Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow Tactics - Misja 8: Miasto Kanazawa

Pomagamy żołnierzom szoguna w szturmie na twierdzę i dopadamy wrogiego generała.

Po uwolnieniu Mugena oraz rolników z wioski Suganuma cała drużyna spotka się z dowódcą, który wyda rozkaz wzięcia udziału w szturmie na miasto zajęte przez wrogie wojska. Po dotarciu na miejsce będziesz musiał przeniknąć do zamku i pokonać rebeliantów.

Zespół zostanie podzielony na dwie grupy. Hayato z Mugenem znajdują się na zachodzie (A na mapie), natomiast Yuki i Takuma (B na mapie) są na południu. Celem całej czwórki będzie rozprawienie się z oficerami rebeliantów, co znacznie utrudni im obronę przed głównym natarciem wojsk dowódcy.


Odznaki:

 • Zabijaj strażników wykorzystując wyłącznie Hayata.
 • Nie zastrzel nikogo, kierując Takumą.
 • Nie zabijaj żadnego oficera rebeliantów.
 • Uwolnij zamkniętych żołnierzy szogunatu w zamku Kanazawa.
 • Zabij wszystkich oficerów rebelii.
 • Gdy generał Okkoto opuści swój namiot zabij go w 10 sekund.
 • Zabij 4 przeciwników za pomocą wybuchowej beczki.
 • Ukończ misję na najtrudniejszym poziomie trudności.
 • Wypełnij misję w czasie poniżej 21 minut.

Mapa - Miasto Kanazawa

Mapę możesz powiększyć oraz pobrać na dysk.

Legenda:

 • A - Hayato i Mugen.
 • B - Takuma i Yuki.
 • C1-C3 - oficerowie.
 • D - wybuchowa beczka.
 • E - magazyn do wysadzenia.
 • F - miejsce zbiórki.
 • G - wybuchowe beczki.
 • H - namiot generała Okkoto.

Zabicie 3 oficerów

Wybierz Yuki i uważając na wzrok przeciwnika i chodzącego tu cywila, przebiegnij do domu (#1 na obrazku poniżej) z prawej. Poczekaj, aż wartownik z prawej (#3 na obrazku poniżej) nie będzie patrzył w twoim kierunku, po czym przebiegnij do krzaków (#2 na obrazku poniżej) i kiedy nadarzy się okazja ogłusz cywila (#4 na obrazku poniżej).

Poczekaj teraz na dogodny moment i zabij rywala (#5 na obrazku powyżej) z lewej, po czym zaciągnij zwłoki w zarośla lub do domu. Poczekaj chwilę, aż przybiegnie tu przeciwnik (#6 na obrazku powyżej), który odbiera rozkazy od lokalnego samuraja. Kiedy zacznie rozglądać się za kolegą, który opuścił posterunek, zaatakuj go.

Skorzystaj z pnączy, aby dostać na dach budynku i uważając na wzrok wartowników dostań się na szczyt, gdzie wyeliminuj strażnika (#7 na obrazku powyżej). Zejdź po drabinie niżej, poczekaj na dogodny moment i rozpraw się z kolejnym strzelcem (#8 na obrazku powyżej). Zeskocz na ziemię, ukryj się w krzakach i załatw następnego wartownika (#9 na obrazku powyżej), a potem dwóch kolejnych (#10, #3 na obrazku powyżej). Zabijaj ich nie spiesząc się i zwracając uwagę na wzrok lokalnych wartowników, zwłaszcza nadbiegających co pewien czas dwóch samurajów z prawej.

Po oczyszczeniu terenu przy domku wejdź po drabinach na sam szczyt (#7 na obrazku powyżej) Takumą i weź dodatkowe naboje z pojemnika. Z podwyższenia bez problemu zastrzelisz oficera z prawej (C3 na mapie) oraz drugiego pośrodku (C2 na mapie). Pozbycie się ich spowoduje, że sojusznicze wojska przesuną się do przodu eliminując przy tym część siły wroga.

Przenieś się teraz na lewą flankę do Hayato i Mugena. Pierwszym z nich przejdź przez budynek przed tobą i po pnączu wejdź na dach (#1 na obrazku powyżej). Poczekaj, aż nikogo nie będzie przy rywale (#2 na obrazku powyżej) na dole, po czym zabij go i przeciągnij zwłoki na uliczkę z lewej. Następnie wyjdź na uliczkę Mugenem (uważaj, aby nie zobaczyło cię dwóch strzelców z prawej) i ustaw sake na ziemi (#3 na obrazku powyżej). Kiedy zauważy je wartownik (#4 na obrazku powyżej) załatw go shurikenem lub mieczem.

Dobrze, gdybyś teraz ukrył się Mugenem w okolicznych krzakach (#5 na obrazku powyżej). Po chwili za kompanem zacznie się bowiem rozglądać samuraj (#6 na obrazku powyżej). Kiedy ustawi się tyłem będziesz mógł łatwo go wyeliminować. Po uczynieniu tego postaw sake przy narożniku budynku (#7 na obrazku powyżej) i rozpraw się ze strażnikiem (#8 na obrazku powyżej), który przyjdzie z góry. Następnie wichurą ostrzy pozbądź się dwóch kapeluszników (#9 na obrazku powyżej).

Aby pozbyć się trzeciego oficera (C1 na mapie) skieruj się Hayato na drogę (#10 na obrazku powyżej). Rzuć kamieniem w dół ulicy (#11 na obrazku powyżej), tak aby oficer wstał i spojrzał przed siebie (ale nie w stronę bohatera). Następnie oddal się nieco od płotu i zabij stojącego oficera (#12 na obrazku powyżej) shirukenem z dystansu. Dobrze jest się jeszcze pozbyć jednego strażnika (#14 na obrazku powyżej), którego możesz zwabić w odosobnione miejsce (#13 na obrazku powyżej) butelką sake.


Oczyszczenie placu i wysadzenie składu

Kontynuuj oczyszczanie lewej flanki Hayato i Mugenem. Kolejna część ogrodu jest dość mocno pilnowana.

Ukryj się przy skrzyniach (#1 na obrazku powyżej) Hayato i w trybie cienia rozkaż mu rzucić kamieniem (#2 na obrazku powyżej) na lewo od strażnika (#4 na obrazku powyżej). W tym samym miejscu, co Hayato ustaw się Mugenem i poczekaj, aż samuraj (#3a na obrazku powyżej) podejdzie do budynku (#3b na obrazku powyżej). Rzuć teraz kamieniem Hayato, a gdy wartownik się odwróci zabij Mugenem samuraja i przenieś jego ciało za mur z lewej. Strażnika (#4 na obrazku powyżej) możesz z kolei łatwo zachęcić do opuszczenia posterunku korzystając z sake.

Ustaw Hayato przy murze i w trybie cienia wydaj mu rozkaz rzucenia kamieniem (#5 na obrazku powyżej) w celu odwrócenia uwagi wartowników. Kiedy spojrzą w lewo szybko przebiegnij Mugenem w krzaki (#6 na obrazku powyżej). Przyszykuj wichurę ostrzy i zabij nią rozmawiających strażników (#7 na obrazku powyżej), gdy nikt nie będzie patrzył. Ukryj ciała w zaroślach, ściągnij do nich także Hayato i rzuć nim shirukenem w następnego wartownika (#8 na obrazku powyżej).

Zabicie dwóch kolejnych rywali (#10, #11 na obrazku powyżej) wymaga szybkości i dobrego zgrania. Hayato wejdź na dach domu i podejdź do jego krawędzi (#9a na obrazku powyżej), po czym w trybie cienia ustaw rzuć shurikenem w pobliskiego wartownika (#10 na obrazku powyżej). Mugena ustaw z kolei w krzakach (#9b na obrazku powyżej). Musisz teraz poczekać, aż strzelec na wieży z prawej (#12 na obrazku powyżej) rozpocznie rozmowę z samurajem. Od razu na jej początku wykonaj akcję Hayato, a Mugenem zabij mieczem pobliskiego rywala (#11 na obrazku powyżej), po czym szybko schowaj zwłoki w zaroślach. Jeśli będziesz wystarczająco szybki, to tym jednym ruchem pozbędziesz się dwóch rywali.

Czas na oczyszczenie ścieżki z prawej. Ustaw się dwoma bohaterami przy bramie (#1 na obrazku powyżej). Hayato w trybie cienia wydaj rozkaz rzucenia kamieniem (#2 na obrazku powyżej), aby odwrócić uwagę samuraja (#3 na obrazku powyżej). Upewnij się, że w pobliżu nikt cię nie dostrzeże, po czym odwróć uwagę, a Mugenem pobiegnij w krzaki (#4 na obrazku powyżej). Teraz możesz poczekać, aż podejdzie do ciebie samuraj (#5a-#5b na obrazku powyżej), który patroluje teren (poczekaj na niego w krzakach), a po uporaniu się z nim załatwić kolejnego (#3 na obrazku powyżej) i ukryć ciało w zaroślach.

W trakcie poczynań miej na uwadze strażnika (#6 na obrazku powyżej) na wieży, który zerka w prawo podczas rozmowy z kolejnym samurajem. Po oczyszczeniu tego fragmentu możesz z łatwością wyeliminować jeszcze dwóch rywali na górze (#7, #8 na obrazku powyżej).

Wejdź teraz Mugenem na schody nad dwoma strażnikami. Poczekaj, aż przez bramę będzie zaglądał pojedynczy wartownik (#2 na obrazku powyżej), po czym zwab go na zewnątrz butelką sake (#1 na obrazku powyżej). Zabij go i przeciągnij ciało na schody. Strażnika (#3 na obrazku powyżej) przy krzakach możesz załatwić w identyczny sposób. Cała sprawa polega na tym, żeby postawić butelkę sake w bramie (#4 na obrazku powyżej) w takim miejscu, abyś zwabił nią wybranego wartownika, ale żeby nie widzieli jej strzelec (#5 na obrazku powyżej), a samuraj (#6 na obrazku powyżej) był odwrócony tyłem. Kiedy strażnik pójdzie po przynętę zabij go i przeciągnij ciało na schody.

Przełącz się teraz na Yuki i podejdź nią do muru z prawej. Na górze znajduje się dwóch wartowników (#8, #9 na obrazku powyżej), między którymi co pewien czas przebiega samuraj (#12 na obrazku powyżej). Poczekaj na dogodny moment, kiedy go akurat nie będzie, po czym użyj haka (#7 na obrazku powyżej), zabij szybko obydwu strzelców i zrzuć ich ciała na dół. Następnie szybko użyj haka, aby zeskoczyć na dół. Poczekaj, aż samuraj (#10 na obrazku powyżej) zacznie rozglądać się za zaginionymi rywalami, po czym wskocz Yuki na górę ponownie, strzel w samuraja z pistoletu i dobij go szybko mieczem.

Następnie możesz Yuki przejść w lewo i wyeliminować dwóch kolejnych wrogów (#11, #12 na obrazku powyżej) i zrzucając ich ciała na dół. Uważaj przy tym, aby nie trafić na kolejnego biegającego w pobliżu samuraja (#13 na obrazku powyżej). Przejdź teraz na prawą stronę muru i uważając na wzrok samuraja (#6 na obrazku powyżej), pozbądź się dwóch kolejnych wrogów (#14, #15 na obrazku powyżej), po czym rozwiń drabinę (#16 na obrazku powyżej) dla Takumy.

Następnie możesz wejść do budynku (#17 na obrazku powyżej), poczekać, aż na dole nikt nie będzie patrzył w twoją stronę, opuścić budynek (#18 na obrazku powyżej), ukryć się w krzakach (#19 na obrazku powyżej), skorzystać z haka, żeby dostać się na górę i załatwić strzelca (#20 na obrazku powyżej) na wieży. Możesz teraz zejść na dół i wyeliminować następnego strzelca (#21 na obrazku powyżej), o ile nie będą patrzeć na niego pobliscy samurajowie (#6, #22 na obrazku powyżej). W zarośla, gdzie wcześniej rozłożysz pułapkę, możesz też fletem zwabić kolejnego wartownika (#26 na obrazku powyżej). Musisz tylko wskoczyć na wieżę, gdy zacznie szukać źródła dźwięku i zgrać wszystko tak, żeby zabójstwa nie zauważył żaden z samurajów.

Przejdź teraz Yuki za magazyn od strony muru (#23 na obrazku powyżej), po czym poczekaj na dogodny moment i załatw strzelca (#5 na obrazku powyżej) i przeciągnij jego ciało w pobliże muru. Aby załatwić dwóch rozmawiających wartowników (#25 na obrazku powyżej), ustaw za budynkiem pułapkę, gwizdnij we flet i szybko użyj haka, aby wskoczyć na dach. Kiedy rywale pójdą sprawdzić, co się stało, jeden wpadnie w pułapkę. Zanim to nastąpi zeskocz na dół i zabij mieczem drugiego, kiedy pierwszy zginie.

Kolejnym krokiem jest pozbycie się pozostałych przy życiu samurajów i strażników. Poczekaj, aż samuraj (#1 na obrazku powyżej) skończy rozmawiać ze strażnikiem (#2 na obrazku powyżej) na wieży, po czym wejdź Mugenem do budynku (#3 na obrazku powyżej). Uważaj przy tym na drugiego samuraja (#4 na obrazku powyżej) patrolującego plac. Kiedy samuraj na murze (#1 na obrazku powyżej) pobiegnie w prawo, użyj haka Hayato, aby dostać się na górę i wyeliminować wartownika (#5 na obrazku powyżej), po czym zrzuć jego ciało na dół i wróć do zarośli na dole.

Kiedy na tę część muru ponownie wbiegnie samuraj (#1 na obrazku powyżej) i zacznie poszukiwania zabitego kompana zabij go od tyłu Mugenem. Potem wyeliminuj strzelca (#2 na obrazku powyżej) na wieży. Zejdź Mugenem na plac i przy wozie (#6 na obrazku powyżej), zaczaj się na kolejnego samuraja (#4 na obrazku powyżej), który po chwili się do ciebie zbliży.

Następnie udaj się Mugenem za wóz z prawej (#7 na obrazku powyżej), a Hayto wskocz na mur i skieruj się w prawo nad głowę strzelca (#8 na obrazku powyżej) przy więźniach. Kiedy samuraj będzie szedł w prawo (#9 na obrazku powyżej) zeskocz strzelcowi na głowę Hayato, a samuraja zabij Mugenem. Po oczyszczeniu terenu możesz otworzyć klatki (#10 na obrazku powyżej), aby uwolnić więźniów.

Następnie przestaw Mugenem beczkę (#11a na obrazku powyżej), ustawiając ją przy magazynie (#11b na obrazku powyżej), a Takumą dostań się na wieżę (#12 na obrazku powyżej) korzystając z drabinki (#13 na obrazku powyżej) i przejścia przez część muru z prawej (#14 na obrazku powyżej). Podnieś ze skrzyni pociski i strzel w beczkę, doprowadzając do eksplozji jej oraz magazynu.


Zabicie Okkoto

Po wysadzenie w powietrzu składu zaopatrzenia będziesz musiał udać się na północ i przygotować się do zabicia generała Okkoto.

Wyrusz Hayato i Yuki po ścieżce na północ. Uważając na wzrok strzelca przy barykadzie wbiegnij w zarośla (#1 na obrazku powyżej) z prawej. Następnie rozetnij materiał (#2 na obrazku powyżej) i wejdź na teren ze skrzyniami. Obserwując wzrok wartowników przebiegnij w prawo (#3 na obrazku powyżej), a potem na kuckach dostań się do narożnika (#4 na obrazku powyżej) na górze. Rzuć kamieniem (#5 na obrazku powyżej) na lewo od rozmawiających rywali, po czym szybko wbiegnij na górę i zabij strażnika (#6 na obrazku powyżej). Uważaj przy tym, aby nie wejść w pole widzenia lokalnego cywila (#7 na obrazku powyżej). Następnie ukryj ciało strażnika przy dużej beczce z lewej.

Następnie zaczaj się przy skrzyniach z prawej i kiedy cywil odejdzie szybko odwróć kamieniem uwagę rozmawiających strażników, po czym podbiegnij do rusztowania z beczkami (#8 na obrazku powyżej) i przewróć je zabijając pobliskiego wartownika (#9 na obrazku powyżej) - jeśli dobrze wycelujesz, to przy okazji pozbędziesz się cywila. Teraz wystarczy ponownie odwrócić uwagę rozmawiających strzelców (#10 na obrazku powyżej) i wykończyć ich wichurą ostrzy Mugena.

Kolejnym krokiem jest zniszczenie płachty (#1 na obrazku powyżej). Przejdź Mugenem do wybuchowych beczek (#2 na obrazku powyżej, G na mapie) i przenieś je w pobliże wyjścia z namiotu generała Okkoto (#3 na obrazku powyżej, H na mapie). Następnie wszystkimi bohaterami ukryj się w krzakach (#4 na obrazku powyżej, F na mapie).


Spis treści: Shadow Tactics - Poradnik, Solucja


Po chwili generał wyjdzie z namiotu na plac, a Takuma wejdzie na podest z prawej (#5 na obrazku powyżej). Podnieś amunicję i wyceluj w którąś z beczek przed namiotem. Kiedy Okkoto wejdzie w jej pole rażenia pociągnij za spust. W ten sposób ukończysz misję, po której przyjdzie ci obejrzeć scenkę z Okkoto.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze