Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Project Zomboid - walka: jak radzić sobie z zombie

Jak szybko eliminować zagrożenie i nie dać się zabić.

Walka jest nieodłącznym elementem Project Zomboid, a także najtrudniejszym aspektem rozgrywki. Jedna nieuważna akcja może doprowadzić do śmierci twojej postaci i utraty całego progresu. Z tej strony dowiesz się jak sprawnie radzić sobie z nieumarłymi.

By atakować, musisz przytrzymać klawisz Ctrl. Wtedy też na ekranie pojawi się pionowa kreska, która pokazuje miejsce, w które uderzysz. Gdy wróg się zbliży (1), wciśnij po prostu lewy przycisk myszy, klikając na jego sylwetkę.

Jeśli przeciwnik był dostatecznie blisko, zostanie trafiony. Jeśli z kolei dysponujesz odpowiednio silną bronią - jak kij bejsbolowy czy siekiera - może on paść na ziemie. W zależności od sytuacji, może się podnieść bądź zginąć od ataku.

W tej pierwszej sytuacji warto szybko do niego podejść i kontynuować atak. By oszczędzić swoją broń, możesz po prostu deptać (2) wroga za pomocą spacji. Atak ten jest słabszy, jednak nie zmniejszy wytrzymałości broni, z której korzystasz.

Jeśli nie masz jednak żadnej broni, twój atak polegał będzie po prostu na odpychaniu wrogów. W większości przypadków ich to spowolni, czasami mogą się jednak przewrócić - wtedy szybko dobiegnij do przeciwnika i zacznij go deptać. Tak długo, jak na nim stoisz, to wróg się nie podniesie.

W trakcie walki warto pamiętać o kilku rzeczach, takich jak:

  • Nigdy nie walcz z duża grupą wrogów. Gdy naciera na ciebie 3+ zombie, lepiej się wycofać i nie ryzykować. Wyjątkiem jest sytuacja, w której absolutnie musisz walczyć bądź wtedy, gdy dysponujesz naprawdę dobrą bronią. W przeciwnym wypadku ryzykujesz otrzymaniem obrażeń i zakażenie wirusem;
  • Zawsze sprawdzaj teren dookoła siebie. Gdy jesteś zajęty walką z zombie przed sobą, bardzo łatwo przeoczyć zagrożenie nadciągające zza pleców, co może zakończyć się natychmiastową śmiercią. Zanim przystąpisz do walki rozejrzyj się dookoła postaci - jeśli nie ma w pobliżu nikogo, możesz śmiało atakować;
  • Jeśli to możliwe, unikaj walki. Każde starcie to ryzyko zakażenia czy uszkodzenia broni - jeśli nie musisz zabijać wroga, a możesz go ominąć, wybierz tę drugą opcję.
  • Postaraj się zdobyć dobrą broń. Nada się patelnia czy młotek, najlepsze będą jednak kij bejsbolowy czy strażacka siekiera, które oferują znacznie większy zasięg i zadają wyższe obrażenia.

Następnie: Project Zomboid - najlepszy zawód

Spis treści: Project Zomboid - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Project Zomboid - najlepsze cechy

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze