Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rusza pierwszy w historii strajk esportowców League of Legends

Poszło o zmiany w NACL.

Północnoamerykański związek profesjonalnych graczy League of Legends (LCPSA) w głosowaniu opowiedział się za strajkiem. Gracze nie dokończą obecnego sezonu, jeśli Riot Games nie cofnie zasad umożliwiających rezygnację z rozgrywek North American Challengers League (NACL).

„Nie jest to decyzja, którą gracze LCS podejmują z lekkim sercem” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze. „W tygodniu poprzedzającym to historyczne głosowanie przeprowadzono niezliczone dyskusje i debaty. Jeden wniosek był jasny: nasi gracze chcą grać i rywalizować. Połączenie sił i odłożenie na bok rywalizacji jest świadectwem znaczenia omawianych kwestii”.

O co chodzi? NACL to „mniejsza” liga, działająca obok „ekstraklasy”, czyli popularniejszego Championship Series (LCS). Wielu profesjonalnych zawodników zaczyna karierę właśnie na niższym poziomie, znajdując później angaż w czołowych ekipach. Dotychczas Riot obligowało zespoły do posiadania reprezentacji na obu poziomach, lecz teraz pozwolono na rezygnację właśnie z NACL - stąd strajk.

Właściciele organizacji argumentowali - skutecznie - że porzucenie niższego poziomu rozgrywkowego pozwoli zaoszczędzić pieniądze, podczas gdy firmy esportowe z całego świata walczą o finansowe przetrwanie w trudnych warunkach ekonomicznych. Jak można się domyślać, gracze mają inne zdanie.

Co więcej, twórcy League of Legends jeszcze niedawno zapewniali, że zmiany w NACL nie wpłyną na kariery zawodników. „Riot nas okłamał” - nie przebiera w słowach dyrektor wykonawczy LCSPA, Phil Aram. „Rezultatem tego kłamstwa jest to, że połowa naszych graczy z dnia na dzień straciła pracę”.

„Jesteśmy w impasie, ponieważ Riot podjęło działania bez wcześniejszej komunikacji czy dyskusji z graczami. LCSPA ma szczerą nadzieję, że studio zapobiegnie temu strajkowi, dołączy do nas w najbliższych dniach i przeprowadzi otwarte oraz przejrzyste dyskusje, by wypracować wspólne rozwiązania” - czytamy dalej w oświadczeniu.

Związek domaga się przywrócenia obowiązku posiadania składu NACL w przypadku zespołów konkurujących w LCS, z wymogiem minimalnego finansowania takiej drużyny. Kolejna faza sezonu 2023 w League of Legends powinna zacząć się 18 lipca.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze