Animal Crossing: New Horizons - premiera i najważniejsze informacje

Gameplay, zasady, świat i nowości.

Animal Crossing powraca - i po raz pierwszy od wielu lat ponownie trafi na konsolę stacjonarną (choć Switch jest oczywiście jednocześnie platformą przenośną). Ponownie zajmiemy się całkiem relaksującym... spłacaniem długów.

Podstawowe założenia serii pozostają niezmienione, inna jest tylko cała otoczka. Oznacza to, że fundament zabawy stanowi wykonywanie różnych codziennych czynności i obowiązków, trochę na wzór Stardew Valley, tyle że z mniejszym naciskiem na pracę na farmie.

To przyjemna odskocznia od wybuchowych, przepełnionych akcją i przemocą tytułów, która może przypaść do gustu zarówno młodszym graczom, jak i starszym odbiorcom.

  • Premiera: 20 marca 2020
  • Platforma: Nintendo Switch
  • Wersja językowa: angielska
  • Producent: Nintendo EPD
  • Wydawca: Nintendo
  • Wydawca PL: Conquest Entertainment

Data premiery

Animal Crossing: New Horizons zadebiutuje 20 marca 2020 roku. Gra trafi wyłącznie na konsolę Switch oraz Switch Lite.

W Polsce w oficjalnej dystrybucji nie znajdziemy żadnych dodatków do zamówień przedpremierowych. Nintendo nie ujawniło też jeszcze żadnej edycji kolekcjonerskiej.

ac1

Świat i historia

Animal Crossing: New Horizons zabiera graczy na wyspę. Nie powiemy, że wyspę tropikalną, ponieważ doczekamy się też na niej opadów śniegu - jak każda odsłona serii, także najnowsza oferuje wszystkie pory roku.

Świat gry nie jest ogromny. Wyspa jest spora i nie zabraknie miejsc do zwiedzania, ale wszędzie poruszamy się na piechotę, dlatego też dla wygody graczy cały obszar jest rozsądnych rozmiarów.

W przeciwieństwie do poprzednich części serii, nie zwiedzimy w New Horizons miasta czy wioski... Przynajmniej nie na początku. Wszystko na wyspie zbudujemy bowiem od podstaw. Gdy mieszkańcy rozbudują swoje działki, z czasem część wyspy zmieni się w miasteczko.

ac2
Przygodę rozpoczniemy w śpiworze, ale szybko dorobimy się domku

Na wyspie zmieniają się nie tylko pory roku. Czas upływa tak, jak w prawdziwym świecie - jeśli więc gramy w nocy, to nasza postać będzie zwiedzać lokację właśnie przy świetle księżyca. Rozwiązaniem jest manipulacja systemowym zegarem konsoli, ale wtedy tracimy tę specjalną cechę gry.

Zmienna jest także pogoda. Warunki atmosferyczne, w ramach różnych pór roku, zmienią wygląd wyspy. Same pory roku natomiast wpłyną na to, jakie rośliny i zwierzęta spotkamy na wyspie.

Gameplay

Trudno konkretnie przypisać Animal Crossing: New Horizons do jednego gatunku. Najcelniejsze będzie prawdopodobnie stwierdzenie, że to gra typu symulacja życia codziennego. Coś pomiędzy The Sims i Stardew Valley.

Seria ta nie kopiuje jednak rozwiązań z wymienionych wyżej tytułów. Oferuje wyjątkowe doświadczenie, gdzie głównym celem jest zarabianie pieniędzy na spłatę długu u naczelnego kapitalisty świata Animal Crossing - szopa Toma Nooka.

To właśnie Nook zaprasza nas na wyspę, w teorii na wakacje. Na miejscu okazuje się, że namiot, działkę (której miejsce sami wybieramy na początku) i inne prezenty musimy spłacić. Zabieramy się więc do pracy.

Na początku rozbudowujemy swoje miejsce zamieszkania. System craftingu oraz wykonywanie prostych misji dla innych wczasowiczów pozwoli zdobywać coraz to nowsze przedmioty - zarówno do dekoracji, jak też służące do budowy prawdziwego domu czy innych obiektów.

ac3
Zbudujemy też bałwana - bo czemu nie?

Zajmujemy się nie tylko wystrojem domu i okolicy, ale też mnóstwem innych obowiązków i zajęć. Zbieramy owoce, łapiemy owady, łowimy ryby, gotujemy, hodujemy rośliny i tak dalej.

Nowością jest możliwość zapraszania znajomych lub odwiedzania ich wysp i pomagania w rozgrywce. W kontakcie z innymi pomoże gadżet NookPhone, który mierzy też odległość, jaką pokonujemy - oferując regularnie jakieś bonusy w nagrodę za aktywność.

W grze online na jednej wyspie może znaleźć się nawet 8 graczy. Przy jednej konsoli wspólnie bawić może się 4 użytkowników. New Horizons po raz pierwszy w historii serii zaoferuje system automatycznego zapisu stanu gry.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami