Wasteland 3 - build: Dowódca

Dowodzenie i wspieranie drużyny. 

W każdej grze RPG, w której sterować możesz drużyną, potrzebny jest dowódca - postać, która skupia się na prowadzeniu rozmów i wzmacnianiu pozostałych członków drużyny. Nie inaczej jest w przypadku Wasteland 3 i w tym rozdziale prezentujemy rekomendowany build tego typu postaci.

Dowódca - atrybuty, umiejętności, informacje podstawowe, dziwactwo

Początkowe atrybuty i umiejętności, a także informacje podstawowe i dziwactwo postaci dowódcy powinny wyglądać w następujący sposób:

168
 • Atrybuty (1) - zwiększ Siłę i Inteligencję do 4 poziomu, a Charyzmę, Spostrzegawczość i Koordynację do 3. Dzięki temu wzmocnisz zdolność Dowodzenie, a także zwiększysz ilość punktów umiejętności, akcji i kondycji postaci, jednocześnie umożliwiając noszenie cięższych pancerzy od początku gry.
 • Umiejętności - zainwestuj głównie w Broń automatyczną i Dowodzenie, lokując także po 1 punkcie w Lizus i Twardziel.
 • Informacje podstawowe - najlepszym wyborem jest Mól książkowy, który oferuje 5% premię do zdobywanych punktów doświadczenia.
 • Dziwactwo - dla tego typu postaci najlepsza jest opcja Tylko bez dziwactw. Z żadnego innego bonusu nie będzie w stanie za bardzo skorzystać.

Dalszy rozwój postaci

Wraz z awansem na kolejne poziomy, skup się na rozwijaniu następujących rzeczy:

 • Atrybuty - inwestuj punkty w Koordynację, by jak najszybciej ją rozwinąć, potem w Spostrzegawczość. Co 4-6 poziomów postaci ulokuj dodatkowy punkt w Siłę, by postać mogła korzystać z lepszych pancerzy. Jeśli często korzystasz ze zdolności Dowodzenie, zwiększ Charyzmę o 2-3 punkty.
 • Umiejętności - kluczowa jest tutaj Broń automatyczna. Jej rozwój pozwoli nosić lepsze bronie z tej grupy, jak i zadawać większe obrażenia. Drugą zdolnością, którą powinieneś rozwinąć, jest Dowodzenie. Warto też co 2-3 poziomy dodać po 1 poziomie do Lizusa i Twardziela, by lepiej radzić sobie w czasie rozmów.
 • Cechy -odblokuj cechy Dziurawiący strzał, Podwójne trafienie i Najpierw strzelaj, potem pytaj z grupy Broń automatyczna. Następnie wykorzystaj punkty do odblokowania Motywacji z grupy Dowodzenie. Kolejne punkty cech wykorzystaj wedle uznania.

Ekwipunek

Jako że postać ta korzysta z umiejętności Broń automatyczna, najlepszymi broniami będą karabiny szturmowe i pistolety maszynowe, odpowiednio na 1 i 2 miejscu na broń. Karabiny szturmowe świetnie sprawdzają się na średnich i dłuższych dystansach, pistolety maszynowe z kolei zrobią z każdego sito na krótkim dystansie i w przypadku flankowania.

Jeśli chodzi o elementy pancerza, postaraj się ubrać możliwie najcięższy, oferujący duża premię do pancerza i/lub odporność na żywioły. Postać ta będzie walczyć na relatywnie bliskiej odległości, przez co narażona będzie na ataki wrogich jednostek.

W kwestii doboru przedmiotów na pasek skrótów, wrzuć tam preferowany przez siebie typ granatów, a także Koktajl medyczny. Ten drugi przyda się szczególnie wtedy, gdy dowódca będzie znajdował się daleko od medyka drużyny i nie będzie możliwe normalne leczenie.

Dowódca - jak grać?

Na koniec garść porad dotyczących gry tą postacią, mianowicie:

 • Staraj się wykańczać wrogów przy pomocy dowódcy. Jego umiejętność, Dowodzenie, aktywuje się, gdy zabije przynajmniej 2 wrogów w ciągu jednej tury. Wtedy też pobliscy sojusznicy dostaną potężną premię do zadawanych obrażeń. Jeśli jest taka możliwość, załatw nim także najmocniejszego wroga - co zaowocuje kolejną premią.
 • Inicjuj rozmowy przy pomocy tej postaci. Umiejętności Lizus i Twardziel pozwolą ci wyciągnąć z innych postaci dodatkowe informacje, co może, na przykład, ułatwić realizację zadania.
 • W pierwszej kolejności skup się na rozwoju Broni automatycznej. Większości starć nie uda ci się uniknąć, a od poziomu zdolności bojowych zależy to, jak skutecznie z bronią radzi sobie postać.
 • Pamiętaj, że Charyzma nie ma wpływu na rozmowy. W przeciwieństwie do innych gier RPG, liczą się tutaj wyłącznie umiejętności - w tym wypadku Lizus i Twardziel. Charyzma zwiększa za to moc umiejętności Dowodzenie.

Następnie: Wasteland 3 - build: snajper

Spis treści: Wasteland 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wasteland 3 - najlepsza drużyna

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami