Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Jama sądu ostatecznego i Katakumby świętych wód

Opis dwóch następnych grobowców, jakie można znaleźć na terenie Geotermicznej doliny.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

***

Jama sądu ostatecznego

Wejście do tego grobowca odnajdziesz w centralnej części Geotermicznej doliny, w jaskini wewnątrz góry dzielącej dwie wioski Ocalałych. Aby tam dotrzeć, przejdź przez niewielki obóz tubylców, kierując się na północ - pod wodospadem powinieneś dostrzec wejście do pieczary. Do jej sforsowania będziesz potrzebował czekana z linką.

Gdy staniesz u wejścia jaskini, będziesz musiał zrobić użytek ze wspomnianego przyrządu - w przeciwnym razie nie uda ci się przymocować czekana do uchwytu pod sufitem i przeskoczyć na drugą stronę. Niezbędny sprzęt możesz zdobyć w czasie misji fabularnej, rozgrywanej podczas pierwszej wizyty w Akropolu.

Gdy przeskoczysz przez dziurę przy wejściu, biegnij przed siebie, dopóki nie natrafisz na pęknięcie w ścianie. Przeciśnij się przez nie, a zauważysz płonące ognisko, przy którym możesz rozbić obóz (Ukryty wąwóz).

Przeskocz przez kolejną przepaść korzystając z czekana z doczepioną linką. Wejdź w korytarz naprzeciwko - jest na tyle śliski, że Lara natychmiast się przewróci i zacznie staczać się w dół. W ostatniej chwili wyskocz przed siebie, przeskakując nad przepaścią i wbijając się czekanami w miękką ścianę po drugiej stronie rozpadliny. Wejdź do góry aby stanąć na niewielkiej półce skalnej.

Przejdź po powalonym konarze, dostając się na następny występ skalny. Wejdź do jaskini i idź dalej - gdy spróbujesz przeskoczyć ponad kolejną rozpadliną, skała ułamie się pod dłońmi Lary i dziewczyna spadnie w dół. W ten dość nietypowy sposób trafisz do właściwej części Jamy sądu ostatecznego.

Idź do przodu, ostatecznie stając między dwiema platformami z torami kolejowymi. Trasa po lewej będzie zablokowana, dlatego wpierw musisz wybrać torowisko po prawej. Wejdź na sam szczyt konstrukcji i podejdź do kołowrotka.

Zakręć urządzeniem, aby obrócić kładkę z wózkiem górniczym - obróć go w taki sposób, aby zdjąć blokadę nie pozwalającą na przepchnięcie obiektu na torowisko. Podejdź do wózka i pociągnij go w stronę stromego zbocza - następnie zmień pozycję i popchnij urządzenie w przepaść. W ten sposób otworzysz przejście do dalszej części lokacji, ale zniszczysz platformę po której tutaj wszedłeś.

Ponieważ most się zawalił, musisz poszukać alternatywnego zejścia z platformy. Podejdź do słupa obwiązanego liną i wystrzel pocisk ze sznurem w belkę widoczną naprzeciwko (mniej więcej pośrodku podestu widocznego z drugiej strony pieczary). Dzięki temu utworzysz most linowy.

Zjedź po linie w dół, trafiając do budynku naprzeciwko. Chwilowo zlekceważ wózek oraz mechanizm stojący obok - zamiast tego wespnij się po kładce i schodach na górę, następnie wchodząc po jeszcze jednych schodach na szczyt budynku.

Będąc na górnym poziomie podejdź do znajdującego się tu kołowrotu i zakręć nim, aby przenieść całą konstrukcję na dolny poziom. Gdy już na nim będziesz, podejdź do drugiego kołowrotu i nim także zakręć, obracając tory w taki sposób, aby pobliski wózek mógł wjechać na platformę. Jeszcze raz skorzystaj z urządzenia, aby obrócić tory w prostopadły sposób do widocznej u góry trasy kolejki.

Ponownie użyj kołowrotu przenoszącego platformę do góry. Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, wózek nie tylko zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce, ale tory zostaną także automatycznie obrócone w odpowiednim kierunku, a ograniczająca je blokada - zdjęta. Teraz wystarczy przesunąć wózek w przepaść i otworzyć Larze przejście do dalszej części lokacji.

Przeskocz po pozostałościach torowiska, zmierzając w stronę centralnego budynku. Znajdziesz w nim starożytną księgę, dzięki której Lara nauczy się wydobywać Chromit (Geolog).

***

Katakumby świętych wód

Wejście do kolejnego grobowca można znaleźć we wschodniej części Geotermicznej doliny, na wschód od obozowiska (Ruiny akweduktu), przed wejściem do Akropolu. Chcąc trafić we to miejsce, musisz przejść przez niewielkie bagno i zagłębić się w jaskini. W trakcie dalszej eksploracji będziesz potrzebował strzał z linami.

Idź cały czas przed siebie, podążając jedyną możliwą ścieżką i okazyjnie skręcając gdzie trzeba. Gdy staniesz nad przepaścią ze spływającą wodą, pozwól porwać się prądowi. Gdy trafisz do pieczary poniżej, idź do przodu i przeciśnij się przez wąską szczelinę w ścianie naprzeciwko.

Stań obok słupa obwiązanego liną i wykorzystaj strzały ze sznurem aby stworzyć pomost linowy z belką naprzeciwko. Przejdź dalej, a znajdziesz się w sali wypełnionej czaszkami. Obróć się w prawo i wskocz na ścianę obok i opuść upiorne pomieszczenie przechodząc po skarpie. Ostatecznie natrafisz na płonące ognisko, przy którym możesz rozbić obóz (Podtopiona jaskinia). Twoim oczom powinna się też ukazać właściwa część Katakumb świętych wód.

Stań na skraju rwącego nurtu rzeki i zbliż się do obrotowego walca obwiązanego liną. Wystrzel strzałę ze sznurem w łódź naprzeciwko, tym samym podciągając ją bliżej. Kiedy podpłynie obok ciebie, wskocz na nią i ponownie użyj łuku, tym razem przytwierdzając łódkę do kołowrotu widocznego na wyspie pośrodku. Kiedy będziesz wystarczająco blisko wysepki, wskocz na nią.

Spójrz w lewo, a pod niewielkim wodospadem dostrzeżesz następną łódkę. Jeszcze raz użyj strzał ze sznurami aby przytroczyć łódź do obrotowego urządzenia obok. Kiedy tratwa zbliży się do wysepki, wskocz do jej środka i natychmiast wystrzel kolejny pocisk z liną w olinowany walec na drugim brzegu rzeki. W tym momencie wykorzystaj kołowrót na łodzi aby podciągnąć ją do przodu i wejść do kamiennego budynku obok.

W pomieszczeniu naprzeciwko znajdziesz starożytną księgę - dzięki niej Lara nauczy się dostrzegać czułe organy dzikich zwierząt, dzięki czemu ich pokonanie będzie nieco prostsze (Tajniki anatomii).

Chcąc opuścić grobowiec, nie musisz na szczęście wracać do łamigłówki z rzeką - w sali z księgą wespnij się na ścianę obok i przebij się przez miękką skałę. W ten sposób utworzysz skrót, dzięki któremu szybko opuścisz lokację.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Grobowiec: Komnata egzorcyzmu (Zaginione miasto)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze