Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valorant - współpraca z drużyną, komunikacja, czat, sygnały

Kooperacja w zespole.

Valorant jest grą nastawioną na ścisłą kooperację wszystkich członków drużyny - gra w pojedynkę bardzo rzadko się tu sprawdza. Mając to na uwadze, w niniejszym rozdziale prezentujemy porady dotyczące tego, jak grać drużynowo, by zwiększyć swoje szanse na wygraną.


Dobieranie postaci w Valorant

W Valorant kompozycja drużyny jest kluczowa. Każda z postaci w grze pełni konkretną rolę - taką jak kontroler, strażnik, inicjator czy szturmowiec - co wpływa na jej funkcję na polu walki. Rolę postaci podejrzeć można w menu głównym, a także na ekranie wyboru postaci - odwzorowane jest to za sprawą specyficznej ikonki (1).

Warto dopilnować tego, by w każdej drużynie była przynajmniej jedna postać danej roli - da wam to dostęp do zdolności dopasowanych do każdej sytuacji. Będziecie w stanie sprawnie inicjować starcia, eliminować przeciwników bądź odcinać ich od reszty drużyny i liczyć na wsparcie w postaci leczenia czy wskrzeszenia.

Warto mieć także na uwadze fakt, iż w żadnej drużynie nie może być dwóch tych samych postaci - w momencie zatwierdzenia przez kogoś wyboru danego agenta, nikt inny nie będzie mógł już go wykorzystać.


Komunikacja w drużynie

Jak w każdym innym tytule sieciowym, bez komunikacji nie ma mowy o jakiekolwiek współpracy i szansie na zwycięstwo. W Valorant z sojusznikami komunikować możemy się na trzy sposoby. Poprzez mikrofon (domyślnie za pomocą klawisza V) bądź czat tekstowy (2). Czat drużynowy otwiera się klawiszem Enter, a czat dla wszystkich - przytrzymując Shift i wciskając Enter.

Trzecią metodą jest wysyłanie sygnałów. Poprzez przytrzymanie klawisza Z wywołać można koło sygnałów (3) - potem wystarczy tylko wybrać jeden z czterech sygnałów, by w danym miejscu pojawiła się ikonka z konkretnym przekazem. Widzieć będą ją wszyscy sojusznicy.


Współpraca i wypełnianie celów

Jak zostało już wspomniane kilkukrotnie, Valorant jest grą drużynową, z tego też powodu należy trzymać się razem i w miarę możliwości nie oddalać od reszty drużyny. Jeśli grasz w drużynie atakującej, bądź blisko gracza ze Spike'em, jeśli z kolei obrońcą, to ustaw się tak, by obstawiać kluczowe wejście - jak, na przykład, jedno z przejść (4) na punkt do podkładania Spike'a.

Valorant to także gra w której do wykonania są konkretne cele. Jeśli grasz w drużynie atakującej, staraj się podłożyć i zdetonować Spike'a, jeśli z kolei grasz jako obrońca, pilnuj punktów A i B by uniemożliwić wrogom podłożenie bomby.


Umiejętne korzystanie ze zdolności

Zdolności specjalne są w stanie bez problemu przechylić szalę zwycięstwa w czasie rundy na korzyść twojej drużyny - odpowiednio rzucona zasłona dymna czy leczenie kluczowego dla grupy gracza może zdziałać cuda, a ściana (5) rozstawiona w kluczowym miejscu zatrzymać może szarżę wrogiej drużyny.

Umiejętności mogą także uprzykrzyć życie twoim sojusznikom i doprowadzić do porażki w rundzie. Nikt nie lubi być oślepionym bądź zablokowanym przez członka własnej drużyny - twojej „pomocy” nie doceni także snajper, któremu przed celownikiem rozstawisz zasłonę dymną.

Następnie: Valorant - pieniądze i kredyty: zdobywanie, zakupy

Spis treści: Valorant - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valorant - tryby: gra nierankingowa, niestandardowa, raszowanie

Read this next