Kolejne zwierzęta, które możemy hodować w grze, to krowy i świnie. Posiadając bydło mleczne zarabiamy na mleku, a w przypadku trzody chlewnej zyskujemy przez sprzedaż żywego inwentarza. W obu przypadkach zwierzęta produkują obornik lub/i gnojowicę w zależności od rodzaju dostarczanej im paszy. Pamiętajmy, że maszyn do jednego rodzaju nawozu nie możemy użyć do drugiego i odwrotnie.

Hodowla obu rodzaju zwierząt wymaga podobnego zasobu sprzętu - zarówno krowy, jak i świnie muszą mieć czysty wybieg i paszę. Dodatkowo możemy umieszczać w zagrodach słomę, o ile posiadamy odpowiednie narzędzia.

Oprócz tego potrzebujemy narzędzia do transportu czy wieżę ciśnień. Jeżeli myślimy o hodowli jako sposobie na zarobek, rozpiska maszyn może ułatwić rozeznanie w temacie.

Posiadając podstawowe maszyny do transportu paszy, wody oraz do gnojowicy, nasze początkowe inwestycje w hodowlę będą ograniczać się głównie do zagród i pokarmu. Pamiętajmy, że jeżeli większość urządzeń wystarczy na dłuższy czas gry, nawet jeśli rozszerzymy działalność na np. hodowlę kur lub owiec.

Krowy

 • Dieta - pasza mieszana (wydajność 100%); siano lub kiszonka (wydajność 75%) - 5000 litrów na 1 sztukę w stadzie; trawa (wydajność 25%)
 • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość, woda (850 litrów na 1 sztukę w stadzie)
 • Produkty - mleko (w kankach, którymi napełniamy odpowiednią cysternę); gnojowica (bez udziału słomy), obornik (z udziałem słomy, 800 litrów na 1 sztukę w stadzie)
 • Szybkość rozmnażania - średnia / niska
 • Zysk - ze sprzedaży mleka
 • Liczba dostępnych gatunków - 8
 • Niezbędne budynki i maszyny - zagroda dla krów (dostępne pojemności: 50, 200 krów)
 • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 108.450€ (pastwisko dla krów, 13 kostek siana ze Sklepu na 10 sztuk w stadzie)
 • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: trawa (źródło siana i słomy); pszenica, jęczmień (źródło słomy i plew); rzepak, kukurydza (źródło sieczki)
063

Krowy są znacznie bardziej wymagającymi zwierzętami w hodowli niż np. owce. Aby uzyskać najwyższą wydajność produkcji mleka, muszą być karmione specjalnie przygotowaną paszą (TMR / pasza mieszana, 100% wydajności). Oprócz tego w diecie krów możemy stosować siano, które w stosunku do paszy mieszanej jest nieco mniej efektywne (75% wydajności). Najniższą wydajność krów uzyskamy przy karmieniu trawą (tylko 25%).

Produkcja paszy mieszanej wymaga posiadania (wypożyczenia) paszowozu, który wymiesza niezbędne składniki. Przy przygotowywaniu mieszanki musimy zachować odpowiednie proporcje - każdy ze elementów, czyli kiszonka, siano i słoma, musi mieć udział minimum 25% i maksimum 75% w całości.

O ile siano i słomę możemy kupić w Sklepie, kiszonkę musimy wyprodukować samodzielnie z plew i sieczki (przy użyciu sieczkarni) lub wykorzystać bele siana, które następnie owijamy za pomocą owijarki do bel. Przy niewielkim stadzie koszt produkcji paszy mieszanej jest stosunkowo wysoki - musimy co najmniej wypożyczyć paszowóz, owijarkę bel i zakupić bele siana w Sklepie do przetworzenia (jeżeli nie kosimy trawy). Na początkowym etapie łatwiej i taniej będzie karmić krowy tylko sianem.

Obok obory, w specjalnym obszarze pojawiają się kanki z mlekiem wyprodukowanym przez krowy. Decydując się na hodowlę bydła mlecznego wybierajmy uniwersalną cysternę do przewozu wody oraz mleka, np. Lizard MKS 8 za 25.000€. Do transportu potrzebujemy zbiornika, który parkujemy w wyznaczonym obszarze i napełniamy mlekiem z kanek (1).

064

Poza mlekiem, krowy produkują gnojowicę i - jeśli dostarczymy im słomę - obornik. Obie substancje możemy stosować jako nawóz na nasze pola lub sprzedawać w skupie. Dlatego na początkowym etapie lepiej skupić się na produkcji i wykorzystywaniu tylko gnojówki. Nawóz pobieramy ze specjalnego zbiornika.

Jeżeli chcemy uzyskać obornik, musimy wyścielić podłogę w oborze słomą (1000 litrów na 1 sztukę). W tym celu wykorzystujemy specjalną maszynę, np. Kuhn Primor 15070 (koszt: 25.000€), którą załadowujemy belami lub kostkami słomy przy użyciu ciągnika i wideł. Kolejnym krokiem jest przewóz urządzenia w wyznaczony obszar i rozpoczęcie wyładunku (2) przetworzonej słomy.

065

Oprócz odpowiedniego pożywienia krowy potrzebują wody oraz utrzymywania porządku. Tutaj schemat działania jest taki sam jak u innych zwierząt. Wodę czerpiemy z wieży ciśnień, a odpadki pokarmu zbieramy przy użyciu szufli uniwersalnej.

Świnie

 • Dieta - kukurydza (50% wydajności); pszenica lub jęczmień (25% wydajności); soja, rzepak lub słoneczniki (20% wydajności); ziemniaki lub buraki cukrowe (5% wydajności); wszystkie rodzaje pokarmu ok. 1000 litrów na 1 sztukę w stadzie
 • Dieta - kukurydza (50% wydajności); pszenica lub jęczmień (25% wydajności); soja
 • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość, woda - 100 litrów na 1 sztukę)
 • Produkty - gnojowica (bez udziału słomy), obornik (z udziałem słomy)
 • Szybkość rozmnażania - stosunkowo wysoka
 • Zysk - ze sprzedaży zwierząt
 • Liczba dostępnych gatunków - 4
 • Niezbędne budynki i maszyny - chlew (dostępne pojemności: 100, 300 sztuk)
 • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 105.000€ (chlew, 15 kostek paszy dla świń ze Sklepu na 10 sztuk w stadzie)
 • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: trawa, pszenica, jęczmień (źródło słomy); kukurydza, pszenica, jęczmień, soja, rzepak, słoneczniki, ziemniaki, burak cukrowe (źródło pożywienia)
066

Opieka nad trzodą chlewną ma wiele wspólnego z troską o krowy. Świnie produkują nawóz, potrzebują czystości w obejściu oraz wody. Mają jednak inne potrzeby żywieniowe, o które można zadbać na kilka sposobów. Przede wszystkim dieta świń powinna być urozmaicona - stosując cztery różne rodzaje pokarmu uzyskamy najwyższą szybkość rozmnażania trzody.

Wszystkie kategorie pokarmu możemy dostarczać za pomocą specjalnej paszy ze Sklepu (objętość 1 opakowania: 1000 litrów). Każdy ze składników ma inny udział w pojemniku:

 • kukurydza - 50% wydajności, 500 litrów
 • pszenica i jęczmień - 25% wydajności, 250 litrów
 • soja, rzepak i słoneczniki - 20% wydajności, 200 litrów
 • ziemniaki lub buraki cukrowe - 5% wydajności, 50 litrów

Dietę świń warto uzupełniać zatem np. pszenicą, którą można kupić w Sklepie (3). Dzięki temu zachowamy wysoką wydajność rozrodu trzody. Pamiętajmy także o tym, żeby świnie miały pod dostatkiem wody z wieży ciśnień, a w chlewie była zachowana czystość, którą utrzymujemy za pomocą szufli uniwersalnej.

067

Świnie, podobnie jak krowy, produkują nawóz, który możemy wykorzystywać w gospodarstwie lub sprzedawać. Jeżeli nie umieścimy w zagrodzie słomy (zakupionej lub samodzielnie wytworzonej), będą wytwarzać tylko gnojówkę.

W przeciwnym razie uzyskamy dodatkowo obornik. Podłogę w chlewie wyścielamy słomą za pomocą specjalnego urządzenia analogicznie jak u krów. Nawóz wypompowujemy ze zbiornika do rozrzutnika gnojowicy.

Nowe osobniki w stadzie możemy sprzedawać u Handlarza zwierząt. Zwierzęta możemy zawieść do punktu skupu przy użyciu specjalnej przyczepy przeznaczonej do przewozu żywego inwentarza lub odwiedzić Handlarza na miejscu. W tym drugim przypadku przy sprzedaży od zysku zostanie nam odjęta opłata transportowa.

Reklama

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Farming Simulator 19 - Recenzja

Trudna praca rolnika.

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Farming Simulator 19 - uprawa: przetwarzanie trawy, słomy, plew, sieczki

Wytwarzanie siana, kiszonki w pryzmie lub kompostu.

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Najnowsze

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Apex Legends - gdzie lądować, najlepsze miejsca i łup

Gdzie znaleźć najlepszy łup i gdzie lądować na początku rundy.

Apex Legends - skoki, ślizgi, szybki bieg: jak się poruszać

Wskazówki dotyczące poruszania się na polu bitwy.

Reklama