Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (114-127)

Pozbywamy się czołgów razem z ich załogą.

Podczas tych misji zdecydowanie należy dysponować ciężkim sprzętem. Co prawda da się wszystko załatwić po cichu, podkładając pod pojazdy ładunki C-4 lub kradnąc je przy pomocy maksymalnie ulepszonego balonu Fulton, jednak w wypadku walki nieodzowna będzie wyrzutnia rakiet.

Pamiętać też musisz o wyeliminowaniu wszystkich wojaków obstawiających czołgi - zwykle można ich znaleźć w pobliżu. Jeśli masz problem z ich znalezieniem, zawsze możesz skorzystać z czułego węchu psa D-Dog, który z łatwością ich wyśledzi.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

*

Side Ops 114: Eliminate the Tank Unit 01 - Wyeliminuj oddział czołgistów 01

To prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych zadań pobocznych w grze - musisz pozbyć się nie tylko czołgistów, ale i w pełni wyposażonego czołgu, który ich osłania. Załoga zaczaiła się obok mostu na południowy wschód od miasteczka Da Ghwandai Khar [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Poza trzema żołnierzami stojącymi obok czołgu musisz uważać także na dwóch, którzy zaczaili się na południu (na wzgórzu). Jeden z nich jest snajperem, a drugi korzysta z moździerza - razem stanowią bardzo duże zagrożenie. Właśnie dlatego to od nich powinieneś rozpocząć oczyszczanie terenu.

Po uśpieniu dwóch mężczyzn czyhających w zasadzce zacznij powoli czołgać się w kierunku czołgu - będziesz potrzebował czterech ładunków C-4 aby przykleić go na tylnym pancerzu i odpalić bombę. Nie kłopocz się szczególnie wartownikami stojącymi obok - jeśli ich uśpisz, to czołgista zacznie trąbić, natychmiast wszystkich budząc.

Jeśli ich zabijesz, najprawdopodobniej wzbudzisz alarm i będziesz musiał walczyć z czołgiem (chyba, że użyjesz bardzo cichej broni). Właśnie dlatego C-4 stanowi optymalne rozwiązanie, o ile nie chcesz korzystać ze wsparcia powietrznego lub wyrzutni rakiet.

Po podłożeniu ładunków wycofaj się na bezpieczną odległość i zdetonuj bombę. Kiedy dojdzie do eksplozji, żołnierze zginą, a czołg wyleci w powietrze.

Side Ops 115: Eliminate the Tank Unit 02 - Wyeliminuj oddział czołgistów 02

O ile pierwsze zadanie w serii było jeszcze dość łatwe, o tyle to może ci już sprawić pewne trudności - do wyeliminowania są bowiem dwa czołgi oraz sześciu doskonale wyposażonych żołnierzy (2 snajperów, 2 tarczowników, 2 zwykłych wojaków). Udaj się na pustynię na wschód od pałacu Lamar Khaate [Mapa: 1] i przygotuj odpowiedni zapas materiałów wybuchowych oraz rakiet.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

W pierwszej kolejności powinieneś pozbyć się właśnie wojaków - szczególnie snajperzy oraz wojacy obsługujący moździerze mogą być problematyczni. Kluczowe jest to, aby nie wzbudzić alarmu - walka z dwoma czołgami na raz to ekstremalne wyzwanie. Choćby z tego względu warto korzystać ze strzałek usypiających i w ten sposób wyeliminować piechotę.

Tak wygląda początkowe rozstawienie wrogów

Kiedy żołnierze broniący pojazdu zostaną unieszkodliwieni, przyjdzie pora na nie same. Najlepiej jest użyć balonu Fulton na najwyższym poziomie i w ten sposób pozbyć się zagrożenia - nie istnieje wówczas ryzyko, że załoga drugiego czołgu usłyszy eksplozję pierwszego. Jeśli jednak nie wynalazłeś właściwej technologii, możesz użyć C-4 lub wyrzutni rakiet.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 116: Eliminate the Tank Unit 03 - Wyeliminuj oddział czołgistów 03

Poziom trudności rośnie jeszcze bardziej - tym razem przyjdzie ci walczyć zarówno z czołgiem i jego czteroosobową obstawą, ale i śmigłowcem. Udaj się więc do ruin Aabe Shifap i upewnij się, że posiadasz sprawną wyrzutnię rakiet. Bez niej nie będziesz w stanie wykonać tego zadania.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Kiedy pojawisz się na miejscu i śmigłowiec zacznie patrolować okolicę, chwilowo go zignoruj i skup się na rekonesansie. Przeciwnicy znajdują się w środkowo wschodniej części ruin - jeden czołg oraz czterech wojaków (jeden obsługujący moździerz). W pierwszej kolejności postaraj się zakraść do czołgu i ukraść go przy pomocy balonu lub wyeliminować ładunkami C-4. Kiedy to będziesz miał z głowy, eliminacja piechoty nie powinna sprawić ci problemu.

Na koniec czeka cię pojedynek ze śmigłowcem - musisz mieć celne oko i brać poprawkę zarówno na ruch przeciwnika, jak i tor lotu rakiety. Najłatwiej trafić przeciwnika wtedy, gdy przelatuje bardzo nisko - wówczas dystans jest na tyle krótki, że nie ma mowy o unikach.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 117: Eliminate the Tank Unit 04 - Wyeliminuj oddział czołgistów 04

Tym razem będziesz musiał zmierzyć się z czołgiem, siedmioma żołnierzami piechoty oraz helikopterem wroga. Jeśli postanowisz przybyć na plac boju własnym pojazdem latającym, będziesz w stanie zestrzelić wrogi helikopter przeciwnika z powietrza - wystarczy użyć działka pokładowego.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Cała akcja rozegra się na rozstaju dróg pomiędzy posterunkami numer 15, 18 oraz 19 w centrum Angoli. Ze względu na bliskość tych ośrodków powinieneś zachować możliwie jak największą dyskrecję - w przeciwnym wypadku sprowadzisz na siebie posiłki wroga.

Przebieg misji jest bardzo standardowy - możesz wysadzić czołg przy pomocy rakiet lub materiałów C-4, jak również uprowadzić dzięki maksymalnie ulepszonemu balonowi Fulton. Jeśli chodzi o piechotę, to powinieneś przejmować się przede wszystkim snajperami na południowym wschodzie - jeśli będziesz się czołgał, będziesz ich w stanie wyminąć i bezpiecznie podłożyć ładunki pod czołg.

Nagroda: 140000 GMP.

Side Ops 118: Eliminate the Tank Unit 05 - Wyeliminuj oddział czołgistów 05

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 25 misji głównego wątku fabularnego.

Ten oddział spotkasz na dobrze ci już znanym lotnisku Nova Braga w zachodniej Angoli [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Teren jest patrolowany przez helikopter, więc musisz wziąć ze sobą wyrzutnię rakiet lub inny ciężki sprzęt - w przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie zestrzelić pojazdu. Poza helikopterem na miejscu czeka cię potyczka z jednym czołgiem oraz siedmioma dobrze uzbrojonymi żołnierzami piechoty.

Lokacja jest tak skonstruowana, abyś miał mnóstwo miejsca do zastawiania pułapek i ukradkowego posyłania pocisków w kierunku wroga. Skorzystaj więc z tej sposobności i zlikwiduj wszystkich przeciwników lub odeślij ich do bazy.

Nagroda: 180000 GMP.

Side Ops 119: Eliminate the Tank Unit 06 - Wyeliminuj oddział czołgistów 06

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Czeka cię spotkanie z sześcioma dobrze uzbrojonymi żołnierzami piechoty oraz dwoma ciężkimi czołgami - w otwartej walce nie masz z nimi szans, dlatego podejdź do misji w jak najdyskretniejszy sposób. Cały oddział znajdziesz w północno-zachodniej Angoli, na drodze między posterunkiem numer 2 a przyczółkiem numer 8 [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Ponieważ żołnierzy jest stosunkowo dużo, a w dodatku szwendają się oni w okolicy czołgów, raczej nie uda ci się wykraść pojazdów w sposób niepostrzeżony. Dlatego zacznij od dyskretnego uśpienia piechocińców, a dopiero potem podejdź do maszyn. Zauważ jednak, że wszyscy wrogowie noszą hełmu oraz kamizelki kuloodporne - korzystając ze strzałek usypiających strzelaj im więc w nogi, tym samym zyskując pewność rezultatu (nawet jeśli trucizna zacznie działać dopiero po kilku sekundach).

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 120: Eliminate the Tank Unit 07 - Wyeliminuj oddział czołgistów 07

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 146 misji Side Ops.

Ten oddział znajdziesz nieopodal posterunku numer jeden w północnej Angoli, na trawiastej równinie [Mapa: 1]. Na miejscu czeka cię spotkanie z dwoma snajperami, dwoma czołgami, jednym helikopterem oraz czterema zwykłymi wojakami patrolującymi drogę. Co jakiś czas w okolicy przejeżdża też ciężarówka z żołnierzami, a pobliski przyczółek jest dobrze chroniony - te „dodatkowe atrakcje” nie są jednak w żaden sposób powiązane z celem misji.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Eliminację wrogów tradycyjnie rozpocznij od zdjęcia snajperów. Kiedy przestaną być zagrożeniem, skup się na czołgach - stoją w dość dużej odległości od siebie, a wyminięcie patrolu nie powinno stanowić dla ciebie problemu. Ostatecznie pozbądź się piechoty, a na samym końcu - helikoptera. Taka kolejność jest optymalna, ponieważ zestrzelenie helikoptera z pewnością spowoduje wszczęcie alarmu w pobliskim posterunku, przez co będziesz musiał walczyć z większą ilością wrogów.

Nagroda: 120000 GMP.

Side Ops 121: Eliminate the Tank Unit 08 - Wyeliminuj oddział czołgistów 08

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 120 misji Side Ops.

Przedostatni oddział czołgistów możesz spotkać na drodze między obozem Munoko ya Nioka a posterunkiem numer 20 [Mapa: 1]. Lokacja to oczywista pułapka - na miejscu spotkasz jeden czołg, trzech snajperów i czterech zwykłych żołnierzy, zaś nad całym obszarem lata helikopter. Przygotuj się na niełatwą przeprawę - wrogowie zabezpieczają się praktycznie z każdej strony, dlatego ich eliminacja będzie problematyczna.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Najprostszym sposobem wykonania misji jest zestrzelenie wszystkich snajperów z bezpiecznej odległości - warto wykorzystać do tego Quiet lub własny karabin snajperski. W drugiej kolejności warto zająć się czołgiem, a następnie piechotą. Helikopter zestrzel w ostatniej kolejności, chyba, że zostałeś przez niego zauważony - w takim wypadku pozbądź się go jak najszybciej, bo w przeciwnym wypadku się przed nim nie opędzisz.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 122: Eliminate the Tank Unit 09 - Wyeliminuj oddział czołgistów 09

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Wrogów znajdziesz w północno-zachodnim Afganistanie, między przyczółkiem zaopatrzenia Yakho Oboo a posterunkiem numer 5 [Mapa: 1]. Do wyeliminowania masz jeden czołg, czterech snajperów, trzech żołnierzy piechoty oraz jeden helikopter.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tradycyjnie misję warto rozpocząć od zlikwidowania snajperów - trzech z nich siedzi na jednym wzgórzu, a czwarty znajduje się z boku, na innym wzniesieniu między drzewami. Następnie można zająć się żołnierzami chodzącymi po drodze - trasa ich marszu jest bardzo łatwa do przewidzenia, ponieważ chodzą po drodze. W dalszej kolejności warto zająć się czołgiem, a na końcu - helikopterem.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 123: Eliminate the Tank Unit 10 - Wyeliminuj oddział czołgistów 10

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 41: Proxy War Without End.

Udaj się do centralnej Angoli i poszukaj drogi między posterunkami 14 oraz 10 - to właśnie tam znajdziesz oddział będący celem tej misji. W sumie masz do wyeliminowania 9 celów - dwóch snajperów siedzących na wzgórzach, czterech żołnierzy chodzących po drodze, dwa czołgi blokujące przejazd i helikopter patrolujący okolicę.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tradycyjnie w pierwszej kolejności pozbądź się snajperów, a następnie przejdź do czołgów oraz piechoty, helikopter zostawiając sobie na sam koniec. Zwróć uwagę, że czteroosobowy patrol żołnierzy wyjątkowo to łakomy kąsek - możesz zlikwidować wszystkich wojaków jedną rakietą lub granatem.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 124: Eliminate the Tank Unit 11 - Wyeliminuj oddział czołgistów 11

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Oddział pancerniaków znajdziesz na samym południu Afganistanu, na drodze łączącej przyczółek Spugmay z posterunkiem numer 25 [Mapa: 1]. Największe zagrożenie stanowią snajperzy - dwóch z nich znajdziesz na północnym wzgórzu, a jednego na zachodzie. Poza tym spotkasz się także z czwórką zwykłych żołdaków patrolujących drogę, czołgiem ukrytym w okolicznych krzakiem oraz helikopterem oblatującym okolicę. Słowem - powtórka z rozrywki, nie ma się czego bać.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tradycyjnie misję rozpocznij od wyeliminowania snajperów. Kiedy się ich pozbędziesz, rzuć granatem usypiającym w patrol piechoty lub wyeliminuj żołdaków w inny sposób. Ostatecznie zbliż się do czołgu i porwij go lub podłuż na nim ładunki wybuchowe - kiedy zlikwidujesz pojazd, jedynym zagrożeniem pozostanie helikopter, który musisz zestrzelić z wyrzutni rakiet.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 125: Eliminate the Tank Unit 12 - Wyeliminuj oddział czołgistów 12

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Tym razem musisz udać się do północno-zachodniej Angoli i przy obozie numer 6 [Mapa: 1] odszukać oddział wrogów. Ponieważ przeciwnicy znajdują się bardzo blisko przyczółku, postaraj się zachowywać jak największą dyskrecję - w przeciwnym wypadku czeka cię starcie ze znacznie większą grupą przeciwników, niż początkowo mogłoby się wydawać.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Na wzgórzach dookoła polany czai się trzech snaperów, którzy stanowią cel priorytetowy. Musisz także uważać na dwa dwuosobowe patrole zwykłych żołdaków, czołg stojący przy drodze oraz helikopter lustrujący okolicę. Ten ostatni cel pozostaw sobie na koniec - jeśli zestrzelisz go w ostatniej kolejności, prawdopodobnie unikniesz pościgu z pobliskiego obozu.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 126: Eliminate the Tank Unit 13 - Wyeliminuj oddział czołgistów 13

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

W tej misji czeka cię zupełnie inny rozkład przeciwników - nadal będzie ich dziewięciu, ale rozstawiono ich w dużo sensowniejszy sposób. Wszystkich znajdziesz na drodze między posterunkiem numer 22 oraz lotniskiem Nova Braga w zachodniej Angoli [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Na trzech wzgórzach otaczających drogę rozstawili się żołnierze wroga - w każdej z trzech grup znajduje się snajper oraz ubezpieczający go żołnierz. W ich pobliżu ukryto także moździerze, więc wszczęcie alarmu to bardzo zły pomysł. Poza tym w okolicy znajdują się dwa czołgi, także będące celem zadania, zaś cały teren jest patrolowany przez helikopter wroga.

Walkę z przeciwnikiem tradycyjnie należy zacząć od eliminacji piechoty, a następnie przejść do pojazdów. Jeśli zostałeś zauważony przez załogę helikoptera, odczołgaj się w bezpieczne miejsce i przeczekaj zagrożenie.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 127: Eliminate the Tank Unit 14 - Wyeliminuj oddział czołgistów 14

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Ostatnie zadanie z serii nie wyróżnia się szczególnie na tle pozostałych. Oddział wroga znajdziesz na drodze między posterunkiem numer jeden oraz centralną bazą wojsk radzieckich w północnym Afganistanie [Mapa: 1]. Na wzgórzach otaczających lokację czai się trzech snajperów, drogę patroluję trzech żołdaków, a przejazd jest zastawiony przez dwa czołgi. Żeby było jeszcze ciekawiej, cały teren jest nieustannie lustrowany przez wrogi helikopter.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Droga, jaką trzeba przebyć od snajpera do snajpera, jest bardzo długa - czołgaj się przez całą trasę, a unikniesz wykrycia. Kiedy pozbędziesz się wszystkich zwiadowców, przejdź do eliminacji oddziału patrolowego oraz czołgów. Kiedy naziemne zgrupowanie wroga zostanie rozbite, nie pozostanie ci nic innego, jak tylko zestrzelić helikopter krążący nad okolicą.

Nagroda: 300000 GMP.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (128-142)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Powiązane tematy
O autorze
Komentarze