Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ukraina prosi Sony, Valve i Microsoft o usunięcie Atomic Heart ze sklepów

„Romantyzuje komunizm i Związek Radziecki”.

Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wyśle oficjalny list do Sony, Valve i Microsoftu z prośbą o całkowite zatrzymanie sprzedaży gry Atomic Heart na terytorium Ukrainy oraz ograniczenia sprzedaży w innych krajach. Powodem ma być między innymi „romantyzowanie komunizmu” oraz „potencjalne wykorzystanie zysków z gry do wspierania wojny przeciwko Ukrainie”.

Ministerstwo opublikowało oświadczenie na łamach ukraińskiego portalu Dev, a tekst na język angielski przetłumaczyła redakcja serwisu PCGamesN. „W związku z wydaniem gry Atomic Heart, która ma rosyjskie korzenie i romantyzuje ideologię komunistyczną i Związek Radziecki, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy wyśle pismo do Sony, Microsoftu i Valve prośbą o zakaz sprzedaży cyfrowych wersji gry na terytorium Ukrainy” - pisze minister Aleks Borniakow.

Wzywamy również do ograniczenia dystrybucji tej gry w innych krajach ze względu na jej toksyczność, potencjalne gromadzenie danych użytkowników i potencjalne wykorzystanie zysków z gry do wspierania wojny przeciwko Ukrainie” - kontynuuje minister. W dalszej części listu przedstawiciel rządu tłumaczy, że „według medialnych doniesień rozwój gry był finansowany przez rosyjskie przedsiębiorstwa”.

Na portalu Metacritic spora część ocen użytkowników jest negatywna. Niektórzy internauci wprost argumentują niską ocenę rzekomymi powiązaniami deweloperów z rządem Rosji (Źródło: metacritic.com)

Należy tutaj wyjaśnić, że według niepotwierdzonych doniesień chociaż twórcy gry - studio Mundfish - mają siedzibę na Cyprze, to tworzenie tytułu miało być wspierane przez rząd Rosji poprzez fundusz GEM Capital, który z kolei powiązany jest z państwowymi przedsiębiorstwami Gazprom i VTB Bank. Dodatkowo prezes studia Mundfish dawniej pełnił funkcję dyrektora kreatywnego portalu Mail.RU (obecnie VKontakte), który w większości należy do Gazprombanku.

PCGamesN poprosiło deweloperów o komentarz w sprawie przedstawionych przez rząd zarzutów, jednak nie otrzymali odpowiedzi. „Wzywamy graczy z całego świata, aby omijali tę grę. Chcemy także zaznaczyć, że twórcy gry nie potępili oficjalnie reżimu Władimira Putina oraz krwawej wojny, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie” - kończy swój list minister Borniakow.

Read this next