Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 15 - pierwsze recenzje

Warto było czekać?

Final Fantasy 15 debiutuje jutro na PS4 i Xbox One po dziesięciu latach prac, a w sieci pojawiły się pierwsze recenzje. Czy warto było czekać? Z artykułów wyłania się obraz gry choć nie przełomowej, to nadal bardzo dobrej.

„Czy mogę polecić najnowsze Final Fantasy pomimo mało satysfakcjonującej historii? Instynktownie chcę powiedzieć, że nie, ale nawet ja, tak ceniąca narrację w poprzednich odsłonach serii, wracałam do wczesnych etapów, by po ukończeniu głównej kampanii szukać nowych wyzwań” - podsumowuje autorka z brytyjskiego Eurogamera.

„Widać wyraźnie, że Final Fantasy 15 zyskuje dzięki wizji, w ramach której deweloperzy nie bali się próbować nowych rzeczy i zmieniać dobrze znane elementy, powracając jednocześnie do skali, do której wieloletni fani są przyzwyczajeni” - dodaje.

Inne zdanie na temat fabuły oferuje Polygon, opisując zakończenie jako „emocjonalnie satysfakcjonujące”.

„Tekst otwierający opisuje grę jako przeznaczoną zarówno dla fanów Final Fantasy, jak i nowych graczy” - czytamy dalej. „Poszczególne elementy zapewne rozczarują przedstawicieli obu tych obozów, ale jednocześnie otrzymujemy odświeżająco ludzkie podejście do klasycznej wędrówki w grze RPG. Podejście, które - mam nadzieję - zainspiruje przyszłe odsłony serii.”

Polygon wydaje się być odosobniony, ponieważ mało interesująca opowieść i „płytkie postacie” to także zarzuty w tekście Gamespotu, gdzie chwalony jest za to świat, system walki czy potwory. „Podczas gdy bohaterowie rozczarowują, piękny świat i ekscytujące wyzwania ratują grę” - czytamy w podsumowaniu.

Podobne zdanie ma IGN, chwaląc przejażdżki na chocobo, polowanie na słynne potwory z serii czy przepiękne lokacje.

„Final Fantasy 15 wydaje się być wszystkim, czego oczekuję po współczesnej odsłonie serii” - napisał autor. „Ale gdy gra wrzuca mnie to liniowych scenariuszów i nudnych, ograniczonych korytarzy, zamieniających prosty system walki w chaos, krew zaczyna się we mnie gotować. Jest tu tyle dobrego, tyle serca - zwłaszcza relacje Noctisa z jego przyjaciółmi. Ale do tego są też zmiany i kompromisy, których długoletni fan Final Fantasy - jak ja - nie może zrozumieć.”

Poniżej zbiór ocen w wybranych serwisach:

Final Fantasy 15 ukaże się w Polsce jutro - 29 listopada - na PS4 i Xbox One. Nasza recenzje wkrótce.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze