Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gran Turismo 7 - premiera i najważniejsze informacje

Tryby gry, gameplay, kariera, nowości.

Po latach oczekiwań, fani serii studia Polyphony Digital otrzymają pełnoprawny sequel najpopularniejszej serii wyścigowej z PlayStation. Gran Turismo 7 powstaje już od wielu lat, a twórcy przywiązują ogromną wagę do najmniejszych detali.

Niezmienne pozostają kluczowe założenia cyklu. Nadal mamy do czynienia przede wszystkim z symulacją. Nie są to więc zręcznościowe wyścigi, a umiejętność panowania nad autem na torze jest niezwykle ważna.

Gran Turismo 7 to bez wątpienia najważniejsza premiera roku dla fanów tego typu gier. O ile oczywiście posiadają jedną z konsol Sony.

  • Premiera: 4 marca 2022
  • Platforma: PS4, PS5
  • Gatunek: symulacja, wyścigi
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: Polyphony Digital
  • Wydawca: Sony Interactive Entertainment

Data premiery

Gran Turismo 7 zadebiutuje 4 marca 2022 roku. Gra trafi na PS4 oraz na PS5. Co ciekawe, wydanie wersji na poprzednią generację potwierdzono kilka miesięcy po ujawnieniu projektu.

Twórcy zapewniają, że wersja na PlayStation 5 wykorzysta pełnię możliwości konsoli, oferują najlepszą możliwą jakość oprawy graficznej. Posiadacze edycji na PS4 będą mogli wykupić płatne ulepszeni do wersji PS5 za 40 zł.


Tryby gry, zawartość

Nowe Gran Turismo zaoferuje ponad 400 samochodów do wykorzystania w różnych rodzajach wyścigów. Najważniejszą częścią gry pozostaje tryb kariery, na który składają się dziesiątki różnych zawodów.

Pojawią się też specjalne wydarzenia i różne wyzwania, także to dostępne w ramach nauki jazdy i rozwoju kierowcy. Nie zabraknie oczywiście możliwości tuningu mechanicznego i edytowania karoserii aut.

Wszystkie samochody można oczywiście przeglądać w tradycyjnym dla serii garażu, a wybrane modele zabierzemy na spejcalny plan zdjęciowy, by wykonać wyjątkowe screenshoty.

Jak zwykle, duże znaczenie ma tryb multiplayer. Twórcy Gran Turismo kładą duży nacisk na odpowiednie przygotowanie graczy do zawodów online - celowe wpadania na innych i niebezpieczna jazda są ograniczane i karane. Z tego względu wyścigi sieciowe należą w tym cyklu do najprzyjemniejszych.

Ścigać można się w ponad 30 lokacjach na niemal setce różnych tras.


Rozgrywka i mechanika

Gran Turismo 7 to realistyczny symulator wyścigów samochodowych. Rozgrywka na kontrolerze jest możliwa, a przy odpowiednich ustawieniach może być równie przyjemna, co gra z użyciem kierownicy.

W przeciwieństwie do zręcznościowych gier, hamowanie, wchodzenie w zakręty i inne manerwy wymagają większej uwagi i skupienia - nawet, gdy włączymy różne asysty. Mocniej niż w innych tytułach odczuwa się tu różnice między samochodami.

Model jazdy ma być ulepszony względem GT Sport. Gracze mają w jeszcze większym stopniu poczuć się, jakby prowadzili prawdziwe auto. Ogromną wagę twórcy przykładają też do udźwiękowienia, które buduje odpowiedni klimat.

Gran Turismo 7 zaoferuje - w wersji na PS5 - najbardziej realistyczne odwzorowanie mechanizmu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania. Wszystko dzięki kontrolerowi DualSense.

„Najlepszy efekt wykorzystania adaptacyjnych triggerów to ten związany z pracą systemu ABS podczas hamowania” - zaznaczył Kazunori Yamauchi, szef Polyphony Digital, na blogu PlayStation.


Gameplay

Do tej pory ujawniono tylko jeden materiał, który w pełni skupia się tylko na prezentacji wyścigu. Poza tym jednak, w innych filmikach od twórców umieszczano krótsze fragmenty rozgrywki.

O autorze
Komentarze