13 pytań o Far Cry 5

Świat gry, bronie, bohater, przeciwnicy i pojazdy.

Pomimo „piątki" w tytule, Far Cry 5 będzie już jedenastą odsłoną popularnego cyklu tworzonego przez Ubisoft. Oczywiście przy wliczeniu wszystkich odnóg i spin-offów głównej serii, takich jak Blood Dragon czy Primal.

Najnowsza część zadebiutuje 27 marca na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Czego można spodziewać się po Far Cry 5? Czy okaże się ewolucją czy też rewolucją?

Postanowiliśmy zebrać najważniejsze, przedpremierowe informacje, z którymi możecie zapoznać się poniżej.

1. Kto jest głównym bohaterem Far Cry 5?

Gracz wciela się w stróża prawa, który zostaje wysłany do fikcyjnego hrabstwa Hope County w celu powstrzymania Josepha Seeda i jego zbrojnej organizacji naszpikowanej religijnymi fanatykami.

hero
Niemowa, którego wygląd wykreujemy w dowolny sposób - to główny bohater gry.

W przeciwieństwie do poprzednich części serii, główny bohater nie jest tym razem narzucony z góry. To gracz decyduje o jego płci, a także wyglądzie, który można dowolnie modyfikować dzięki zaimplementowanemu edytorowi. Główna postać jest niema i podczas gry nie będzie wypowiadać żadnych kwestii dialogowych.

2. Kto jest głównym przeciwnikiem w Far Cry 5?

Podobnie jak w poprzednich częściach, ucieleśnieniem złej strony konfliktu jest konkretna osoba. W Far Cry 3 był to Vaas Montenegro i Hoyt Volker, w kolejnej odsłonie Pagan Min, natomiast tym razem jest to Joseph Seed, zwany także Ojcem. Religijny kaznodzieja, który dzięki swojej charyzmie i radykalnym hasłom zebrał wokół siebie grupę fanatyków.

bohater
Rodzina Seedów w komplecie.

Organizacja Seeda to Eden's Gate (Bramy Edenu). Według założyciela, grupa stanowi ochronę przed nieuniknioną zagładą, a wykonywanie rozkazów Josepha doprowadzi jej członków do zbawienia. W rzeczywistości celem Seeda jest brutalne podporządkowanie sobie Hope County i krwawe rozprawienie się ze wszystkimi, którzy nie stoją po jego stronie.

Seed otoczył się nie tylko poddanymi sobie fanatykami, ale także członkami własnej rodziny, nazywanych Heraldami. Są to:

 • Jacob - były żołnierz armii amerykańskiej odpowiedzialny za bezpieczeństwo Josepha i całego kultu.
 • John - prawnik broniący całej organizacji na drodze prawa.
 • Faith - przyrodnia siostra, której celem jest utrzymywanie członków kultu w „swojej wierze".

3. Gdzie rozgrywa się Far Cry 5?

Akcja Far Cry 5 przenosi nas do hrabstwa Hope County w Montanie. O ile samo hrabstwo jest fikcyjne, o tyle rzeczywisty stan Montana ma zostać dość dokładnie odwzorowany pod kątem topografii terenu, a także fauny i flory.

Zobacz: Far Cry 5 - Poradnik, Solucja

montana
Hope County nie jest zbyt przyjemnym miejscem.

Cały świat gry zostanie podzielony na trzy główne, różniące się od siebie obszary:

 • Holland Valley - rolniczy i nizinny region, w którym władze sprawuje John Seed. Prawnik na drodze sądowej przejął prawa do większości ziem i podporządkował sobie lokalną ludność. Mieści się tu największe miasteczko w grze - Fall's End.
 • Henbane River - region, w którym dominują podmokłe tereny i bagna, między którymi płynie tytułowa rzeka. Dominują tu luźno rozrzucone domki. Obszar jest domeną Faith Seed, która wraz z członkami kultu skupia się na produkcji i rozprowadzaniu narkotyków.
 • Whitehail Mountains - górzysty i dziki teren wypełniony wieloma tajemniczymi zakamarkami. Władze nad tym terenem sprawuje Jacob Seed, kierujący militarnym treningiem wyznawców kultu. Niezmierzone góry stanowią również dobrą kryjówkę dla partyzantów walczących z Josephem i jego sektą.

4. Jakie bronie i sprzęty będą dostępne w Far Cry 5?

Tytuł zaoferuje rozbudowany i zróżnicowany arsenał, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W grze będzie można posłużyć się między innymi pistoletami, strzelbami, pistoletami maszynowymi oraz karabinami szturmowymi i snajperskimi.

bron
W grze nie zabraknie karabinów snajperskich.

Oprócz typowych rodzajów broni będzie też można korzystać z całej palety narzędzi służących do walki wręcz. Przeciwników można okładać rurami, kijami baseballowymi, łopatą i kastetem. Nie zabrakło też pozycji bardziej egzotycznych, wśród których warto wymienić między innymi: wyrzutnie rakiet, miotacz ognia, a także służące do cichej eliminacji wrogów procę i łuki.

Nie samą bronią człowiek żyje, dlatego główny bohater będzie mógł też skorzystać z całej gamy różnego rodzaju sprzętów. Chodzi na przykład o narzędzia naprawcze do pojazdów, wędkę, hak z liną służący do szybkiego przemieszczania się oraz lornetkę ułatwiającą namierzanie przeciwników.

5. Jakie pojazdy pojawią się w Far Cry 5?

Bohater będzie mógł skorzystać z dużej ilości różnych pojazdów i sprzętów służących do szybkiego przemieszczania się. Wśród maszyn naziemnych są zarówno auta osobowe, jak i ciężkie, amerykańskie muscle cary, quady, ciężarówki, a nawet ciągniki siodłowe. Wszystko wskazuje na to, że rywali będzie można też rozjeżdżać kombajnami.

samolot
W grze nie zabraknie podniebnych starć.

W grze nie zabranie też nawodnych i powietrznych środków transportu. Wśród tych pierwszych pojawią się skutery wodne, natomiast do latania wykorzystamy paralotnie, śmigłowce i samoloty. Maszyny latające sprawdzą się nie tylko podczas szturmowania celów naziemnych, ale posłużą także do prowadzenia pojedynków podniebnych.

6. Jak będzie wyglądała kampania?

Na podstawie opublikowanych dotychczas materiałów wygląda na to, że w grze wątek główny będzie przeplatał się z zadaniami pobocznymi. Wykonywanie tych drugich przełoży się na zdobywanie wpływów przez głównego bohatera oraz stojącym za nich ludzi.

kampania
W kampanii weźmiemy udział w misjach fabularnych i zadaniach pobocznych.

Władza będzie wyrażona za pomocą punktów. Dopiero uzyskanie odpowiedniej ich liczby odblokuje kolejne, kluczowe fragmenty i umożliwi kontynuowanie wątku fabularnego. Mapa gry będzie podzielona na trzy większe obszary, z czego w każdym z nich znajdziemy innego lidera do pokonania. Po uporaniu się ze wszystkimi, na pewno dotrzemy do starcia z Josephem Seedem.

7. Jak będzie wyglądało zajmowanie terenów i nawigacja?

Podobnie jak w poprzednich częściach serii, spora część rozgrywki będzie opierała się na przejmowaniu kolejnych terytoriów. Ich zajmowanie wpływa chociażby na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa - zamiast przeciwników zaczynają w nich dominować nasi sojusznicy.

posterunek
Koniec z wieżami - czas na przejmowanie posterunków.

Autorzy zmienili jednak nieco formułę zajmowania terytoriów. W poprzednich odsłonach najczęściej należało wspinać się na wysokie wieże. Tym razem, w celu zwiększenia dynamizmu, będzie wystarczyło przejmować wrogie posterunki. Koniec z mozolnymi wspinaczkami, choć te prawdopodobnie pozostaną dla chętnych.

Warto również dodać, że z gry zostanie usunięta mini-mapa. Twórcy chcą w ten sposób ograniczyć proceder ciągłego wpatrywania się a w GPS-a podczas podróży po świecie.

8. Czy w Far Cry 5 będą dostępni kompani?

Tak. Bohater nie będzie w trakcie gry osamotniony, ponieważ istnieje możliwość współpracy zarówno z różnymi osobami, jak i zwierzętami. Rozwijanie cech lidera u głównego bohatera zapewni dostęp do większej liczby potencjalnych sprzymierzeńców.

kompanii
W trakcie gry bohater nie musi działać samemu.

Każdy z kompanów wyróżnia się umiejętnościami specjalnymi. Niektórzy są zaprawieni w strzelaninach, inni preferują korzystanie z materiałów wybuchowych, a kolejni wolą skradanie i eliminowanie wrogów po cichu. Podobnie jest ze zwierzętami. Przykładowo, niedźwiedzie będą skupiać na sobie uwagę oponentów, a pumy mogą wykańczać ich bezgłośnie.

9. Czy w grze pojawią się zwierzęta?

Hope County jest terenem bardzo zróżnicowanym pod kątem lokalnej fauny. Wśród zwierząt, jakie spotkamy podczas gry, znajdują się na przykład: jelenie, widłorogi, łosie, karibu, bizony, wilki, niedźwiedzie, sokoły oraz wiele różnych rodzajów ryb. Z większością z nich są związane wyzwania polegające na polowaniach i łowieniu.

pies
Zwierzęta mogą pomóc nam w walce.

Oprócz dzikiej fauny, w grze pojawią się również zwierzęta, które mogą wspomóc gracza. Przykładowo, oswojone niedźwiedzie będą mogły atakować wrogów, a psy nie tylko pomogą bohaterowi podczas pojedynków, ale będą mogły wykrywać rywali, a także zabierać im bronie i dostarczać je sterowanej postaci.

10. Jakie będą aktywności dodatkowe w Far Cry 5?

Otwarta struktura świata w Far Cry 5 jest połączona z ogromną liczbą różnych aktywności dodatkowych, jakich można podjąć się podczas rozgrywki. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, duża ich część jest związana z zaliczaniem różnych wyzwań.

fish
Łowienie ryb to tylko jedna z relaksujących czynności.

Poniżej kilka przykładowych rodzajów wyzwań:

 • Ratowanie cywili.
 • Łowienie ryb.
 • Wyścigi quadów.
 • Polowania na różne rodzaje zwierząt.
 • Zabijanie konkretnych rodzajów przeciwników.

11. Jak będzie wyglądał rozwój postaci?

Wykonywanie różnych działań oraz wypełnianie misji i wyzwań przyczynią się do zdobywania przez bohatera specjalnych punktów, za które można wykupywać różnego rodzaju bonusy nazywane perkami.

rozwoj
Dzięki perkom bohater stanie się potężniejszy.

Perki są podzielone na kilka różnych kategorii (m.in. renegat, zabójca, surwiwalista, lider) związanych z różnymi stylami. Bonusy pozwalają między innymi:

 • Zwiększyć szybkość przeładowywania broni.
 • Stworzyć wybuchowy samochód pułapkę.
 • Obniżyć koszt wytwarzania rzeczy z różnych materiałów.
 • Wyciszyć głośność kroków podczas poruszania się w trybie skradania.
 • Skorzystać z haka z linką, które umożliwiają szybkie dostanie się w wybrane miejsca.
 • Odrzucać granaty i materiały wybuchowe rzucone przez rywali.
 • Powiększyć pojemność ekwipunku.
 • Zwiększyć efektywność kompanów.

12. Jakie tryby gry pojawią się w Far Cry 5?

W nowej produkcji Ubisoftu przewidziano kilka trybów zabawy. Oprócz wspomnianej już kampanii fabularnej, pojawi się też możliwość gry kooperacyjnej oraz zabawa wieloosobowa.

W grze kooperacyjnej gracze mogą razem ukończyć całą kampanię fabularną. W tym trybie mogą wzajemnie się wspierać, na przykład wymieniając ekwipunek lub broń, wzajemnie się lecząc czy wspólnie korzystać z pojazdów (jeden z graczy jest kierowcą, a drugi strzelcem).

coop
W trybie kooperacji współpraca jest najważniejsza.

Warto dodać, że autorzy przewidzieli opcję „friendly fire", a zatem gracze będą mogli wzajemnie wyrządzać sobie krzywdę (umyślnie bądź nie).

W trybie wieloosobowym gracze stoczą ze sobą pojedynki w różnych odmianach deathmatchów (indywidualne i grupowe - maksymalnie 6 vs 6) oraz z wykorzystaniem map stworzonych przy pomocy edytora Far Cry 5 Arcade.

13. Czy w Far Cry 5 pojawi się edytor?

W grze będzie dostępny darmowy edytor map umożliwiający tworzenie nowych środowisk do różnych trybów zabawy. Zarówno do gier pojedynczych, jak i kooperacyjnych oraz wieloosobowych. Dzięki niemu możemy modyfikować teren, ustawiać na mapach różne przedmioty, a także przeciwników.

Warto dodać, że twórcy nie ograniczą się do dodania modeli jedynie z Far Cry 5. W edytorze będzie bowiem można skorzystać z obiektów znanych nie tylko z poprzednich części serii, ale także innych produkcji Ubisoftu, w tym Assassin's Creed i Watch Dogs. Autorzy przewidzieli też możliwość błyskawicznego dzielenia się swoimi projektami z całą społecznością, również poprzez Far Cry 5 Arcade.

Edytor umożliwi tworzenie map solowych i kooperacyjnych w czterech różnych trybach: Assault, Outpost, Journey i Bounty Hunt.

Reklama

Skocz do komentarzy (10)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (10)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami