Skip to main content

Senua's Saga Hellblade 2 - zakończenie: wyjaśnienie

Opis zakończenia gry.

Na tej stronie poznasz szczegółowe wyjaśnienie zakończenia gry Senua’s Saga Hellblade 2. Finał jest dość zagadkowy i niejednoznaczny, więc poniżej odnajdziesz najciekawsze wątki oraz teorie z nim związane.

Uwaga! Strona zawiera spojlery. Jeżeli nie chcesz psuć sobie zabawy, przed przeczytaniem dalszej części strony, ukończ wszystkie rozdziały gry.


Na tej stronie:


Nawiązania do pierwszej części, mitologia nordycka

Co prawda, ukończenie pierwszej części serii nie jest wymagane, aby dobrze bawić się w Hellblade 2, jednak osoby, które poznały wcześniejsze losy wojowniczki Senuy, znacznie na tym skorzystają. Zdecydowanie lepiej będziemy rozumieć motywy i postępowanie głównej bohaterki, a nawet dostrzeżemy domknięcie niektórych wątków pod koniec drugiej części.

Na podobnej zasadzie działa znajomość mitologii nordyckiej. Jeżeli mamy o niej choć ogólne pojęcie, to niektóre wątki w grze oraz zakończeniu nabiorą większego sensu lub nawet odkryjemy ich ukryte znaczenie. Warto też pamiętać, że wydarzenia z gry często możemy traktować jako alegorie. Zwłaszcza wtedy, gdy rzeczywistość miesza się z wyobraźnią bohaterki, a tego doświadczamy na ekranie dosyć często.


Śmierć Thorgestra, literatura islandzka

Jedną z ciekawszych postaci w grze jest handlarz niewolników o imieniu Thorgestr. Poznajemy go już w pierwszym rozdziale. O wyjątkowości tej postaci świadczy jego przemiana na przestrzeni całej gry. Od naszego wroga, z którym walczymy na początku naszej przygody, poprzez symboliczne uwolnienie go (co możemy interpretować jako mentalne wyzwolenie Thorgestra od wizji świata wpojonej mu przez ojca), aż do bohaterskiej śmierć, która umożliwiła Senui pokonanie Aleifra.

Przed finałową walką widzimy ostatnią rozmowę Thorgesta z Senuą. Prawdopodobnie jest to rozmowa w przedsionku Walhalli, do której trafia mężczyzna za swoje mężne czyny w trakcie fabuły Hellblade 2. Przypomnijmy, że Walhalla to miejsce przebywania poległych i zasłużonych wojów. Co w takim razie robi tam Senua?

Możliwe, że jest to nawiązanie do najstarszego dzieła literatury islandzkiej - Eddy starszej. Jest to zbiór mitologicznych pieśni. Jedna z nich opisuję kobietę, która potrafiła wprawiać się w trans, który przenosił ją do zaświatów, gdzie mogła odbywać rozmowy ze zmarłymi lub nawet bogami.


Znaczenie zakończenia

Zakończenie gry jest otwarte, pełne niedopowiedzeń. To otwiera nam pole do popisu oraz ciekawych interpretacji. Sprawdźmy to na przykładzie. W grze mierzymy się z olbrzymami oraz głównym bossem. Nie możemy ich jednak pokonać, dopóki nie poznamy ich prawdziwych imion. Dlatego mamy szansę pokonać Aleifra dopiero wtedy, gdy jego prawdziwe imię wyjawi nam Thorgestr po swojej śmierci. Można potraktować to jednak w sposób przenośny.

Być może olbrzymy z którymi mierzymy się w grze symbolizują życiowe problemy - katastrofy, wydarzenia, a może nawet złe osoby. Dopóki ich jasno nie określimy i nie nazwiemy, nie mamy szansy ich pokonać.

Innym ciekawym zagadnieniem jest nieustanna wewnętrzna walka w umyśle głównej bohaterki podczas finału. Zwróć uwagę jak jej myśli, mimika twarzy, ekspresja zmieniają się. Senua często jest bardziej skupiona na sobie niż na tym, co dzieje się dookoła.

Wojowniczka musi podjąć decyzję. Czy powtarzać błędy ojca i nadal szerzyć przemoc oraz cierpienie? A może okazać miłosierdzie i iść własną drogą? Moment, gdy Senua unosi kamień nad Aleifrem jest idealnym podsumowaniem tego konfliktu.

Pozostaje jeszcze kwestia rozstrzygnięcia czy wydarzenia w grze dzieją się naprawdę. Czy są wizją fantastycznych wydarzeń, które działy się na Islandii w X wieku? Czy jednak wszystko co widzimy w trakcie rozgrywki, to wytwory wyobraźni głównej bohaterki. Biorąc pod uwagę, że druga część dużo bardziej skupia się na relacjach międzyludzkich niż poprzednia część, to możemy zakładać, że chodzi jednak o pierwszą opcję, ale i drugiego scenariusza nie możemy wykluczyć.


Wyciągnięte ręce, pozytywne przesłanie gry

I co najciekawsze, pomimo depresyjnego i przytłaczającego charakteru obu części, zakończenie Hellblade 2 ma optymistyczny wydźwięk. Główna bohaterka na sam koniec stwierdza, że to co jest dla niej najważniejsze, to możliwość ochrony słabszych, budowanie społeczności oraz nieustanna nadzieja. Symbolizują to wyciągnięte w jej kierunku ręce ludzi, którzy zostali uratowani przez jej nieustanną walkę.

Spoglądając na to symbolicznie, jest to przesłanie twórców gry do nas - graczy. Społeczność, relacje międzyludzkie, wzajemne wsparcie oraz miłość to fundamenty satysfakcjonującego i szczęśliwego życia oraz klucze do rozwiązywania życiowych problemów.


Następnie: Senua’s Saga Hellblade 2 - trofea, osiągnięcia: przewodnik

Spis treści: Senua’s Saga Hellblade 2 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Senua’s Saga Hellblade 2 - rozdział 6: Borgarvirki, zakończenie, finałowa walka

Zobacz także