Ciekawostki o Montanie - przed zagraniem w Far Cry 5

Piękna natura, ciekawe osobowości i niecodzienne odkrycia.

Akcja Far Cry 5 przenosi nas do hrabstwa Hope County leżącego w Montanie. O ile hrabstwo jest fikcyjne i powstało jedynie na potrzeby gry, o tyle stan, w którym zostało umiejscowione, jest już w pełni rzeczywisty.

Poniżej przedstawiamy listę kilku interesujących faktów i ciekawostek związanych z Montaną. Mamy nadzieję, że dzięki zestawieniu nie tylko dowiecie się interesujących rzeczy, ale być może inaczej spojrzycie na świat podczas zabawy w Far Cry 5.

Mało ludzi, dużo zwierząt

Montana to czwarty pod względem wielkości stan w Stanach Zjednoczonych, który jest położony na północnym zachodzie kraju. Jego powierzchnia to 381 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli o blisko 70 tysięcy więcej niż powierzchnia Polski.

montana
Fauna i flora Montany potrafią zachwycić

Pomimo ogromnej powierzchni jest zamieszkiwany zaledwie przez jeden milion ludzi. Największe miasto, Billings, zamieszkuje 110 tysięcy osób - jest to tyle, ile mieszkańców liczy Tarnów, który w Polsce byłby pod tym kątem na 35. pozycji.

Far Cry 5 - Poradnik, Solucja

Sprawia to, że większość obszaru stanowią tereny naturalne o zróżnicowanej topografii. Występują tu zarówno rozległe prerie, jak i góry, jeziora oraz rzeki. Wszystko to sprawia, że znajduje się tu mnóstwo zwierząt, przykładowo - niedźwiedzi grizzly jest więcej jedynie na Alasce.

Sławne osoby

Pomimo małej populacji, Montana może pochwalić się kilkoma znanymi osobami. Większość z nich to pisarze oraz aktorzy znani głównie w Stanach Zjednoczonych, ale nie brakuje przy tym gwiazd kojarzonych na całym świecie.

yellowstone
Miś Jogi mieszkał w Jellystone, czyli parku bazującym na Yellowstone

Pierwszą z nich jest aktor Gary Cooper, który święcił ogromne triumfy w latach 30., 40. i 50. ubiegłego wieku, zwłaszcza jako gwiazda westernów, w tym najpopularniejszego dzieła, czyli „W samo południe”. Kolejnym znanym aktorem jest Dirk Benedict, czyli słynny Buźka z serialu „Drużyna A”.

W Montanie urodził się również słynny reżyser David Lynch, mający na swoim koncie takie hity, jak „Miasteczko Twin Peaks” czy „Mulholland Drive”. Ostatnią z barwnych postaci jest Miś Jogi. Charyzmatyczny bohater znany z kreskówek mieszkał w parku Jellystone, co stanowiło odniesienie do Yellowstone, czyli najstarszego parku narodowego na świecie, leżącego właśnie w Montanie.

Miasto duchów

Montana zasłynęła jako miejsce z dużą ilością złóż naturalnych. W XIX wieku powstało tu wiele miast górniczych, specjalizujących się w wydobywaniu złota i srebra. Jednym z takich miasteczek było Bannack, które przez dwa lata było nawet stolicą Montany. W szczytowym okresie rozwoju miasteczko zamieszkiwało 10 tysięcy mieszkańców.

bannack
Opuszczone miasteczko sprawia jedyne w swoim rodzaju wrażenie

Z czasem poziom wydobycia surowców stopniowo spadał, a co za tym idzie, coraz więcej ludzi opuszczało miasto. Finalnie od 1970 roku Bannack jest miejscowością opuszczoną, czyli tak zwanym „ghost town”. Stojące na pustyni budynki, w tym domy, salon czy kościół, sprawiają intrygujące wrażenie.

Co roku miasteczko odżywa na dwa dni. Odbywa się wtedy historyczna rekonstrukcja mająca na celu ukazanie życia mieszkańców z dawnych lat.

Szeryf-przestępca

Kontynuując wątek związany z miasteczkiem Bannack, to warto wspomnieć, że niedługo po jego założeniu lokalnym szeryfem został niejaki Henry Plummer. Pomimo odniesienia finansowego sukcesu - w przeszłości był między innymi właścicielem kopalni - podobno prowadził dość awanturnicze życie, w którym nie brakowało strzelanin i popełniania morderstw.

plummer
Do dziś nie wiadomo czy szeryf był winny przypisywanych mu czynów

Kiedy w salonie pełnym ludzi zastrzelił w obronie własnej zazdrosnego o kobietę rywala, zyskał sympatię mieszkańców Bannack i został obwołany szeryfem. Po nominacji zaczęło dochodzić w okolicy do morderstw i napadów rabunkowych. Pojawiły się wówczas głosy, że to sam Plummer stoi na czele gangu.

Doprowadziło to do zawiązania Straży Obywatelskiej, która bez wyroku zabiła 22 osoby rzekomo związane z przestępcami, w tym samego Plummera. Po latach pojawiła się wiele wątpliwości co do jego winy. Wiele dowodów wskazywało również, że to sami członkowie Straży Obywatelskiej mogli stać za wcześniejszymi rabunkami. Jednak do dziś zagadka Plummera nie została rozwiązana.

Ostatni bój Custera

W drugiej połowie XIX wieku trwały zajadłe walki między rdzenną ludnością Ameryki, a armią Stanów Zjednoczonych. Dobrym przykładem jest tu wojna o Black Hills. Z powodu gorączki złota poszukiwacze coraz częściej naruszali granice rezerwatu Indian z plemienia Dakota. Amerykański rząd przymykał na oczy, dlatego Indianie postanowili wypowiedzieć otwartą wojnę.

custer
Indianie rzadko wygrywali bitwy z armią Stanów Zjednoczonych. Starcie nad Little Bighorn okazało się wyjątkiem

W jej wyniku doszło do wielu indiańsko-amerykańskich potyczek. Jedną z najsłynniejszych bitew była ta nad Little Bighorn. Pofałdowany teren, sprzyjający korzystaniu z łuków oraz rozproszenie armii amerykańskiej, dowodzonej przez generała Custera, przyczyniły się do zwycięstwa Indian dowodzonych przez Siedzącego Byka i Szalonego Konia. W bitwie zginęło ponad 250 ludzi Custera, w tym on sam, a w zwycięstwo Indian pokonani długo nie mogli uwierzyć.

Stan dinozaurów

Tereny Montany stale zaskakują ilością i jakością szkieletów dinozaurów, które przez tysiące lat zachowały się w ziemi. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ogromna wystawa w The Museum of the Rockies, gdzie można na własne oczy doświadczyć ogromu dinozaurów.

dino
Prawie jak Jurassic Park

Jest to zarazem miejsce z największą liczbą szczątków tyranozaurów, których w sumie jest 13. Warto zaznaczyć, że kilkanaście lat temu w Montanie dokonano odkrycia szkieletu nieznanego dotąd dinozaura. Szkielet, znaleziony przez pewnego fizyka jądrowego na własnym ranczu, należał do samicy, której nadano imię Judith.

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami