GTA Online - nie działa, długie wczytywanie, błąd połączenia

Masz problemy techniczne? Sprawdź rozwiązania.

GTA Online to bezpłatny dodatek do GTA 5, który wprowadza tryb multiplayer i możliwość grania ze znajomymi w otwartym świecie, znanymi z podstawowej wersji gry. To rozbudowany i ciekawy, który spodoba się wszystkim miłośnikom sieciowych rozgrywek.

Poniżej opisujemy i wyjaśniamy najczęściej pojawiające się problemy techniczne i błędy GTA Online. Postaramy się też, jeśli to możliwe, wskazać odpowiednie rozwiązania.

Błąd połączenia z sesją

Ładowanie GTA Online może zakończyć się komunikatem o błędzie połączenia. Taka wiadomość może też pojawić się w trakcie gry. Obecnie świadczy to najczęściej po prostu o dużym obciążeniu serwerów (sprawdź, jak to zrobić poniżej). Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest ponowna próba uruchomienia gry.

GTA Onlne nie działa? Sprawdź status serwerów

Jeśli połączenie sesji jest stałym problemem, może wynikać z chwilowej nieaktywności serwerów - a nie tylko dużego ich obładowania. Stan serwerów GTA Online można sprawdzić w dowolnym momencie na stronie Rockstar Support. Zielone kropki pod logo GTA Online wskazują, że serwery na danych platformach są aktywne i powinny działać.

statususlugi

Zmiana sesji

Wciskając Z na klawiaturze lub d-pad w dół na padzie, możesz zobaczyć, ilu graczy jest na serwerze, na którym grasz w GTA Online - czyli ilu graczy jest w twojej sesji.

Zdarza się, że jesteś w sesji sam. Jeśli chcesz więc grać na zaludnionym serwerze, musisz zmienić sesję. Wystarczy w głównym menu wybrać opcję Online, a następnie kliknąć Odszukaj nową sesję.

esesaj

Warto zaznaczyć, że wyszukanie i zmiana sesji może zająć trochę czasu.

Długie wczytywanie (loading)

Za każdym razem, kiedy włączamy GTA 5 i chcemy zagrać w GTA Online, uruchomienie sieciowego komponentu gry trwa bardzo długo - pierwszy loading to zazwyczaj 4-6 minut ekranów ładowania z różnymi wiadomościami.

Pamiętaj, że nie jest to błąd. Loading trwa tak długo. Nie wyłączaj w tym czasie gry i staraj się też jej nie minimalizować, by nie wywołać żadnego błędu z powrotem do okna gry.

Pamiętaj też, że długie czasy oczekiwania wiążą się często z udziałem w misjach i meczach PvP, gdzie dużo czasu spędzamy w lobby między rundami.

Czy można usunąć intro / logo Rockstar?

Usunięcie długiego logo studia Rockstar, aktywującego się przy każdym uruchomieniu GTA 5, jest możliwe, aczkolwiek niezalecane. Nie ma bowiem prostej metody usunięcia pliku wideo z folderu gry - należy używać w tym celu specjalnego oprogramowania. To z kolei może zostać uznane przez grę za korzystanie z moda, co w GTA Online może wiązać się z ryzykiem bana. Dlatego też nie polecamy stosować żadnych rozwiązań pomagających blokować animację logotypu.

Błędy Social Club

Granie w GTA Online wymaga zalogowania do usługi Rockstar Social Club - i z nią też wiążą się czasem niektóre błędy. Nieudane połączenie z Social Clubem może wymagać zainstalowania najnowszej wersji aplikacji Rockstar Games Launcher z oficjalnej strony.

Jeśli trafiasz na błąd Social Club Error Code 17, to zastosuj następujące kroki.

  • Zamknij grę
  • Przejdź na swoim komputerze do folderu: C:\Użytkownicy\~NAZWAUŻYTKOWNIKA~\Dokumenty\Rockstar Games\GTAV
  • Zmień nazwę pliku „settings.xml” na „settings.old”
  • Przejdź do folderu z profilem gry. W jego nazwie znajdować się będą wielkie litery i cyfry, a sam folder umieszczony będzie tutaj: C:\Użytkownicy\~NAZWA UŻYTKOWNIKA~\Dokumenty\Rockstar Games\GTAV\Profiles\~FOLDERPROFILU~
  • Zmień nazwę „cfg.dat” na „cfg.old”.
  • Zmień nazwę „pc_settings.bin” na „pc_settings.old”.
  • Ponownie uruchom GTA 5

Długie połączenie się z usługą Social Club może też być wynikiem dużego obciążenia serwerów, które najczęściej następuje w weekendy w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Spis treści: GTA Online - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami