia nowych przyjaźni, a nawet głębszych uczuć. Leif z wzajemnością zakochuje się w Mariam, która uczy go pisania, czytania oraz matematyki. Ten krótki, acz intensywny romans doczekał się smutnego końca - astronomka umiera przez postępującą chorobę, na niedługo przed dotarciem do Konstantynopola. Przed śmiercią przekazała ukochanemu klucz do jej domu w Konstantynopolu, w którym odnajdzie on wiele naukowych ksiąg.

Elena to dziewczyna, która skrywa niejedną tajemnicę

Iskrzyć zaczęło również między Haraldem i Eleną. Okazało się, że płeć nie była jedyną skrywaną przez nią tajemnicą. Cenny ładunek był tylko przykrywką, ponieważ głównym celem było dostarczenie do cesarza Konstantynopola nowej małżonki, czyli właśnie Eleny. I choć Haralda zabolał ten fakt, to zyskał on uznanie i wdzięczność cesarza, która z pewnością przyniesie wymierne korzyści.


Losy Freydis w Jomsborgu

Freydis dociera do Jomsborga - ukrytej na wybrzeżu Pomorza osady, nazywanej nową Uppsalą. Jako sławna bohaterka i obrończyni dawnej wiary zostaje ciepło przyjęta przez Harekra, przywódcę Jomswikingów, który nadaje jej rolę lokalnej kapłanki. Spokojne życie w świątyni jest jej bardzo na rękę, ponieważ przed ucieczką z Norwegii zaszła w ciążę z Haraldem.

Idylliczną otoczkę Jomsborga burzą jniepokojące incydenty z uchodźcami. Po dotarciu odbierana jest im broń, nie mieszkają też w głównej osadzie, a w leśnym obozie, w którym muszą ciężko pracować. Gesty Freydis w stronę uciekinierów z Norwegii nie spotykają się z aprobatą Harekra, podobnie jak romans Jorundra, jego bratanka, z jedną z uchodźczyń. Podczas zorganizowanych przez Freydis modłów morduje część mieszkańców leśnego obozu, a samą kapłankę zamyka w świątyni.

Kiedy Freydis rodzi syna, Harekr ogłasza mieszkańcom, że umarła, ale pozostawiła po sobie potomka, którego on wychowa na następcę. Pragnie też sprawdzić, czy Jorundr jest mu wierny. Wysyła chłopaka z zadaniem zabicia kobiety. Ten jednak decyduje się pomóc jej w ucieczce. Plan nie do końca się udaje - choć Freydis udaje się ewakuować, to jej wybawca oraz jej dziecko zostają pojmani.

Azyl dla wyznawców starej wiary szybko okazuje się ułudą

Jorundr za swą zdradę traci rękę i zostaje wygnany poprzez samotne wypłynięcie na morze niewielką łodzią. Do Jomsborga wraca Freydis, wyzywając Harekra na pojedynek. Stan zdrowia nie pozwala jej na podjęcie równej walki. Na szczęście oszukani przez swojego przywódcę mieszkańcy stają po jej stronie. Harekr zostaje ukamienowany, a ostateczny cios zadaje jego żona, wdowa po bracie i matka Jorundra - Gudrid.

Na tym problemy Freydis się nie kończą. Jej tropem wyrusza Olaf wraz ze swoim młodym podopiecznym, Swenem. Podczas poszukiwań Jomsborga trafia na Jorundra. Chłopak nie miał prawa wiedzieć o zmianie władzy, dlatego wskazuje jarlowi położenie osady. Freydis podstępem niszczy flotę Olafa, a jego samego zabija w pojedynku. Wraz ze Swenem wraca do Kattegat, oddając chłopaka w ręce matki, królowej Aelgifu.


Wątek angielski

Królowa Emma musi mieć się na baczności, ponieważ nieprzyjaciele czyhają na jej życie. Earlowi Godwinowi udaje się uratować ją przed zamachowcem, który niespodziewanie okazuje się bratem narzeczonej Godwina, dwórki imieniem Aelfwynn. Królowa zaczyna nabierać podejrzeń, że jej doradca sam zaplanował zamach. Ten jednak zapewnia, że nawet nie wiedział, że jego ukochana ma brata.

Emma poddała Aelfwynn torturom. Okazało się, że dziewczyna naprawdę nie mówiła Godwinowi o swoim bracie, nie wiedziała też o planach zamachu. Istotną informacją okazały się za to marzenia jej ukochanego. Chciałby on, żeby jego potomek został kiedyś królem. Niestety, dziewczyna nie przeżyła tortur. Królową dręczą z tego powodu wyrzuty sumienia, lecz nabiera jeszcze większych podejrzeń w stosunku do earla.

Godwin po raz kolejny knuje skomplikowane intrygi

Istotnym tropem okazuje się imię wypowiedziane podczas tortur przez zamachowca. Zabójstwo zlecił niejaki Bear. Jak się później okazało, jest to dawny ochroniarz i przyjaciel rodziny Godwina. Królowa dociera do domu mężczyzny, ten jednak zmarł z przyczyn naturalnych. Emma zabiera z jego dłoni pierścień.

Do Londynu powrócił król Kanut. Jest niepocieszony faktem zabicia ukochanej Godwina, dlatego ofiaruje mu rękę swojej krewnej, Gythy. W głowie Emmy zaczyna się wszystko układać: Aelfwynn nie miała szlachetnego pochodzenia, ale nowa żona już tak, co przybliża earla do marzenia o potomstwie władającym Anglią. Królowa oferuje pannie młodej pierścień Beara, wysyłając tym samym Godwinowi sygnał, że przejrzała jego plan.


Co nas czeka w 3. sezonie

W ostatnich scenach widzimy Haralda i Leifa docierających do Konstantynopola. W przypadku pierwszego z mężczyzn można przewidywać, że będzie romansować z Eleną za plecami Cesarza, a także spróbuje powrócić w chwale do Norwegii. Możliwe, że historia Leifa rozwinie się w kierunku podróży i odkrywania nowych lądów, dzięki wiedzy zdobytej w domu Mariam. W końcu poznamy też Eryka Rudego, ojca Leifa i Freydis.

Sama Freydis zdaje się opuszczać Kattegat, nie wiadomo jednak, gdzie wypływa. Ważnym faktem jest, że jej syn to również syn Haralda, a więc potencjalny przyszły król Norwegii. W wątku angielskim można za to spodziewać się kolejnych intryg i cichej walki o władzę między Godwinem a Emmą.

Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Wikingowie: Walhalla

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze