Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Syberia: Akropol

Opis przejścia: bierzemy udział w bitwie, walcząc z oddziałami Trójcy u boku Ocalałych.

Do tej lokacji trafisz po pierwszych odwiedzinach w Geotermicznej dolinie i walce z minibossem, który znajduje się na jej skraju. Gdy go pokonasz, przejdź przez bramę na południu i przeskocz przez zawalony akwedukt aby trafić do ruin nowej lokacji - Akropolu.

Przejdź przez zawalone drzewo i przeskocz na drugą stronę rozpadliny. Skręć w prawo i wespnij się na głaz tarasujący dalsze przejście, po czym przejdź do przodu. Trafisz w wyjątkowo urokliwe miejsce, z prawej strony mając wodospad, pośrodku tęczę, a na dole śmiercionośną przepaść. Skocz przed siebie aby chwycić się ściany naprzeciwko (musisz użyć do tego czekanów), a następnie przejść po niej do góry i w prawo. Zeskocz na znajdującą się tam półkę skalną.

Podejdź do czeluści naprzeciwko i użyj strzał ze sznurem aby stworzyć pomost linowy między dwoma słupami. Przedostań się na drugą stronę przepaści, by po chwili zanurzyć się w wodzie i przejść pod niewielkim portykiem. Wkrótce twoim oczom ukaże się widok na Akropol oraz namioty.

Między namiotami znajdziesz ognisko (Bazar ocalałych), z którego możesz zrobić obóz. Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz wytworzyć w nim nowy sprzęt i wybrać nowe umiejętności dla Lary.

Idź dalej, a wyświetlona zostanie cutscenka. W tym momencie trafisz do lokacji wypełnionej przeciwnikami - otwarta walka z taką ich ilością nie jest najlepszym pomysłem, dlatego lepiej załatw sprawę po cichu. Nie powinno przysporzyć ci to problemu, jednak w razie kłopotów zawsze możesz polegać na wybuchowych elementach otoczenia, które porozrzucano w okolicy.

Po zlikwidowaniu wszystkich przeciwników idź przed siebie, wchodząc do podziemnego kompleksu ruin. Zabijaj kolejnych wrogów, nieustannie prąc dalej. Po krótkim czasie wpadniesz na pułapkę w podłodze i zlecisz na dolne piętro budynku. Zlikwiduj dwóch drabów, którzy patrolują teren, po czym wyjdź z pomieszczenia przeciskając się przez szczerbę w ścianie.

W następnym pokoju czeka cię spotkanie z czterema żołnierzami przetrzymującymi zakładników. Pozbądź się wrogów i obejrzyj cutscenkę. Kiedy się skończy, podejdź do drewnianych drzwi na końcu sali i obróć się w lewo - dojrzysz tam cienką ścianę, którą można rozwalić czekanami. Przebij się przez nią, a będziesz mógł przejść dalej.

Przejdź przez wyłom w murze i zeskocz w dół, lądując w niewielkiej kałuży. Wskocz na drewnianą ścianę naprzeciwko i wespnij się wyżej. W następnym pokoju zejdź na dół, odkrywając starą zbrojownię. W niej Lara nauczy się wytwarzać wybuchowe strzały, służące do likwidowania przeszkód na drodze. Przydadzą ci się zarówno w dalszej części przygody, jak i do odnajdywania niektórych znajdziek.

Z powrotem wskocz na podwyższenie i użyj wybuchowych strzał, by zniszczyć przeszkodę tarasującą przejście (musisz strzelić przez wybite kraty w oknie). Obejrzyj animację, a następnie rusz przed siebie - w tym miejscu znajdziesz ognisko (Nadrzecze).

Wejdź na schody, po czym przejdź przez drewnianą balustradę na platformę pod ścianą. Gdy będziesz iść dalej po kładce, zacznie się ona odrywać. Przejdź więc po gzymsie, po czym wyskocz do przodu, aby chwycić się krawędzi mostu. Wejdź na niego, przebiegnij po kamiennym moście i przeskocz na jego drugą stronę.

Użyj wybuchowych strzał aby wysadzić przeszkodę naprzeciwko, a następnie przeczołgaj się pod bramą. W tym miejscu musisz zmierzyć się z kilkoma przeciwnikami - w okolicy jest jednak sporo osłon, więc nie powinno przysporzyć ci to problemu.

Ponownie zrób użytek z wybuchowych strzał, przebijając się przez osłonę naprzeciwko. Biegnij cały czas przed siebie, walcząc z kolejnymi przeciwnikami na ulicach zrujnowanego miasta, dopóki nie wyświetli się cutscenka ze spadającym helikopterem. Przechodząc do dalszej lokacji, trafisz na plac z płonącym ogniskiem (Dziedziniec wieży). Mijając ognisko i idąc przed siebie będziesz musiał pokonać kilku kolejnych żołnierzy Trójcy.

Kiedy przeczołgasz się pod połamaną bramą, dotrzesz na arenę, na której czeka cię walka z całą masą przeciwników. Kolejni wrogowie będą nadchodzić falami i będzie ich naprawdę wiele - priorytetem jest więc szybkie ich likwidowanie. W okolicy znajduje się nieco materiałów łatwopalnych, które możesz wykorzystać w czasie potyczki. Uważaj jednak, ponieważ ostatnimi wrogami będą: komandos wyposażony w hełm oraz żołnierz korzystający z tarczy. Najprostszym sposobem ich eliminacji jest wykorzystanie wybuchowych strzał.

Gdy poradzisz sobie z wrogami, zostanie wyświetlona cutscenka, po której otrzymasz zwój liny - przyda ci się on do pokonywania znacznych odległości w następnych misjach.

Podejdź do słupa naprzeciwko i użyj strzał ze sznurem aby utworzyć pomost linowy. Przejdź po nim na drugą stronę przepaści, a następnie po raz pierwszy skorzystaj ze zdobytej liny - w czasie skoku musisz wcisnąć klawisz akcji aby zaczepić linę o uchwyty u góry, tym samym przeskakując na drugą stronę rozpadliny.

Przejdź po przewróconym pniu i jeszcze raz skorzystaj z liny, by wskoczyć na skałę naprzeciwko. Biegnij dalej, ponownie korzystając z nowego gadżetu i przyczepiając się do ściany naprzeciwko przy pomocy czekanów. Przejdź w prawo i wskocz na występ skalny, po czym idź dalej. I tym razem zrób dobry użytek z liny, przyczepiając ją do ściany naprzeciwko i wspinając się wyżej. Dzięki temu trafisz z powrotem do Geotermicznej dolinnym przy okazji odkrywając ognisko (Obóz przy urwisku).

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Syberia: Geotermiczna dolina (cz. 2)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze