Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (11-26)

Szereg misji składających się z porwań żołnierzy.

Zadania polegające na uprowadzaniu wojaków nie są zbyt wymagające - wystarczy dotrzeć do ofiary, wyminąć lub wyeliminować straże, a następnie porwać cel przy pomocy balonu. Wbrew nazwie misji, ewakuowani wojacy nie zawsze są najlepszymi w okolicy - w rzeczywistości ich statystyki są losowe.

Jeśli masz problem z wyśledzeniem celu, zawsze możesz skorzystać z pomocy psa D-Dog, który zrobi to bezbłędnie.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

*

Side Ops 11: Extract the Highly Skilled Soldier 01 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 01

Zadanie staje się dostępne po wykonaniu 3 misji fabularnej: A Hero's Way.

Żołnierza znajdziesz na skarpie za mostem prowadzącym do przyczółku Yakho Oboo, w północnej części Afganistanu [Mapa: 1]. Czai się tam wraz z dwoma towarzyszami, więc powinieneś zajść ich od tyłu i uśpić przy pomocy zatrutych strzałek. Następnie należy podpiąć wojaka do balonu i w ten sposób porwać.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 30000 GMP.

Side Ops 12: Extract the Highly Skilled Soldier 02 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 02

Elitarnego żołnierza znajdziesz w pierwszej wiosce, jaką przyszło ci odwiedzić w grze - Wialo [Mapa: 1]. Mężczyzna ciągle się przemieszcza, dlatego nie da się podać jego dokładnej lokacji na mapie. Jeśli jednak użyjesz lornetki, z chwilą namierzenia właściwej osoby dostaniesz potwierdzenie od wywiadu Diamond Dogs. Poza tym mężczyznę łatwo poznać po czarnej kominiarce, którą zwykle nosi.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Dostań się na teren wioski i ogłusz lub uśpij przeciwnika, a następnie podepnij go do balonu. Kiedy zostanie przetransportowany do bazy, zadanie zakończy się.

Nagroda: 30000 GMP.

Side Ops 13: Extract the Highly Skilled Soldier 03 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 03

Tym razem będziesz musiał udać się do twierdzy La Smaisei Laman na wschodzie Afganistanu [Mapa: 1]. Mężczyzna jest niczym nie wyróżniającym się żołnierzem, który zwykle stacjonuje w północno zachodniej części obozu. Dotarcie do niego bez wzbudzenia alarmu może być dość trudne, ale przy odpowiedniej ilości pocisków usypiających oraz sprawnym skradaniu - całkiem wykonalne.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Ponieważ żołnierz wygląda tak samo jak jego towarzysze, namierzyć go możesz jedynie za pomocą lornetki. Kiedy zidentyfikujesz cel, dostań się do niego, ogłusz, a następnie prześlij balonem do bazy.

Nagroda: 60000 GMP.

Side Ops 14: Extract the Highly Skilled Soldier 04 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 04

Kolejne zadanie dotyczące porywania żołnierzy rozgrywa się w miasteczku Da Smasei Laman [Mapa: 1] - tym samym, w którym przetrzymywany był Miller w drugiej misji fabularnej. Poszukiwany mężczyzna najpewniej będzie nosił kominiarkę i przechadzał się po najwyższych kondygnacjach wioski - jego lokacja jest jednak zmienna. Jeśli chcesz go szybko namierzyć, użyj do tego lornetki.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Kiedy uda ci się znaleźć cel, obezwładnij go lub uśpij, a następnie prześlij do bazy za pomocą balonu.

Nagroda: 60000 GMP.

Side Ops 15: Extract the Highly Skilled Soldier 05 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 05

Tym razem będziesz musiał udać się do posterunku 4 na drodze między ruinami Aabe Shifap a elektrownią serak [Mapa: 1]. Poszukiwany żołnierz stacjonuje na wzgórzu przy posterunku, w otoczeniu dwóch innych wojaków.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Jeden żołnierz ze wzgórza ma tendencje do chodzenia po okolicy, dlatego nie będziesz miał problemów z jego eliminacją. Gorzej z samym celem oraz jego towarzyszem - są praktycznie nierozłączni. Oznacza to, że będziesz musiał zlikwidować dwie postacie za jednym zamachem.

Kiedy obezwładnisz poszukiwanego żołnierze, podepnij go do balonu i odeślij do bazy. Misja zakończy się sukcesem.

Nagroda: 60000 GMP.

Side Ops 16: Extract the Highly Skilled Soldier 06 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 06

Tego żołnierza znajdziesz na posterunku numer 20 w Afganistanie, na drodze łączącej górską bazę przekaźnikową z wioską Da Ghwandai Khar [Mapa: 1]. Musisz się liczyć z tym, że miejsce będzie dobrze zabezpieczone - na wzgórzach czai się dwóch snajperów, a w samym obozie także nie brakuje dobrze wyposażonych żołdaków.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zanim podejdziesz do ofiary, w pierwszej kolejności wykonaj zwiad przy pomocy lornetki lub skorzystaj ze zmysłów psa aby zbadać okoliczny teren. Kiedy zauważysz snajperów, zacznij eliminację wrogów właśnie od nich. Kiedy nie będą już stanowić problemu, zejdź do obozu (najlepiej zeskakując ze skarpy na zachodzie) i obezwładnij cel zadania.

Jeśli nie wyeliminowałeś pozostałych wojaków stacjonujących w obozie, to istnieje duża szansa, że zestrzelą oni balon transportujący żołnierza, tym samym przedłużając misję. Z tego względu rozsądnie zrobisz eliminując wszystkich wrogów w okolicy.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 17: Extract the Highly Skilled Soldier 07 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 07

Tym razem musisz przenieść się do Angoli w Afryce. Żołnierza znajdziesz na południowym zachodzie krainy, na północ od posterunku 23. Musisz być jednak bardzo ostrożny, ponieważ na miejscu czyha dwóch snajperów (na zachodnim wzgórzu), teren patroluje dwóch dodatkowych żołnierzy, a sam specjalista stoi obok żołnierza oraz w pełni uzbrojonego wozu opancerzonego.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Misję najłatwiej rozpocząć od eliminacji snajperów - wystarczy zajść ich z tyłu i uciszyć w ten czy inny sposób. W następnej kolejności należy podkraść się do wozu opancerzonego i porwać go przy pomocy w pełni ulepszonego balonu. Jeśli jeszcze nie dysponujesz tym urządzeniem, spróbuj rozdzielić przeciwników i porwać specjalistę, gdy będzie znajdował się z dala od pojazdu (mężczyzna stoi na tyle blisko, że wysadzenie wozu równa się śmierci wojaka).

W ostatniej kolejności można zająć się dwoma żołnierzami patrolującymi teren lub całkowicie ich zignorować.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 18: Extract the Highly Skilled Soldier 08 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 08

Kolejny z wyszkolonych żołnierzy stacjonuje w lokacji, którą powinieneś już dobrze znać - chodzi o pole naftowe Mfinda na północy Angoli w Afryce. Mężczyzna zwykł przechadzać się w okolicy zbiornika, który wysadziłeś w pierwszej misji rozgrywanej na czarnym lądzie [Mapa: 1]. Ponieważ okolicę patroluje bardzo duża grupa żołnierzy wroga, powinieneś zachować daleko idącą ostrożność.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tak samo jak w przypadku poprzednich zadań z tego cyklu, po obezwładnieniu celu podepnij go do balonu i ewakuuj z miejsca akcji.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 19: Extract the Highly Skilled Soldier 09 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 09

Wydobycie tego specjalisty może być odrobinę trudniejsze niż w przypadku poprzednich misji - mężczyzna znajduje się w obozie numer 10 w centralnej Angoli, w otoczeniu kilku dobrze uzbrojonych wojaków. Co gorsza, o krok nie odstępuje go osobisty ochroniarz z tarczą.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Aby wykonać misję w najprostszy możliwy sposób, powinieneś pozbyć się snajpera stacjonującego na wzgórzu przy obozie, samemu zajmując jego miejsce. Zidentyfikuj cel przy użyciu lornetki, a następnie zwróć na siebie jego uwagę. Możesz to zrobić np. strzelając mu w hełm z pistolety na strzałki usypiające lub po prostu pokazując się w jego pobliżu.

Mężczyzna wraz z ochroniarzem postanowią sprawdzić sytuację, przez co opuszczą obóz i pójdą w twoim kierunku. Zajdź ich od tyłu i po cichu uśpij lub obezwładnij. Następnie standardowo odeślij doświadczonego wojaka do bazy, korzystając z balonu Fulton.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 20: Extract the Highly Skilled Soldier 10 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 10

Stopień trudności cały czas rośnie: tym razem cel jest snajperem stacjonującym na wzgórzu pomiędzy przyczółkiem numer 5 a przyczółkiem nr 7 w północnej Angoli [Mapa: 1]. Towarzyszy mu nie tylko kilku żołnierzy, ale także czołg stojący na drodze.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Aby pozostać niezauważonym, spróbuj zajść przeciwników od tyłu. Czołgaj się przez cały czas, szerokim łukiem omijając czołg i zmierzając na szczyt wzniesienia. Kiedy już na nim będziesz, ogłusz lub uśpij obu stojących tam żołnierzy i odeślij ich do bazy.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 21: Extract the Highly Skilled Soldier 11 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 11

Od tej misji zaczynają się wyzwania o naprawdę wysokim poziomie trudności - cel znajdziesz w ufortyfikowanej przełęczy Munoko ya Nioka w południowej Angoli [Mapa: 1]. Na miejscu znajduje się kilkunastu doskonale uzbrojonych żołnierzy, wyposażonych w tarcze, hełmy i kamizelki kuloodporne. Dyskrecja jest więc wskazana.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Poszukiwany mężczyzna przez większość czasu przechadza się po obozie, zmierzając od jednego jego krańca do drugiego. Towarzyszy mu żołnierz z tarczą na plecach. Najłatwiej przejąć ich przy północnej bramie - schodząc po skarpie można niepostrzeżenie dostać się do wnętrza obozu, wymijając przy tym dobrze strzeżoną bramę wjazdową.

1: Wzgórze, po którym można wejść do obozu

Zaczaj się na urwisku nad drogą, którą chodzi cel misji, a następnie uśpij zarówno jego, jak i ochroniarza. Przenieś ciało ofiary na wzgórze i stamtąd ewakuuj balonem.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 22: Extract the Highly Skilled Soldier 12 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 12

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 23 misji głównego wątku fabularnego.

Dwunasty z dobrze wyszkolonych wojaków stacjonuje w przełęczy na południe od kopalni diamentów Kungenga w północnowschodniej Angoli [Mapa: 1]. Wraz ze swoimi towarzyszami urządził na ciebie zasadzkę - przy bajorku zauważysz trzy atrapy żołnierzy, zaś kilkuosobowy oddział weteranów ukrył się za skałami na północy obszaru.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Najprostszym sposobem wykonania misji jest zaangażowanie Quiet - wyposaż ją w karabin ze strzałkami usypiającymi i zneutralizuj wszystkich wrogów z bezpiecznej odległości. Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz polegać na dziewczynie, sam chwyć za snajperkę i pozbądź się zagrożenia. Na koniec podejdź do celu i ewakuuj go przy pomocy balonu.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 23: Extract the Highly Skilled Soldier 13 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 13

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Nie powinieneś mieć większego problemu z zaliczeniem tej misji - poszukiwany żołnierz jest snajperem, który zaczaił się na wzgórzu na skrzyżowaniu na wschód od posterunku numer 25 w Afganistanie [Mapa: 1]. Towarzyszy mu drugi snajper oraz sześciu wojaków podzielonych na trzy dwuosobowe patrole.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Ponieważ przeciwnicy znajdują się z dala od siebie, a snajperzy mierzą w stronę północy i na zachód, najłatwiej zajść ich od południa. Skradając się między głazami i w krzakach z łatwością unikniesz rozpoznania i dostaniesz się do celu.

Nagroda: 120000 GMP.

Side Ops 24: Extract the Highly Skilled Soldier 14 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 14

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Aby wykonać tę misję będziesz musiał wrócić co centralnej bazy wojsk radzieckich na północy Afganistanu. Poszukiwanego mężczyznę znajdziesz w okolicach centrum obozu, na jednym z budynków [Mapa: 1]. Rozpoznasz go bez problemu, ponieważ nosi hełm oraz kominiarkę.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Dookoła celu przechadza się kilka patroli żołnierzy, a nieopodal znajduje się także strzelnica, na której ćwiczy kilku dodatkowych żołdaków. Z tego względu powinieneś dostać się na teren nocą i przeczołgać się przez całą lokację, aż dotrzesz do właściwego miejsca.

Istnieje tylko jedno wejście na dach budynku - musisz złamać zamek w drucianej bramie po lewej, a następnie wejść na górę po schodach. Kiedy będziesz na górze, ogłusz mężczyznę, a następnie poczekaj aż okoliczni wrogowie odwrócą się w przeciwnym kierunku. W tym momencie skorzystaj z balonu Fulton aby ewakuować ofiarę.

Nagroda: 120000 GMP.

Side Ops 25: Extract the Highly Skilled Soldier 15 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 15

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

To zadanie jest podchwytliwe o tyle, że lokalizacja poszukiwanego żołnierza nie jest do końca pewna. Wiadomo tylko tyle, że skrywa się on w dobrze strzeżonej willi w dolinie Lufwa, którą można znaleźć w północno-zachodniej Angoli [Mapa: 1]. W rzeczywistości mężczyzna przechadza się po całym budynku, dlatego trudno go znaleźć.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Najprostszym sposobem wykonania misji jest wzięcie ze sobą psa D-Dog - zwierzę jest w stanie odróżnić cel od dowolnego innego przeciwnika. Co więcej, węch psiaka działa także przez ściany, dzięki czemu możesz wytropić wroga i złapać go w najmniej oczekiwanym momencie. Przeciwnik odróżnia się od swoich kolegów czarną kominiarką oraz dość ciężkim pancerzem.

Kiedy uda ci się obezwładnić lub uśpić wroga, weź go na plecy i wynieś na świeże powietrze. W tym momencie wystarczy skorzystać z balonu Fulton i zakończyć misję.

Nagroda: 140000 GMP.

Side Ops 26: Extract the Highly Skilled Soldier 16 - Porwij wysoko wykwalifikowanego żołnierza 16

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Ostatnie zadanie w tej serii nie różni się szczególnie od pozostałych - musisz porwać uzdolnionego żołnierza z dobrze strzeżonego posterunku, w którym stacjonuje. Musisz udać się do północno-wschodniego Afganistanu i wejść do bazy OKB Zero. Mężczyznę znajdziesz między drugą a trzecią bramą lokacji, gdzie przechadza się razem z kilkoma swoimi podkomendnymi [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Bazę odwiedziłeś co najmniej raz, podczas ostatniej misji głównego wątku fabularnego. Tym razem powinieneś trzymać się prawej strony lokacji, ponieważ większość przeciwników znajduje się po lewej. Jedyny wyjątek zrób przy drugiej bramie: wchodząc po klifie z lewej powinieneś dojrzeć drabinkę zatopioną w ścianie, dzięki której łatwo przedostaniesz się dalej.

Będąc na miejscu przygotuj się do przechwycenia celu. Dookoła szwenda się sporo żołnierzy, więc postaraj się odciągnąć od nich cel, a następnie go ogłuszyć i porwać.

Nagroda: 180000 GMP.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (27-46)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Powiązane tematy
O autorze
Komentarze