Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Control - rozwój postaci: zdolności, modyfikacje

Elementy, które wpływają na statystyki i umiejętności głównej bohaterki.

W Control nie uświadczymy rozbudowanej mechaniki związanej ze zdobywaniem nowych poziomów doświadczenia i rozwojem postaci, co nie znaczy, że w ogóle ten element nie występuje. Kilka czynników wpływa na statystyki i umiejętności głównej bohaterki, co oczywiście należy wykorzystać, aby być bardziej efektywnym w walce.

Na rozwój i statystyki postaci wpływają:

  • zdobywanie nowych zdolności i ich ulepszenie
  • modyfikacje osobiste

Zdolności

Dzięki zdolnościom zwiększamy parametry związane z mocami i innymi elementami wpływającymi na walkę. Do wyboru mamy kilka grup umiejętności, takich jak zdrowie, wystrzelenie (moc), uchylenie (moc), osłona (moc), atak wręcz i inne. Wykupienie kolejnego talentu w danym drzewku zdolności zwiększy statystyki z nią związane.

Dlatego jeśli na przykład często korzystamy z umiejętności wystrzelenia, warto inwestować punkty zdolności właśnie w tę kategorię. Punkty umiejętności zdobywamy, wykonując misje główne i poboczne.

Aktualną pulę punktów zdolności znajdziemy w prawym, górnym rogu (1) praktycznie każdego okna menu. Natomiast liczbę punktów (2), jakie musimy zużyć na dany talent, sprawdzimy oknie: Zdolności, najeżdżając na daną umiejętność.

Zdolności możemy wykupić przy każdym punkcie kontrolnym.

Modyfikacje osobiste

Modyfikacje, podobnie jak zdolności, wpływają na statystyki związane z postacią. Różnica polega na tym, że dzięki talentom statystyki postaci zwiększają się na stałe, natomiast modyfikacje możemy wymieniać i dopasowywać do naszych potrzeb. Za każdym razem gdy znajdziemy lepszą modyfikacje możemy ją uaktywnić.

Aby tego dokonać, należy przejść do menu (zakładka: Wyposażenie) i w polu Modyfikacje osobiste (3) wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Dzięki modyfikacjom możemy zwiększyć parametry między innymi życia, energii, siłę poszczególnych mocy, zmniejszyć koszt energii poszczególnych mocy czy szybkość regeneracji zdrowia i energii.

Bonus do statystyk wyrażony jest procentach. Przebierając w modyfikacjach, wybierzmy takie, które dadzą nam największą premię do poszczególnych parametrów.

Maksymalnie można korzystać z trzech modyfikacji jedocześnie, jednak nie wszystkie pola będą dostępne od razu. Na początku gry możemy wykorzystać tylko jedno pole. Kolejne dwa możemy użyć, gdy zużyjemy odpowiednią liczbę punktów umiejętności. Informacja o tym, ile brakuje punktów umiejętności do kolejnego progu, znajduje się na dole okna menu zdolności (4).

Niepotrzebne modyfikacje możemy rozebrać na części (5) i dzięki temu uzyskać punkty źródła.

Na stronie: Control - modyfikacje: jak tworzyć i gdzie szukać wyjaśniamy, jak zdobyć modyfikacje.

Następnie: Control - broń: strzelanie, zmiana, przeładowanie

Spis treści: Control - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Control - punkty kontrolne, szybka podróż, mapa

O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze