Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Jama sądu ostatecznego (Geotermiczna dolina)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, mapy, relikty i zestawy surwiwalowe ze starożytnej kopalni Ocalałych.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

***

Jama sądu ostatecznego

Wejście do tego grobowca można znaleźć w centralnej części Geotermicznej doliny, w jaskini wewnątrz góry dzielącej dwie wioski Ocalałych. Aby do niej dotrzeć, przejdź przez niewielki obóz tubylców, kierując się na północ - pod wodospadem powinieneś dostrzec wejście do pieczary. Do jej sforsowania będziesz potrzebował czekana z linką.

Gdy tylko staniesz u wejścia jaskini, będziesz musiał zrobić użytek ze wspomnianego przyrządu - w przeciwnym razie nie uda ci się przymocować czekana do uchwytu pod sufitem i przeskoczyć na drugą stronę lokacji. Odpowiedni sprzęt możesz zdobyć w czasie misji fabularnej, rozgrywanej podczas pierwszej wizyty w Akropolu.

Gdy przeskoczysz przez dziurę przy wejściu, idź przed siebie, dopóki nie natrafisz na pęknięcie w ścianie. Przeciśnij się przez nie, a dostrzeżesz płonące ognisko, przy którym możesz rozbić obóz (Ukryty wąwóz).


#Torba poszukiwacza 1

Przeskocz przez kolejną przepaść korzystając z czekana z doczepioną linką, a następnie skręć w prawo, podchodząc pod niewielki ciek wodny. Tuż pod nim dostrzeżesz torbę poszukiwacza, ujawniającą miejsce ukrycia zestawów surwiwalowych.


#Zestaw surwiwalowy 1

Wejdź w korytarz naprzeciwko - jest na tyle śliski, że Lara natychmiast się przewróci i zacznie staczać się w dół. W ostatniej chwili wyskocz przed siebie, przeskakując nad przepaścią i wbijając się czekanami w miękką ścianę po drugiej stronie rozpadliny. Wejdź do góry aby stanąć na niewielkiej półce.

Przejdź po powalonym konarze, dostając się na następny występ skalny. Na lewo od wejścia do jaskini zakopano zestaw surwiwalowy.


#Relikt 1

Gdy spróbujesz przeskoczyć ponad kolejną rozpadliną, skała ułamie się pod dłońmi Lary i dziewczyna spadnie w dół. W ten dość nietypowy sposób trafisz do właściwej części Jamy sądu ostatecznego.

Idź do przodu, ostatecznie stając między dwiema platformami z torami kolejowymi. Trasa po lewej będzie zablokowana, dlatego wpierw musisz wybrać torowisko po prawej. Wejdź na sam szczyt konstrukcji, z lewej strony znajdując kuferek z reliktem (Pierścień ze sznurem).


#Dokument 1

Na tej samej platformie, tuż za wózkiem górniczym znajdziesz dokument (Nieskruszeni).


#Mapa 1

Wymiń wózek i skręć w prawo, wchodząc do bocznej jaskini. Przeskocz nad przepaścią, trafiając do pomieszczenia ze szkieletami zakutymi w dyby. Z lewej strony ołtarza znajdziesz mapę.


Wróć na szczyt platformy i podejdź do kołowrotka. Zakręć nim, aby obrócić kładkę z wózkiem górniczym - obróć go w taki sposób, aby zdjąć blokadę nie pozwalającą na przepchnięcie obiektu na torowisko. Podejdź do wózka i pociągnij go w stronę stromego zbocza - następnie zmień pozycję i popchnij urządzenie w przepaść. W ten sposób otworzysz przejście do dalszej części lokacji.

Ponieważ most się zawalił, musisz poszukać alternatywnego zejścia z platformy. Podejdź do słupa obwiązanego liną i wystrzel pocisk ze sznurem w belkę widoczną naprzeciwko (mniej więcej pośrodku podestu widocznego z drugiej strony pieczary). Dzięki temu utworzysz most linowy.


#Relikt 2

W pokoju, do którego teraz trafisz, obróć się w lewo - tuż obok dostrzeżesz kuferek z reliktem (Kości do gry).


#Zestaw surwiwalowy 2

Chwilowo zlekceważ wózek oraz mechanizm stojący obok - zamiast tego wespnij się po kładce i schodach na górę, następnie wchodząc po jeszcze jednych schodach na szczyt budynku. Między deskami po lewej zakopano zestaw surwiwalowy.


Będąc na górnym poziomie podejdź do znajdującego się tu kołowrotu i zakręć nim, aby przenieść całą konstrukcję na dolne piętro. Gdy już na nim będziesz, podejdź do drugiego kołowrotu i nim także zakręć, obracając tory w taki sposób, aby pobliski wózek mógł wjechać na platformę. Jeszcze raz skorzystaj z urządzenia, aby obrócić tory w prostopadły sposób do widocznej u góry trasy kolejki.

Ponownie użyj kołowrotu przenoszącego platformę do góry. Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, wózek nie tylko zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce, ale tory zostaną także automatycznie obrócone w odpowiednim kierunku, a ograniczająca je blokada - zdjęta. Teraz wystarczy przesunąć wózek w przepaść i otworzyć Larze przejście do dalszej części lokacji.


#Zestaw surwiwalowy 3

Przeskocz po pozostałościach torowiska, zmierzając w stronę centralnego budynku. Zanim tam jednak wejdziesz, przez wejściem skręć w lewo - pośród głazów zakopano zestaw surwiwalowy.


#Dokument 2

Wejdź do budynku przez stworzoną właśnie werwę w ścianie i skręć w prawo - znajdziesz tam dokument (Zwierzchnik).


W tej samej sali znajdziesz także starożytną księgę, dzięki której Lara nauczy się wydobywać Chromit (Geolog).

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Katakumby świętych wód (Geotermiczna dolina)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze