Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Syberia: Geotermiczna dolina

Opis przejścia: docieramy do wioski ocalałych i walczymy z inwazją Trójcy.

Po dotarciu do nowego obszaru przez Opuszczoną jaskinię idź cały czas przed siebie jedyną możliwą ścieżką. Kiedy wejdziesz na szczyt starożytnej wieży, zsuń się po linie na dół lokacji. Zostanie wyświetlona cutscenka, po której będziesz mógł swobodnie eksplorować lokację.

W Geotermicznej dolinie możesz znaleźć całe mnóstwo znajdziek, jak również cztery grobowce. Niestety nie będziesz w stanie dotrzeć do większości sekretów, zaś starożytne krypty jeszcze przez jakiś czas będą niedostępne - odwiedzając lokację po raz pierwszy nie będziesz bowiem dysponował odpowiednim sprzętem, aby je splądrować. Musisz się więc uzbroić w cierpliwość i zadowolić się tymi elementami gry, które są dostępne od razu (opisano je w osobnym rozdziale poradnika), następnie pchnąć fabułę do przodu, a dopiero potem wrócić na miejsce i dokończyć poszukiwania.

Gdy tylko pojawisz się w dolinie, twoim oczom ukaże się osada Ocalałych - możesz porozmawiać z tutejszymi mieszkańcami, wykonać dla nich kilka zadań pobocznych oraz pozwiedzać okolicę. To dość spora lokacja, wokół której możesz zdobyć sporo znajdziek. Jeśli chcesz poznać dalszy ciąg historii, powinieneś jednak udać się w stronę niewielkiego obozowiska na południowym wschodzie, gdzie odbywa się przemówienie do wojowników Ocalałych.

Idąc dalej na południowy wschód zbliżysz się do starych ruin. Gdy do nich podejdziesz, zgłosi się do ciebie Jacob i poprosi o zapalenie latarni alarmowej na szczycie katedry zbudowanej na niewielkiej wysepce obok.. Dotarcie na szczyt nie powinno nastręczyć ci trudności - w pierwszej kolejności stań naprzeciwko budynku i skorzystaj ze strzał ze sznurem aby stworzyć most linowy. Zsuń się po nim, aby dostać się na platformę.

Gdy na niej będziesz, wejdź do góry po drewnianej ścianie, a następnie wyskocz do przodu aby chwycić się wystającego drąga. Skocz dalej i wbij czekany w ścianę naprzeciwko, po czym obejdź ją z prawej strony. Teraz podchwytliwa część wspinaczki - musisz spaść o dwa metry w dół, by przyczepić się do dalszej partii ściany, a następnie skoczyć w prawo aby chwycić się gzymsu.

Trzymając się tego ostatniego dwukrotnie wyskocz w górę, aby wspiąć się na platformę. Skocz do przodu i dzięki drągowi dostań się jeszcze wyżej. Obejdź wieżę i wskocz na parapet, po chwili przyczepiając się do kolejnej ściany i wspinając się po niej. Skocz na wystającą białą belkę, po raz kolejny okrążając wieże, ostatecznie wchodząc na jej górne piętro. Wewnątrz niewielkiego pokoju znajdziesz bardzo przydatny pojemnik na naftę, dzięki któremu będziesz w stanie tworzyć strzały zapalające.

To jeszcze nie koniec twojej podróży. Wyjdź z pokoju przez dziurę w ścianie, by przejść po niewielkiej belce w prawo. Skocz do góry chwytając się gzymsu, po czym skręć w prawo i wbij swe czekany w ścianę. Przejdź po niej w lewo i chwyć się gzymsu powyżej. Obróć się w prawo i podejdź do podtrzymywanej przez żuraw platformy - wespnij się na nią i wykorzystaj płonące strzały aby zapalić ognisko na szczycie kościoła.

Chcąc kontynuować przygodę, musisz wejść do przełęczy leżącej między wschodnią i zachodnią część Geotermicznej doliny. Przedrzyj się przez bagno, idąc cały czas do przodu, aż wyświetlona zostanie cutscenka. Po jej zakończeniu otrzymasz strzelbę powtarzalną - nową broń, skuteczną podczas walki na krótkim dystansie. Użyj jej, aby zabić okolicznych wrogów.

Idź cały czas przed siebie, zabijając kolejnych przeciwników. Ostatecznie trafisz na niewielką polanę, gdzie zostaniesz zaatakowany przez minibosa - żołnierza z miotaczem ognia. Aby go pokonać, musisz zajść go od tyłu i strzelić w czerwoną butlę, którą trzyma na plecach. Najlepiej zrobić to z niewielkiej odległości, korzystając ze strzelby - możliwe, że będziesz musiał powtórzyć proces kilkukrotnie.

Po następnej animacji trafisz do spalonego obozu Ocalałych na północnym wschodzie. Jeśli chcesz, możesz porozmawiać z miejscowymi, tym samym uzupełniając zapasy amunicji. Ostatecznie wyjdź z obozu przez ścieżkę prowadzącą na południe - trafisz na pozostałości po starym akwedukcie. Idź przed siebie, przedzierając się przez rzekę, a po prawej dojrzysz ognisko (Ruiny akweduktu). Możesz tu odpocząć i nauczyć Larę kilku nowych sztuczek.

Przejdź do następnej partii akweduktu i przeskocz nad jego zrujnowaną częścią, aby dostać się do ruin. W ten sposób dotrzesz do kolejnej lokacji - Akropolu.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Syberia: Akropol

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze