Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

God of War Ragnarok - zakończenie: wyjaśnienie i symbolika

Co dzieje się w finale i co to oznacza dla serii.

Na tej stronie znajdziesz dokładne omówienie zakończenia God of War Ragnarok oraz analizę potencjalnej przyszłości serii, wynikającej z finału przygody Atreusa i Kratosa.

Zapewne jest to oczywiste, ale dla pewności podkreślmy, że poniższy tekst przepełniony jest spoilerami.


Na tej stronie:


Zakończenie podstawowe

Zgodnie z podtytułem gry, God of War Ragnarok kończy się Ragnarokiem, czyli ostateczną wojną bogów z mitologii skandynawskiej. W bitwie po jednej stronie staje Odyn i jego armia, a po drugiej Kratos, Atreus, Freja i wszyscy inni sojusznicy trójki bohaterów. Kratos wciela się w rolę generała - po raz pierwszy od czasów w greckiej Sparcie.

Spotkanie z Thorem i przemiana Kratosa

Kratos przedziera się przez zastępy wrogów armii Odyna i zostaje zaatakowany przez Thora. To pierwsza walka z bossem, którą trzeba wygrać podczas zakończenia gry.

Podczas potyczki, Thor i Kratos zamieniają kilka słów. Thor jest wściekły, bo rozpadła się mu rodzina, za co wini pojawienie się w Asgardzie Atreusa. Kratos pokonuje boga piorunów, ale nie zabija go. „Musimy być lepsi. Przez wzgląd na nasze dzieci” - oznajmia, chowając broń.

Ten argument dociera do Thora. Pojawia się jednak Odyn, jego ojciec. Wyczuwając, że Thor zamierza się zbuntować, Odyn na oczach córki Thora, Thrud, zabija boga piorunów.

Dodatkowa analiza: rezygnacja z zabicia Thora symbolizuje przemianę Kratosa. Nie jest już żądnym zemsty zabójcą bogów. Przemiana bohatera ukazana była już wcześniej, kiedy Kratos nie uczył już syna, że trzeba „zamykać serce na cierpienie wrogów”, ale właśnie otwierać je na potrzebujących. Scena z Thorem jest jej przypieczętowaniem.

Walka z Odynem

Gdy na arenę wkracza Odyn, Kratos i Atreus zabierają się do walki. Po wyczerpującym starciu pojawia się Freja, która dzięki magii unieruchamia Odyna. Wszechojcu udaje się jednak wyswobodzić, a bohaterowie spadają w przepaść.

Atrus otrząsa się i chwyta znajdującą się przy pasku magiczną maskę, która pozwala zajrzeć w „prawdę stworzenia” i poznać przyszłość - tego właśnie chce Odyn i zachęca młodzieńca do współpracy. Atreus niszczy jednak maskę, co doprowadza Odyna do granicy rozpaczy i wściekłości.

Rozpoczyna się druga walka, w której udczesniczy też Freja.

Zemsta Sindirego i śmierć Odyna

Gdy udaje się pokonać Odyna, Atreus daruje mu życie, zamykając jego duszę w magicznej kuli (to moc, którą władają Giganci).

Nagle pojawia się krasnolud Sindri i bez pardonu rozbija kulę z duszą Odyna, zabijając wszechojca. W wyniku zamieszania z Ragnarokiem oraz próbami dotarcia do Asgardu, Sindri stracił swojego brata, Broka - stąd jego wściekłość.

Pojawia się ucieleśnienie Ragnaroku, czyli ogromny bóg ognia Surtr, nad którym utracono kontrolę. Chroniąc bohaterów przed jego atakiem, życie traci brat Frei, Frejr. Grupa zostaje jednak uratowana przez Angrbodę, przyjaciółkę Atreusa, również przedstawicielkę Gigantów.

Odejście Atreusa

Po ataku Ragnaroka, Atreus budzi się w bezpiecznym miejscu. Już po wszystkim, wojna się skończyła. Młodzieniec wstaje i idzie szukać ojca, przy okazji zamieniając kilka słów z sojusznikami, którzy walczyli u boku Kratosa i Atreusa (w ciepłych słowach nazywa nawet Mimira swoim drugim ojcem). Jak się niedługo okaże, będą to słowa pożegnalne.

Angrboda pokazuje Atreusowi i Kratosowi drewniany panel z przepowiednią, z której wynika, że matka Atreusa zniszczyła przepowiednie dotyczące ich rodziny, aby Atreus i Kratos sami byli kowalami swojego losu i nie sugerowali się przepowiednią.

Atreus oznajmia Kratosowi, że odchodzi, by szukać pozostałych Gigantów. Jednocześnie uważa, że to jego odpowiedzialność, dlatego musi wyruszyć sam.

Kratos ufa Atreusowi i godzi się na jego dezycję. Bohaterowie przytulają się, a Kratos zapewnia, że Atreus pozostanie w jego sercu. Młodzieniec żegna się jeszcze z Angrbodą i odchodzi.

Kratos poznaje swój los

Zaciekawiony Kratos spogląda na drugą stronę panelu z przepowiednią, która przedstawia jego drogę. Na samym końcu ukazany jest złoty pomnik Kratosa, a wokół niego ludzie oddający mu cześć. Na Kratosie robi to tak ogromne wrażenie, że ledwo udaje mu się ustać na nogach. Nie licząc pożegnania z Atreusem, to pierwszy przypadek, gdy na twarzy boga wojny widzimy tak silne emocje, niebędące złością.

- Co tam widziałeś, bracie? - pyta Mimir.
- Drogę. Drogę, której nigdy sobie nie wyobrażałem - odpowiada Kratos.

Kratos, Freja i Mimir udają się na zewnątrz. Ukazują się napisy końcowe, po których gracz może kontynuować przygodę z Freją w roli towarzyszki.

Dodatkowa analiza: ujrzenie posągu to emocjonalny moment dla Kratosa. Jest dla niego uderzający tym bardziej, że Odyn próbował wcześniej wejść na ambicję Kratosa, naśmiewając się z niego, że nie jest bogiem, bo nigdy nie był czczony i kochany przez lud. Kratos widzi jednak, że zmieni się to w przyszłości, dlatego się tak wzrusza.

Warto też zwrócić uwagę, że złoty kolor posągu trochę nienaturalnie błyszczy na białej skórze Kratosa, co może symbolizować zdjęcie starej klątwy. Kolor skóry Kratosa to efekt omyłkowego zabicia jego pierwszej żony Lysandry i córki Calliope. Miał mu przypominać prochy rodziny i „okropny czyn”, którego się podjął.


Zakończenie właściwe

Jest jeszcze jedno zakończenie gry, które można nazwać właściwym lub nawet „sekretnym” - jest bowiem nieoczywiste i dość ukryte.

Kratos może bowiem wziąć udział w nieobowiązkowej misji Pogrzeb Wikinga, w której żegna się Broka, brata Sindriego.

Na pogrzebie zorganizowanym nad wodą zjawiają się krasnoludzcy znajomi Broka, ale brakuje Sindriego. Pojawia się jednak, gdy Kratos składa ciało krasnoluda do łodzi. Następuje wsunięcie łodzi do wody, Freja trafia później „trumnę” płonącą strzałą, podpalając ją.

Kratos próbuje pocieszyć Sindriego, ale ten odtrąca jego dłoń. Przez chwile wydaje się, że chce coś powiedzieć, ale powstrzymuje się. Widać jednak na jego twarzy wściekłość i rozgoryczenie. Posądza Kratosa i Atreusa o to, co stało się z Brokiem.

Mimir doznaje wtedy oświecenia, które jest klamrą przygody w God of War Ragnarok.

- Dziura - mówi Mimir.
- Co?
- Robi się większa, kiedy się z niej zabiera.

„Co robi się większe, kiedy się z niego zabiera” to zagadka zadana Mimirowi przez Broka. Mimir nie mógł jej rozwiązać właściwie przez połowę gry i głowił się, co może być odpowiedzią.

Odpowiedź nasunęła się sama, kiedy zobaczył zrozpaczone serce Sindriego - serce z dziurą.

Pokazują się napisy końcowe, tym razem na czarnym tle.


Co zakończenia oznaczają dla serii God of War

Rozdzielenie się Kratosa i Atreusa jest wydarzeniem, które w najwyraźniejszy sposób wpłynie na kształt kolejnych odsłon serii.

Twórcy mogą to rozwiązać co najmniej na dwa sposoby:

  • Albo mamy do czynienia z końcem opowieści o Kratosie i pałeczkę przejmie Atreus
  • Albo seria rozdzieli się na dwie odnogi - jedną o Atreusie, a drugą o Kratosie

Pierwsza teoria wydaje się całkiem prawdopodobna, bo takie zakończenie byłoby wspaniałym finałem historii Kratosa. Jego życie w Grecji i dotyczasowe lata spędzone w nordyckich światach przepełnione były szaleństwem, cierpieniem, rządzą zemsty i dziką przemocą.

Staje to w kontraście do złotego posągu, który Kratos widział na panelu z przepowiednią. Dlatego właśnie tak mocno wstrząsnęło to bohaterem. Dni nieustannej walki i szaleńczej chęci zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa są już policzone. Kratos nie jest już żądnym zemsty zabójcą bogów. Pomaga, zamiast niszczyć i ograbiać z życia. I zostanie za to w przyszłości obdarzony czcią godną największych bogów.

Druga teoria też nie jest jednak wykluczona. Santa Monica Studio może kontynuować opowieść „przemienionego” Kratosa, pozbawionego wściekłości przywódcę ludu. Jak stwierdza sam Kratos, w dziewięciu światach „jest jeszcze mnóstwo do zrobienia”. Za tą teorią przemwawia jeden prosty fakt - gdyby historia Kratosa miała się zakończyć, deweloperzy zapewne uśmierciliby bohatera dla większego dramatyzmu.

A gdzie udał się Atreus? Tego nie wie nawet on sam, ale można się domyślić, że twórcy rozwiną przygotowany dla niego system walki i napiszą przygody specjalnie dla młodzieńca, aby był równie przyciągającym protagonistą, co Kratos.

Wiemy już na pewno, że God of War Ragnarok zakończył wątek nordycki serii. Twórcy zapewne będą chcieli eksplorować kolejne mitologie. Pula powoli się wyczerpuje i wydaje się, że kolejnym krokiem jest mitologia egipska.

Jest ona naprawdę bogata, a w dodatku całkiem rozpoznawalna. Wiele osób słyszało przecież o bogu słońca Ra, Ozyrysie, Horusie, Secie czy Anubisie.

Jest jeszcze kwestia Sindriego. Wydaje się, że jego historia nie jest zamknięta, pozostała niedopowiedziana. W ostatnich godzinach gry właściwie nie odezwał się ani słowem. Można wręcz przypuszczać, że gdy ochłonie z żałoby, będzie ścigał Atreusa. Przewidujemy więc, że Sindri odegra ważną rolę w kolejnych odsłonach serii.

Spis treści: God of War Ragnarok - Poradnik, Solucja

Read this next