Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valorant - poradnik i najlepsze porady

Kompletny przewodnik po grze.

Witamy w poradniku do Valorant. To sieciowa strzelanka od studia Riot Games, znanego z niezwykle popularnego League of Legends. Gra łączy elementy gatunku, rywalizując z takimi tytułami jak CS:GO czy Overwatch.

Akcja Valorant rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, gracz zaś wciela się w jednego z agentów i rywalizuje z innymi w starciach "5 na 5" na różnych mapach i w różnych trybach rozgrywki. Produkcja na ten moment dostępna jest wyłącznie na PC i jest darmowa. Są jednak opcjonalne mikrotransakcje, w ramach których kupować można kosmetyczne przedmioty.

Jak inne tytuły z tego gatunku, Valorant jest całkiem skomplikowaną produkcją. W niniejszym przewodniku znajdziecie opis kluczowych elementów rozgrywki, zaczynając od podstaw dla początkujących, przez bardziej zaawansowane wskazówki, na informacjach odnośnie map kończąc.


Poradnik i wskazówki do Valorant

W tej sekcji znajdują się najważniejsze zagadnienia związanych z rozgrywką. Dla wygody przeglądania lista podzielona została na różne sekcje.

Podstawy na start:

Zaawansowane wskazówki:

Agenci - postacie i ich zdolności:

Mapy - analiza i taktyka do obrony oraz ataku:


Interfejs gry i ikony na ekranie

Poniżej znajduje się dokładny opis tego, co widzimy na ekranie. Warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami.

 1. Mini-mapa - na niej zaznaczone są pozycje sojuszników i wrogów (jeśli któryś jest w polu widzenia sojusznika).
 2. Członkowie drużyny - ikonki przedstawiają pozostałych przy życiu sojuszników i ich stan zdrowia.
 3. Czas do końca rundy - gdy dojdzie do 0, runda dobiegnie końca i rozpocznie się kolejna.
 4. Wynik meczu - cyfry przedstawiają ilość wygranych przez daną drużynę rund.
 5. Członkowie drużyny przeciwnej - ikonki przedstawiają pozostałych przy życiu wrogów.
 6. Informacja o zabójstwie - informacja o tym, który gracz i przy pomocy jakiej broni kogoś zabił.
 7. Celownik broni gracza.
 8. Ikonka Spike - gdy jest widoczna oznacza, iż gracz jest w posiadaniu Spike'a, czyli bomby do podłożenia na mapie.
 9. Wskaźnik zdrowia i pancerza - większa liczba to zdrowie, mniejsza to pancerz.
 10. Pasek umiejętności aktywnych - wyświetlone są tam umiejętności aktywowane klawiszami C, Q i E i ultimate postaci pod klawiszem X.
 11. Amunicja broni - amunicja do aktualnie wybranej broni. Wartość z lewej strony to amunicja w magazynku, z prawej to całkowita przenoszona przez postać.
 12. Ilość kredytów - ilość gotówki, którą ma do dyspozycji gracz.

Valorant - porady ogólne

Przedstawiamy zbiór najważniejszych wskazówek, dzięki którym łatwiej zrozumiesz podstawy Valorant i zwiększysz swoje szanse na wygraną.

 • Wybierz odpowiednią postać - weź pod uwagę potrzeby twojej drużyny, jak i swoje własne predyspozycje. Nie ma sensu na siłę brać postaci, którą nie potrafisz grać - ale czasami można poświęcić się dla dobra drużyny.
 • Pamiętaj, iż Valorant to gra drużynowa - szarżowanie w pojedynkę w większości przypadków skończy się twoją śmiercią i osłabi resztę drużyny.
 • Bądź w ciągłym kontakcie z drużyną - nawet jeśli nie możesz korzystać z mikrofonu, pozostaje chat (uruchamiany za pomocą klawisza Enter) jak i okno pingów (klawisz Z). Okno pingów pozwala ci szybko zakomunikować stan sytuacji.
 • Nie utrudniaj sojusznikom życia - nie wbiegaj im na celownik, nie blokuj bądź przeszkadzaj im swoimi zdolnościami i nie bądź w stosunku do nich toksyczny.
 • Dobrze rozważ zakupy na początku rundy - masz na to 30 sekund, wykorzystaj więc ten czas i zdecyduj, którą broń najlepiej kupić. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością kredytów, warto urządzić sobie rundę ekonomiczną, walcząc przy pomocy pistoletu i oszczędzając kredyty na kolejną rundę.
 • Pamiętaj o umiejętnościach - Valorant to nie CS:GO i w grze każda postać wyposażona może być w kilka zdolności. Domyślnie odblokowane są dwie zdolności - pod klawiszami E i X - podczas zakupów na początku rundy możesz dokupić dwie kolejne, pod Q i C.
 • Uzupełniaj zdolności po każdej rundzie - twoje domyślne umiejętności, dostępne pod klawiszami E i X, regenerują się samoczynnie z czasem, te pod Q i C trzeba dokupić po każdym użyciu. Pamiętaj o tym na starcie każdej rundy.
 • Wypróbuj wszystkie postacie w grze - każdą z nich gra się inaczej, gdyż każda ma dostęp do różnych zdolności specjalnych. Warto najpierw przetestować je w trybie treningowym, na Strzelnicy, potem w rozgrywkach nierankingowych, by nie psuć innym zabawy.
 • Zwracaj uwagę na mini-mapę - wyświetlone są na niej sylwetki twoich sojuszników, a także wrogów (pod warunkiem, iż któryś sojusznik na nich patrzy). Monitorując mini-mapę będziesz w stanie przewidywać ruchy wrogów i odpowiednio na nie reagować.
 • Nasłuchuj wrogów - tak jak we wspominanym CS:GO (i jego wcześniejszych odsłonach), tak w Valorant dźwięk pełni kluczową rolę. Bieganie sprintem powoduje huk - a ten pomoże ci namierzyć wroga zanim w ogóle go zobaczysz. Pamiętaj, że tyczy się to także ciebie - w miarę możliwości więc poruszać się powoli (klawisz Shift) bądź kucając (klawisz CTRL).
 • Nie strzelaj w ruchu - by trafić we wroga, konieczne jest odpowiednie przycelowanie. Stojąc w bezruchu - a najlepiej kucając - zwiększasz swoją celność, a co za tym idzie szansę na trafienie. Pamiętaj jednak, by nie stać cały czas w jednym miejscu - bo wróg łatwo cię wyeliminuje!
Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze