Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Katakumby świętych wód (Geotermiczna dolina)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, mapy, relikty i zestawy surwiwalowe ze starożytnego, tajemniczego sakrum.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

***

Katakumby świętych wód

Wejście do tego grobowca można znaleźć we wschodniej części Geotermicznej doliny, na wschód od obozowiska (Ruiny akweduktu), przed wejściem do Akropolu. Chcąc trafić we właściwe miejsce, musisz przejść przez niewielkie bagno i zagłębić się w jaskini. W trakcie eksploracji będziesz potrzebował strzał z linami.

Idź cały czas przed siebie, podążając jedyną możliwą ścieżką i okazyjnie skręcając na zakrętach. Gdy staniesz nad przepaścią ze spływającą wodą, pozwól porwać się prądowi. Gdy trafisz do pieczary poniżej, idź do przodu i przejdź przez wąską szczelinę w ścianie naprzeciwko.


#Relikt 1

Stań obok słupa obwiązanego liną i wykorzystaj strzały ze sznurem aby stworzyć pomost linowy z belką naprzeciwko. Przejdź dalej, a wejdziesz do sali wypełnionej czaszkami. Obróć się w prawo i w kącie sali odszukaj niewielki kuferek - zamknięto w nim relikt (Srebrny koszyk).


#Dokument 1

Wskocz na ścianę obok i opuść upiorne pomieszczenie przechodząc po skarpie. Ostatecznie natrafisz na płonące ognisko, przy którym możesz rozbić obóz (Podtopiona jaskinia). Twoim oczom powinna się też ukazać właściwa część Katakumb świętych wód.

Zejdź z podwyższenia i skręć w prawo, podchodząc do pofarbowanej na niebiesko łodzi. Tuż za nią znajdziesz dokument (Złodzieje są wśród nas).


#Dokument 2

Stań na skraju rwącego nurtu rzeki i zbliż się do obrotowego walca obwiązanego liną. Wystrzel strzałę ze sznurem w łódź naprzeciwko, tym samym podciągając ją bliżej. Kiedy będzie tuż obok ciebie, wskocz na nią i ponownie użyj łuku, tym razem przytwierdzając łódkę do kołowrotu widocznego na wyspie pośrodku.

Kiedy będziesz wystarczająco blisko wysepki, wskocz na nią - znajdziesz tam dokument (Obrzęd przejścia).


#Mapa 1

Spójrz w lewo, a pod niewielkim wodospadem dostrzeżesz kolejną łódkę. Jeszcze raz użyj strzał ze sznurami aby przytroczyć łódź do kołowrotu obok. Kiedy tratwa zbliży się do wysepki, wskocz do jej środka i natychmiast wystrzel kolejny pocisk z liną w olinowany walec na drugim brzegu rzeki. W tym momencie wykorzystaj kołowrót na łodzi aby podciągnąć ją do przodu i wejść do kamiennego budynku obok.

Na stole w pomieszczeniu naprzeciwko znajdziesz mapę.


#Relikt 2

W komnacie obok położono kuferek z reliktem (Czara).


W tym samym pomieszczeniu znajdziesz starożytną księgę - dzięki niej Lara nauczy się dostrzegać czułe organy dzikich zwierząt, dzięki czemu ich pokonanie będzie nieco prostsze (Tajniki anatomii).

Chcąc opuścić grobowiec, nie musisz na szczęście wracać do łamigłówki z rzeką - w sali z księgą wespnij się na ścianę obok i przebij się przez miękką skałę. W ten sposób utworzysz skrót, dzięki któremu szybko opuścisz lokację.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Baza badawcza (Syberia)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze