Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wo Long Fallen Dynasty - podstawy, porady na start, jak grać

Zbiór informacji dla początkujących graczy.

Poniżej odnajdziesz informacje, które pomogą ci postawić pierwsze kroki w Wo Long Fallen Dynasty. Zwróć uwagę, że masz do czynienia z grą, która może stanowić dla ciebie duże wyzwanie, dlatego koniecznie musisz opanować podstawowe mechaniki.


Na tej stronie:


Opanuj podstawy walki

Walka to podstawa w Wo Long. Koniecznie zatem naucz się atakować i bronić przed uderzeniami wrogów. Na osobnej stronie wyjaśniliśmy, w jaki sposób możesz zadawać obrażenia i unikać wrogich ataków. Co więcej, wyjaśniliśmy, jak naruszać postawę przeciwników, by otworzyć sobie drogę do zadania obrażeń krytycznych.

Koniecznie też musisz opanować odbicia (deflect). Jest to mechanika walki, która umożliwia skuteczną obronę przed oponentami, narusza pasek postawy i stwarza możliwość wyprowadzenia kontrataku.


Śmierć niesie ze sobą konsekwencje

Jeśli zginiesz, stracisz połowę zdobytych punktów doświadczenia, czyli Qi. Możesz jednak odzyskać QI oraz Morale Rank, jeśli dotrzesz do wroga, który cię zabił, i pokonasz go. Jeżeli jednak zginiesz ponownie, wówczas nie odzyskasz punktów doświadczenia.

Żółta liczba nad głową przeciwnika informuje, że właśnie ten oponent cię uśmiercił. Na minimapie, pomarańczową linią, wskazany będzie kierunek, którym trzeba podążać, by go odnaleźć.


Odblokuj Battle Flagi, czyli punkty kontrolne

Battle Flagi to soulsowy odpowiednik ognisk. Jeśli zginiesz, to odrodzisz się przy ostatnim odblokowanym Battle Flag, dlatego są tak ważne. Pomagają skrócić drogę do celu.

Co więcej, Battle Flagi wpływają na poziom Fortitude Rank; przy nich możesz awansować na kolejne poziomy, zwerbować dodatkowego kompana (reinforcements), a także kupić podstawowe przedmioty, przenieść się do innej lokacji, nauczyć się i wyposażyć w magiczne zaklęcia.


Zwracaj uwagę na minimapę

Minimapa znajduje się w prawym, górnym rogu. Kontroluj ją, gdyż dostarcza wiele cennych informacji.

  • pomarańczowa linia wskazuje drogę do przeciwnika, który cię zabił (zobaczysz ją, gdy dojdzie do takiej sytuacji);
  • czerwona linia wskazuje drogę do celu, w misjach głównych zazwyczaj będzie to droga do bossa;
  • różowa trójkąt to wróg;
  • zielona kropka to towarzysz;
  • Wykrzyknij to Battle Flag.

Zdobywaj doświadczenie i awansuj na wyższe poziomy

Gdy pokonasz wroga, otrzymasz Qi, czyli punkty doświadczenia. Jeśli liczba z białej zmieni się na złotą, wówczas możesz podnieść poziom postaci.

Rozwój postaci odbywa się przy Battle Flag. Przy każdym awansie możesz wydać 1 punkt na jedną z pięciu cech. Każda cecha przynosi inne korzyści.


Zaskakuj swoich wrogów

Zadając cios w plecy lub zeskakując na wrogów zadasz im obrażenia krytyczne. Dlatego warto zaskakiwać ich.

Skradaj się, by zajść przeciwników od tyłu. W tym celu przechyl delikatnie lewą gałkę, by iść wolniej. Gdy podejdziesz do nieprzyjaciela od tyłu, okręg namierzania z białego zmieni się na czerwony. Wówczas wciśnij atak Spirit (trójkąt na PS4/PS5 lub Y na Xboaxach).

Jeśli stoisz na dachu lub innym wyżej położonym obiekcie, możesz zeskoczyć na wroga, by wyprowadzić atak krytyczny. Zeskakując na niego, poczekaj aż okrąg namierzania zmieni kolor na czerwony – i wówczas wciśnij atak Spirit.

Warto także wykorzystywać broń dystansową, by strzelać w głowy wrogów z kuszy lub łuków, by zadać im zwiększone obrażenia.

Lokacje zostały tak zaprojektowane, abyś mógł właśnie wykorzystać rozmieszczenie przeciwników i układ obiektów do cichego eliminowania przeciwników.


Waga wyposażenia ma znaczenie

Waga wyposażenia wpływa na mobilność postaci, czyli na to jak szybko porusza się i wykonuje uniki. Im lżejsze przedmioty twoja postać jest ubrana, tym lepszy efekt przynosi. Ale trzeba pamiętać, że lżejsze elementy pancerza mają też niższe parametry obronne. Warto znaleźć kompromis pomiędzy statystykami zbroi wpływającymi na jej obronę i mobilnością postaci.

Gdy założysz wszystkie elementy pancerza, kolor Equipment Weight informuje o stosunku wagi pancerza do mobilności postaci.

  • błękitny – postać jest najbardziej zwinna i wykonuje uniki najsprawniej;
  • zielony – postać nadal zwinna, ale jej ruchy są już trochę wolniejsze i wolniej wykonuje uniki;
  • żółty – postać jest już na tyle obciążona, że uniki i ruchy postaci są spowolnione;
  • czerwony – postać jest przeciążona, nie dopuść do tego stanu.

Przedmioty, które mają wagę i wpływają na mobilność postaci to: elementy pancerza (hełm, zbroja, naramienniki, obrona nóg) i akcesoria, choć te w bardzo małym stopniu.


Zawsze możesz liczyć na towarzyszy

Podczas zadań będą często towarzyszyć ci kompani. Może być ich maksymalnie dwóch. Jeśli więc w danej misji nie będziesz miał do pomocy żadnego sojusznika lub tylko jednego, pamiętaj, że przy Battle Flag możesz zwerbować kolejnego. W tym celu musisz użyć przedmiotu Tiger Seal, którego można poszukać w różnych miejscach w świecie gry.

W niektórych zadaniach, szczególnie pobocznych, nie możesz wynająć towarzyszy.


Następnie: Wo Long Fallen Dynasty - leczenie, jak zwiększać Dragon’s Cure Pot

Spis treści: Wo Long Fallen Dynasty - poradnik i najlepsze porady

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Wo Long: Fallen Dynasty

Xbox Series X/S

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.
Komentarze