Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 1 - alchemia i eliksiry, tworzenie

Warzenie mikstur, olejów i tworzenie petard.

Geralt w grze Wiedźmin 1 potrafi wytwarzać mikstury, petardy i oleje z pomocą alchemii. W ten sposób może zdobyć nowe umiejętności oraz poprawić swoje parametry na czas walki lub zyskać specjalne cechy, jak widzenie w ciemności. Pierwsze kroki w tworzeniu eliksirów poznasz w Prologu. Później jednak stanie się to twoją codzienną czynnością.


Na tej stronie:


Receptury i wymagane umiejętności

By zacząć zabawę z alchemią, musisz odblokować właściwe zdolności z drzewka atrybutu Inteligencja. Warzenie eliksirów otrzymujesz na start, lecz by wytwarzać oleje i petardy musisz nabyć nowe zdolności z tej kategorii (Przyrządzenie olejów, Przygotowywanie petard). W grze możesz tworzyć:

Każdy napój potrzebuje innych składników, przede wszystkim ziół oraz organów potworów. W obu przypadkach możesz poprawić swoją znajomość roślin oraz potworów, by wydobyć z nich więcej ingrediencji, poprzez czytanie ksiąg zielarskich oraz ksiąg o potworach, które dodatkowo zapewnią wiedzę na temat strategii walki z bestiami. O ile zioła możesz nabyć u zielarzy, o tyle składniki z potworów musisz zawsze postarać się sam. Sporo składników posiada także alchemik Kalkstein, którego znajdziesz w każdym z rozdziałów.

Druga rzecz potrzebna do wytworzenia większości eliksirów to mocny alkohol: zwykle spirytus czy wódka, a czasami potrzebna jest mocniejsza baza, jaką jest podstawowy eliksir Białą Mewa. Podstawowe trunki nabędziesz w gospodzie u kelnerki i znajdziesz w beczkach. Do wytwarzania olejów potrzebna jest baza tłuszczowa, często łój zwierzęcy. Znajdziesz je w beczkach lub pozyskasz z niektórych stworzeń. Zwróć uwagę, że pozostałe składniki do eliksirów - poza bazami - zajmują oddzielne miejsce w ekwipunku, dlatego nie ma limitu, ile możesz ich nosić ze sobą i nie kolidują z innymi przedmiotami.


Tworzenie mikstur

Aby zacząć zabawę z miksturami musisz w pierwszej kolejności znaleźć ognisko, przy którym możesz rozpocząć medytację. Wybierz ikonę przygotowania eliksirów [1], a ujrzysz listę poznanych przepisów [2]. Medytacja musi trwać przynajmniej godzinę, jeśli tworzysz mikstury. Niektóre receptury, jak Eliksir Upiornego Psa są wytwarzane jednorazowo z części unikalnego potwora i zapewniają darmowy talent do rozwoju umiejętności.

Wybierz dowolną recepturę z listy. Baza [3] i składniki [4] zostaną dobrane automatycznie. Każdy składnik posiada określone parametry oznaczone kolorami po wskazaniu kursorem. Możesz zamienić składnik na inny, posiadający taką samą cechę, by zaoszczędzić rzadkie lub związane z zadaniami ingrediencje. W tym celu przeciągnij je z Torby na składniki po prawej stronie, wcześniej wybierając jedną z buteleczek [5], które służą za filtrowanie składników posiadających wybrany parametr.

Podobnie z bazą - gdy możesz, wybieraj najsłabszą możliwą. Czynności tych dokonujesz poprzez przeciąganie. Gdy jesteś gotów, wybierz przycisk mieszaj [6]. Rozpocznij medytację klikając w klepsydrę [7], by ukończyć tworzenie mikstury (lub kilku) i zamknąć okno.

Następnie: Wiedźmin 1 - szybka podróż, teleportacja

Spis treści: Wiedźmin 1 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Wiedźmin 1 - broń i miecze: tworzenie, ulepszanie

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Wiedźmin

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.
Komentarze