Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Łaźnie Kitieżu i Dom przeklętych

Opis grobowców, które można znaleźć na terenie Geotermicznej doliny.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

***

Łaźnie Kitieżu

Przejście do tego grobowca znajduje się w północnej części Geotermicznej doliny, nieopodal wioski Ocalałych. Łatwo je wypatrzeć, ponieważ drzewa dookoła są spalone, a jaskinia bardzo charakterystyczna. Pragnąć zaliczyć tę lokację, musisz jednak posiadać aparat tlenowy oraz strzały z liną.

Chwilę po wejściu do środka Lara zostanie zaatakowana przez wielkiego niedźwiedzia. Zabij go więc i oskóruj, dopiero potem wchodząc w głąb pieczary. Zrobić to możesz, przebijając się przez ceglaną ścianę naprzeciwko i przepływając przez zatopioną część jaskini.

Przeciśnij się przez pęknięcie w murze, a następnie ostrożnie przejdź po gałęziach na drugi koniec pomieszczenia. Zwróć uwagę na wodę regularnie wylewającą się z kanałów po lewej - postaraj się jej uniknąć, bo spadek z wysokości na pewno nie skończy się dobrze.

Wespnij się do góry, a wejdziesz do niewielkiej komnaty, w której pali się ognisko (Wodne sankturarium). Możesz rozbić tutaj obóz i odpocząć przez chwilę. Kiedy będziesz opuszczać to pomieszczenie, bądź bardzo ostrożny - w korytarzu zamontowano pułapkę. Jeśli na nią wejdziesz, spadną na ciebie trzy kolce. Zestrzel je w locie, a następnie idź dalej.

W następnym pomieszczeniu znajdziesz schody - obróć się w prawo, wybierając drogę prowadzącą na górę. Na półpiętrze skręć w lewo i wejdź do pomieszczenia po przeciwnej stronie korytarza - powinieneś zauważyć tam szczerbę w murze zarośniętą przez rośliny. Przejdź przez nią, trafiając do właściwej części łaźni.

Stojąc na gałęzi nie masz zbyt dużego wyboru - musisz skoczyć w dół, zanurzając się w wodzie. Gdy się w niej znajdziesz, obróć się o 160 stopni w prawo - zauważysz zalany portyk prowadzący do sporego budynku. Przepłyń przez odrzwia i obróć się w prawo, dostrzegając drewnianą barierę obwiązaną sznurem - użyj strzał z linami aby ją zniszczyć, tym samym odblokowując przejście do poznanego już wcześniej ogniska.

Wróć do zalanego pomieszczenia - w najdalszej odnodze zalanej sali zauważysz niewielką barkę z doczepionym kołowrotem. Stań na niej, po czym wystrzel strzałę ze sznurem w drewnianą, obwiązaną powrozem belkę naprzeciwko. Kiedy przymocujesz linkę do kołowrotu, zakręć nim - właśnie zyskałeś środek transportu po tej lokacji.

W pierwszej kolejności udaj się na sam środek skrzyżowania i skręć w prawo - dojrzysz tam okno, pod którym ściana została pomalowana na biało. Wejdź do podłużnej sali, przepływając na jej drugi koniec - dojrzysz tam dźwignię podłączoną do kołowrotu.

Pociągnij za dźwignię aby zmniejszyć poziom wody w pomieszczeniu, po czym natychmiast wystrzel strzałę ze sznurem w odkryty właśnie, kolejny kołowrotek. Podbiegnij do niego i zakręć nim, tym samym na stałe blokując przepływ wody.

Wróć na łódkę i podprowadź ją pod przeciwległą ścianę - tak aby znalazła się tuż obok częściowo zatopionego portyku po lewej. Zejdź z łódki i przepłyń przez wspomniane drzwi, na końcu sali dostrzegając kolejną dźwignię. Pociągnij za nią, a następnie błyskawicznie wracaj do łodzi. Gdy na niej będziesz, wykorzystaj strzały ze sznurem aby przymocować poruszoną chwilę temu dźwignię do kołowrotu na łodzi. Teraz wystarczy nim zakręcić, a poziom wody zostanie trwale obniżony.

Wróć do korytarza, w którym pierwotnie stała łódką - dojrzysz tam pojemniki z ogniem greckim. Wysadź je w powietrze, tym samym otwierając przejście do następnego pomieszczenia. Na szczycie platformy, tuż pod pomnikiem dojrzysz starożytną księgę, dzięki której Lara nabędzie umiejętność pozwalającą na szybsze wspinanie się po skałach i lodzie (Żelazny uścisk).

***

Dom przeklętych

Wejście do tego grobowca znajduje się w północnej części Geotermicznej doliny, w budynku starej świątyni między dwiema wioskami Ocalałych. Aby tam dotrzeć, musisz wybiec z wioski na zachodzie kierując się na wschód i przeskoczyć po zerwanym, drewnianym moście. Aby przebyć ostatnią jego część, będziesz potrzebował strzał z liną - użyj ich, aby rozhuśtać się na zwisającym nad przepaścią wałku i przeskoczyć na drugą stronę rzeki.

Kiedy wylądujesz na skarpie naprzeciwko, przejdź przez niewielką dziurę w murze obok. Najprawdopodobniej po drugiej stronie czeka cię walka z watahą wilków - wyposaż się więc w karabin maszynowy i zabij zwierzęta. Następnie obróć się w lewo i wyważ wrota czekanem.

Biegnij cały czas przed siebie, podążając jedyną możliwą ścieżką, ostatecznie przeciskając się przez szczerbę w murze, którą znajdziesz w ostatnim pokoju na trasie. Idź dalej, ostatecznie trafiając do sali z płonącym ogniskiem (Lecznica).

Wyjdź z komnaty przez drzwi po prawej, a trafisz na urokliwy plac. W tej lokacji masz do rozwiązania zagadkę środowiskową. Aby się z nią uporać, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na platformę znajdującą się w zagłębieniu przy bramie naprzeciwko. Zeskocz tam i użyj strzał ze sznurem, aby połączyć platformę z uchwytem zwisającym obok.

Gdy to zrobisz, wyjdź z wgłębienia i z prawej strony poszukaj wózka z beczką obwiązaną sznurem. Przesuń go w stronę stawu - tak bardzo, jak się da. Następnie stań przy drewnianej platformie obok i spójrz w prawo i do góry, a dostrzeżesz dźwignię z przytroczoną liną. Użyj strzał ze sznurem aby uruchomić mechanizm, po czym błyskawicznie podbiegnij do wózka z beczką. Ponownie skorzystaj z liny aby połączyć opadający właśnie zbiornik z wodą z beczułką położoną na wozie. W ten sposób zablokujesz urządzenie.

Skręć w lewo i wejdź po drewnianych schodach na dach szopy, po czym przeskocz przez kilka kolejnych drągów, lądując na platformie. Z niej przeskocz w prawo i biegnij przed siebie, pokonując kolejną kładki i chwytając się gzymsu. Skręć w prawo i wejdź na podwyższenie - w tym pomieszczeniu dostrzeżesz starożytną księgę, dzięki której Lara nauczy się szybciej opatrywać swe rany (Szybsze leczenie).

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Jama sądu ostatecznego i Katakumby świętych wód

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze