Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony przejmuje studio twórców Returnal

Housemarque ma nowy dom.

Sony kupiło studio Housemarque, odpowiedzialne ostatnio za strzelankę Returnal na PlayStation 5.

Nie ujawniono kwoty transakcji. Zespół z siedzibą w Helsinkach w Finlandii od lat związany jest z japońską korporacją, odpowiadając także za inne gry na wyłączność dla PS4: Alienation czy Matterfall.

Zobacz na YouTube

Housemarque ma w dorobku sporo innych gier akcji na PlayStation, by wymienić Super Stardust HD i Resogun. Korzenie zespołu sięgają zamierzchłej przeszłości 1996 roku, gdy na MS-DOS wydano Super Stardust i Alien Incident.

Przejęcie przez Sony „daje naszemu studiu jasną przyszłość i stabilne możliwości dalszego dostarczania tytułów koncentrujących się na rozgrywce, przy jednoczesnym eksperymentowaniu z nowymi metodami narracji” - komentuje Ilari Kuittinen, współzałożyciel i zarządzający studiem.

„Z siedzibą w Helsinkach, transakcja oznacza także, że rodzina PlayStation zostaje rozszerzona na to rosnące centrum technologiczne i zabezpiecza dorobek jednego z najstarszych producentów gier w Finlandii” - czytamy na oficjalnym blogu PlayStation.

Housemarque to drugie przejęcie Sony w tym roku, po Team Asobi z Tokio. Wcześniej - w 2019 roku - japońska korporacja kupiła także Insomniac Games, a nieoficjalnie mówi się, że na ogłoszenie czeka już tylko zakup Bluepoint Games, twórców remake'u Demon's Souls.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Returnal

PS5

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.
Komentarze