Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Farming Simulator 19 - zwierzęta: uniwersalny zestaw maszyn na początek

Wybór uniwersalnego zestawu sprzętu do hodowli zwierząt.

Jeżeli chcemy zainwestować w hodowlę, będziemy musieli dokonać niezbędnych zakupów maszyn i sprzętów. Na szczęście możemy stworzyć uniwersalny park maszynowy, który będzie wystarczający na etapie poznawania tajnik hodowlanych.

Wybór maszyn i narzędzi zależy między innymi od tego, jaką gałęzią hodowli chcielibyśmy się zająć. Dobrym rozwiązaniem jest zorientować się, jakie urządzenia są niezbędne do rozpoczęcia którejkolwiek hodowli. Wybór jest ogromny, ale zwróćmy uwagę nawet na najtańsze rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy nieco pieniędzy na początku, a które możemy wydać na zakup dodatkowych osobników do stada.

Część maszyn opłaca się zakupić (ciągnik, ładowacze czy przyczepy), a pozostałe, zwłaszcza te sporadycznie wykorzystywane i drogie w zakupie, lepiej na początku wypożyczać. Rozrzutnik gnojówki możemy wziąć w leasing, gdy krowy lub świnie wyprodukują na tyle dużo nawozu, że zbiornik będzie wypełniony w 100%.

Możemy także zakupić specjalne przyczepy do przewozu zwierząt, ale nie jest to konieczne - przy zakupie i sprzedaży zwierząt możemy skorzystać z płatnego przewozu zwierząt.


1. Zestaw podstawowy - transportowy

 • ciągnik - Fendt 500 Favorit z konsolą ładowacza (modyfikacja), cena: 77.500€
 • ładowacz czołowy - Stoll FZ 30, cena: 5.400€
 • szufla uniwersalna - Szufla uniwersalna, cena: 1.400€
 • widły do palet - Stoll Widły do palet, cena: 800€
 • lanca balotowa - Stoll Lanca balotowa, cena: 600€
 • przyczepa - Strautmann SEK 802, cena: 8.000€

Cena zakupu zestawu: 93.700€.

Powyższy zestaw maszyn i narzędzi umożliwi: transport pasz (1), siana, słomy oraz dóbr wyprodukowanych przez kury i owce, a także zachowywanie czystości na wybiegach zwierząt. Taki park maszynowy jest w 100% wystarczający przy hodowli kur karmionych paszą ze Sklepu.


2. Zestaw do dostarczania wody

 • Wieża ciśnień - Lizard Wieża ciśnień, cena: 5.000€
 • Cysterna - wariant 1 - Joskin Aquatrans 7300 S, cena: 9.500€
 • Cysterna - wariant 2 (do hodowli krów) - Lizard MKS 8, cena: 25.000€

Cena zakupu zestawu: 14.500€ (cysterna 1. wariantu) lub 30.000€ (cysterna 2. wariantu).

Wszystkie zwierzęta oprócz kur wymagają dostępu do świeżej wody. Możemy dostarczyć ją za pomocą dwóch różnych cystern. Pierwszy wariant zastosujmy, jeżeli nie planujemy hodowli krów, ponieważ cysterna firmy Joskin (2) może przewozić tylko wodę. Jeśli decydujemy się na bydło mleczne, wybierzmy wariant drugi z cysterną firmy Lizard, umożliwiającej transport wody i mleka.

Posiadając powyższe 2 zestawy maszyn (transportowy oraz do dostarczania wody), jesteśmy w stanie rozpocząć hodowlę owiec karmionych paszą ze Sklepu z zachowaniem najwyższej wydajności . Możemy także rozpocząć hodowlę świń i krów, a produkowanym przez nie nawozem zająć się później.


3. Zestaw do gnojowicy

 • Rozrzutnik gnojówki - Garant VE 8000, cena: 23.000€

Cena zakupu zestawu: 23.000€.

Krowy i świnie produkują nawóz. Na początkowym etapie hodowli warto korzystać z pokarmów dostępnych w Sklepie - bydło karmić sianem, a trzodę specjalną mieszanką dla świń. W tym przypadku oba rodzaje zwierząt będą produkować tylko gnojowicę, którą można wykorzystywać na własne potrzeby lub sprzedawać. W tym celu musimy zbiornik gnojowicy napełnić zawartością specjalnego zbiornika (3) obok zagrody.

Dokupując do dwóch wcześniejszych zestawów rozrzutnik gnojówki jesteśmy w stanie czerpać korzyści z całkiem wysokiej wydajności produkcyjnej krów i świń (ok. 80%), nawet przy karmieniu zwierząt paszami zakupionymi w Sklepie. Uzyskanie wyższych wydajności wiąże się z samodzielnym i czasochłonnym produkowaniem pokarmu dla zwierząt.


4. Zestaw do ściółki ze słomy i przetwarzania obornika

 • Maszyna do ścielenia słomy - Kuhn Primor 15070, cena: 25.000€
 • Rozrzutnik obornika (tylko do krów i/lub świń) - Farmtech Superfex 800, cena: 27.500€

Cena zakupu zestawu: 25.000€ (do koni) lub 52.500€ (do krów i/lub świń).

Cena koni jest zależna od tego, czy dostarczamy zwierzętom słomy w postaci ściółki. Tę czynność możemy także wykonywać przy krowach i świniach, dzięki czemu będą produkować obok gnojówki obornik. Uniwersalna maszyna Kuhn Primor 15070, którą podczepimy pod każdy ciągnik, umożliwia przetwarzanie kostek lub bel słomy w wyznaczonym obszarze obok zagrody (4).

Decydując się na pierwszy i drugi zestaw urządzeń oraz na maszynę do ścielenia słomy jesteśmy w stanie rozpocząć efektywną hodowlę koni. W przypadku krów i świń zakup tego ostatniego urządzenia zmusza nas do inwestycji w maszynę do obornika.


5. Produkcja paszy, słomy, kiszonki

Zakup uniwersalnego zestawu do samodzielnej produkcji pokarmu to trudne zadanie. Każdy rodzaj zwierząt obowiązuje inny rodzaj diety. W każdym przypadku mamy możliwość zakupu odpowiedniej paszy w Sklepie, ale może być ona niewystarczająca, gdy chcemy osiągnąć 100% wydajność produkcyjną np. krów oraz świń.

Poza maszynami niekiedy musimy uprawiać odpowiedni rodzaj rośliny, którą będziemy przetwarzać. Szczególnie urozmaiconą dietę mają krowy i świnie. Osiągnięcie najwyższej wydajności w ich przypadku może być procesem długotrwałym i kosztownym.

Rośliny uprawne przydatne w hodowli:

 • Trawa: owce, krowy, świnie, konie
 • Pszenica: kury, krowy, świnie
 • Jęczmień: kury, krowy, świnie
 • Kukurydza: krowy, świnie
 • Rzepak: krowy, świnie
 • Słoneczniki: świnie
 • Soja: świnie
 • Ziemniaki: świnie
 • Buraki cukrowe: świnie
 • Owies: konie

Wybór którejkolwiek rośliny sprawia, że musimy zakupić niezbędny sprzęt rolniczy do kultywacji, zasiewu, nawozu, odchwaszczania, zbioru oraz przetwarzania plonów lub ich magazynowania.

Żeby ułatwić sobie start, jeśli nie gramy na najniższym poziomie trudności, możemy zakupić obszar, gdzie interesujące nas rośliny są gotowe do zbioru. Dzięki temu część plonów możemy wykorzystać od razu, a pozostałą część przechowywać lub sprzedać.

Uprawa pszenicy, jęczmienia, owsa, słoneczników, kukurydzy, soi i rzepaku wymaga podobnego rodzaju narzędzi. Jeżeli decydujemy się na uprawę ziemniaków i buraków cukrowych, jesteśmy zmuszeni do zakupu dodatkowych, wyspecjalizowanych maszyn do zbiorów.

Jeżeli chcemy dostarczać zwierzętom trawy, musimy wyposażyć się w kosiarkę i przyczepę samozbierającą (5). Jeśli decydujemy się na produkcje siana, potrzebujemy dodatkowo przetrząsacza.

Do wytwarzania sieczki oraz plew możemy wykorzystać drogie silosokombajny. Do przygotowywania paszy mieszanej dla krów musimy zaopatrzyć się w paszowóz, do którego dostarczamy siano, słomę oraz kiszonkę. Słomę zyskamy przy zbiorze pszenicy czy jęczmienia i zbierzemy ją za pomocą przyczepy samozbierającej.

Kiszonkę najprościej wytworzymy z bel siana. W tym celu wykorzystujemy specjalną prasę z owijarką, która przy zbiorze siana od razu przygotowuje owinięte w folie bele gotowe do fermentacji.

Jak widać, kompleksowe przygotowanie własnego pokarmu oraz słomy może być bardzo kosztowne i pracochłonne. Na początku gry mimo wszystko łatwiej i szybciej będzie inwestować w pasze, siano oraz słomę ze Sklepu. Uprawiając ziemię równolegle do hodowli możemy pokusić się o własną produkcję np. kiszonki, ale niekoniecznie musi być to opłacalne.

Więcej informacji o wytwarzaniu siana znajdziemy w opisie hodowli kur i owiec. W materiale o bydle mlecznym i trzodzie chlewnej możemy przeczytać o wytwarzaniu paszy mieszanej oraz o nawozach produkowanych przez zwierzęta. Trening koni nie wymaga zakupi żadnych urządzeń.


Komentarze

More On Farming Simulator 19

Najnowsze artykuły